Kao zdravstvena ustanova profilisana za pružanje medicinskih usluga pacijentima sa raznovrsnim potrebama, Poliklinika nudi kompletan tretman koji podrazumijeva i laboratorijsku provjeru zdravstvenog stanja pacijenta. U saradnji sa obližnjom laboratorijom obavljaju se laboratorijske analize, uzimaju se uzorci za patohistološke preglede – biopsije.
Rana dijagnostika tumora dojke, štitaste žlijezde, pluća i abdomena, kao i liječenje i praćenje stanja oboljelih od malignih bolesti, predstavlja poseban aspekt rada u ovom centru. U cilju što efektivnijeg očuvanja zdravlja pacijenata ovdje se obavljaju ultrazvučni pregledi krvnih sudova pri čemu se posebno vodi računa o preveniranju i liječenju arterioskleroze i oštećenja koja može prouzrokovati loša cirkulacija krvi. Posebno su značajni pregledi vratnih žila i aorte, kao prevencija moždanom i srčanom udaru, te pregled krvnih sudova donjih ekstremiteta dijabetičara. Pregledi podrazumijevaju i dijagnostiku najfrekventnijih vaskularnih oboljenja – proširenja vena i oboljenja dubokih vena. Širok dijapazon raspoloživih procedura, naravno, predstavlja garanciju dobre brige o zdravlju svakog pacijenta.
Tretman štitaste žlijezde, kada je Medical Centar u pitanju, podrazumijeva kompletnu dijagnostiku i liječenje. Ovdje se obavljaju ultrazvučno i rendgensko snimanje štitaste žlijezde, subspecijalistički pregledi, analiza citoloških nalaza, hormonske pretrage, preoperativna priprema za operativne procedure, a poseban značaj ima mogućnost sprovođenja punkcione biopsije sa ultrazvučnim nadzorom. Ta procedura skoro da predstavlja raritet u crnogorskom zdravstvu.
U okviru triju osnovih centara, pacijentima su dostupni i specifični podprogrami. Tako npr. u okviru centra za endokrinologiju sprovode se programi za mršavljenje, specifični dijetetski programi zdrave ishrane, program podmlađivanja, a u saradnji sa specijalistima plastične hirurgije obavljaju se i tretmani botoksom, hijaluronom itd. Naglašavajući činjenicu da se u ovoj ustanovi posebno ima u vidu obezbjeđivanje maksimalne bezbjed-nosti pacijenta, dr Musić navodi da su ovdje u primjeni isključivo jednodnevni kateteri, što doprinosi izbjegavanju infektivnih oboljenja posredovanih primjenom medicinskih pomagala. U cilju obezbjeđenja kvalitetne postoperativne zaštite, nakon sprovođenja laserskog tretmana venskih oboljenja, pacijentima su obezbijeđene elastične čarape, dizajnirane na način da ispunjavaju čak i modne zahtjeve.
Mlada zdravstvena ustanova Medical Centar Podgorica, zasnovana na polikliničkom konceptu, na putu je daljeg usavršavanja ponude i njenog usklađivanja sa mogućnostima pacijenata. U smislu što efektivnijeg zadovoljenja tih potreba, ovdje je prisutna namjera da se izvrši proširenje spektra djelatnosti, kako bi dio te buduće poliklinike bio ponuđen državnom zdravstvenom sistemu. Time bi se, kako ovdje saopštavaju, povećao stepen dostupnosti pacijentima. U Poliklinici je u ovom trenutku izražena ambicija za ulazak u partnerstvo sa javnim sistemom zdravstva, posebno u smislu razvoja programa iz oblasti liječenja hroničnih rana. Planirano je da se Fondu zdravstva Crne Gore ponudi program za liječenje rana, koji bi važio na nivou Crne Gore. – Takav centar u Crnoj Gori ne postoji. Nikad nije ni bio formiran niti je bio u planu. Mislim da je to jedan od segmenata gdje bi moglo da se vrlo efikasno organizuje tzv. privatno-javno partnerstvo – kaže u vezi sa ovom projekcijom dr Musić. On pritom ističe da je Centar već u ovom trenutku, kadrovski i po snabdjevenosti opremom, apsolutno spreman za jedan tako zahtjevan posao. U perspektivi je i pravljenje gradske bolnice čiji bi važan segment bio današnji Medical Centar. U suštini, ovom dobro osmišljenom projektu ne nedostaje potencijala za nastavak aktivnosti, proširenje ponude i njeno bogaćenje. Već to je dokaz o zainteresovanosti da i dalje ostane dobar partner u očuvanju zdravlja pacijenata.
Add comment