[heading]Crnogorsko udruženje za pomoć oboljelima od reumatskih bolesti održalo radionicu povodom Svjetskog dana artritisa[/heading]
Povodom Svjetskog dana artritisa, 12. oktobra, u Podgorici je održan sastanak Udruženja za pomoć oboljelima od reumatskih bolesti uz prisustvo pacijenata. Moto kojim se obilježava ovogodišnji program, koji glasi: Pokreni tijelo -biće ti mnogo bolje, nosi poruku o značaju fizičkog vježbanja u liječenju oboljelih od reumatskih i mišićno-koštanih bolesti.
Inicijator sastanka bila je Senka Stijepović, predsjednica Udruženja za pomoć oboljelim od reumatskih bolesti, koja je u ime Udruženja prisutnima podijelila ilustrovano uputstvo (vježbometar) kao podsjetnik za fizičko vježbanje. Gosti sastanka bile su dr Svetlana Aligrudić i dr Nataša Miketić iz Kliničkog centra Crne Gore.
Iz iskustva pacijenata za vrijeme izičkog vježbanja treba izbjegavati nagle pokrete, pretjerano forsiranje oštećenih zglobova kao i kružne pokrete vratom. Veoma je važno da se radi pažljivo, pravilno i svakodnevno. Potrebno je da ovo postane dio života svakog pacijenta, tj. potreba kao što je jelo i spavanje. Vježbe su iz više razloga važne za pacijente: zbog bolje pokretljivosti zglobova, smanjenja bola, jačanja mišića i kostiju, ali i zbog smanjenja tjelesne težine.
Pacijneti su imali prilike da u razgovoru sa doktorkom S. Aligrudić i N. Miketić postavljaju pitanja o svom oboljenju i načinu ostvarivanja svojih prava dodajući da je umjerenost u svemu, pa i u ishrani, veoma važna. Dr Ali-grudić je dala preporuku pacijentima sa osteoporozom da svakog dana kada je lijepo vrijeme bar 15 minuta posvete brzom hodanju. To je veoma dobro zbog stvaranja zaliha vitamina D u organizmu. Poznato je da se on stvara pod uticajem sunca, u koštanom tkivu koje ga akumulira. – Veoma je važno da se ovi bolesnici hrane zdravo – kazala je dr Miketić. – Preporuke svih kolega širom svijeta jesu da je najbolje koristiti hranu sa prostora odakle potičete. Pošto mi pripadamo Mediteranu koji obiluje veoma zdravom hranom i morskom ribom, utoliko je lakše nabavljati i koristiti te zdrave namirnice.
S obzirom na to da prateće stanje reumatskih bolesti predstavljaju ograničenost pokreta, ukočenost i bol, kod oboljelih se često javlja i stanje depresije. U takvim situacijama, najbolje je kada se pacijent sam izbori sa problemom, ali ukoliko to nije moguće, preporučuje se pomoć psihologa.
Dr Miketić je pojasnila da se bol kod zapaljenskog reumatizma najčešće javlja u jutarnjim časovima, kao posljedica molekularnih dešavanja nastalih tokom noći. U okviru ovog procesa upalni citokini se nakupljaju i nastaje drugačija preraspodjela hormona, posebno onih koji utiču na upalu. U razgovoru sa pacijentima bilo je dosta riječi o upotrebi ljekova, o operativnim i postoperativnim iskustvima ali i o alternativnim vidovima liječenja kao što je npr. meditacija. Generalno, ljekari nemaju ništa protiv drugih načina liječenja, osim ako nije u pitanju neki radikalni način. – Ako je pacijent korektan i poštuje naše dogovore iz ambulante, nije problem da ima i pomoćni način liječenja – kazala je dr Miketić.
Optimizam liječi
Svoje osamnaestogodišnje iskustvo u liječenju reumatskog oboljenja pacijentkinja Ana Janković podijelila je sa prisutnima na sastanku, ne zaobilazeći činjenicu da je svjesna svih problema koje donosi ovo hronično oboljenje. – Već deset godina me liječi dr Kažić, koja stalno ističe da je moje dobro stanje svakako proizvod upotrebe ljekova ali, prije svega, urođenog optimizma. Iako nikada nijesam bila u Igalu, ističe Jankovićeva, čitavog života sam u pokretu, vrlo sam aktivna. Rano sam postala majka, pa je i to bio jedan od pokretačkih motiva. Išla sam i u teretanu, ali tvrdim da je psiha primarna i da je ona glavni pokretač.
U početku je i Ana imala jake bolove, posebno u periodu kada je bila bez terapije, ali joj nije nedostajalo motivacije i želje da što bolje upozna svoju bolest i suoči se sa teškoćama. – Sve što više znate o svom problemu, lakše ćete se sa njim suočavati – kazala je, puna optimizma, Ana Janković.
Ovako organizovano okupljanje pacijenata sa reumatskim oboljenjima omogućava da se putem međusobnih konsultacija i prenošenja ljekarskih iskustava olakšaju ili premoste mnogi problemi sa kojima su gotovo svakodnevno suočeni ali i da se utiče na poboljšanje kvaliteta života. U tome posebnu ulogu ima Udruženje za pomoć oboljelima od reumatskih bolesti koje broji oko 2.200 članova. Rad Udruženja je isključivo volonterski. Članovi mogu dobiti informacije o njihovim pravima iz raznih oblasti života, o novinama u propisima i zakonima, kao i pomoć u pisanju raznih molbi, žalbi i dopisa. Posebno je značajno što je ovo Udruženje od prošle godine član EULAR-a (Evropske lige protiv reumatizma), najveće evropske organizacije koja okuplja udruženja reumatologa, udruženja oboljelih od reumatskih bolesti i naučne institucije iz oblasti reumatologije. Cilj je sprovođenje zajedničke strategije u borbi protiv reumatskih i mišićno-koštanih bolesti.
Add comment