Krajem jula biće godina dana od stupanja na snagu Zakona o pravima pacijenata u Crnoj Gori. Prilikom donošenja Zakona, težnja zakonodavca, kako se moglo saznati iz raznih tvrdnji, bila je da se napravi moderan evropski zakon koji će biti ugrađen u domaći pravni sistem.
Ovim zakonom predviđeno je da svaki građanin ima pravo da zdravstvenu zaštitu ostvaruje uz poštovanje najvišeg mogućeg standarda ljudskih prava i vrijednosti. Svako lice, bolesno ili zdravo, koje u zdravstvenoj ustanovi zatraži ili mu se pruži zdravstvena usluga, ima pravo na fizički i psihički integritet, na bezbjednost njegove ličnosti, kao i na uvažavanje moralnih, kulturnih, religijskih i filosofskih ubjeđenja.
To je bio i razlog za ovaj vid upoznavanja pacijenata sa svojim pravima, i trudićemo se da u ovom serijalu članaka, kako smo ga zamislili, to upoznavanje bude prilagođeno svim grupama pacijenata.
■ PRAVA PACIJENATA:
1. Pravo na slobodan izbor doktora medicine ili doktora stomatologije
2. Pravo na informisanje i obavještavanje
3. Pravo na samoodlučivanje (slobodan izbor),
4. Pravo uvida u medicinsku dokumentaciju,
5. Pravo pacijenta da odbije da bude predmet naučnog ispitivanja i istraživanja,
6. Pravo na drugo stručno mišljenje,
7. Pravo na privatnost i povjerljivost,
8. Pravo na blagovremenu zdravstvenu zaštitu
9. Pravo na prigovor,
10. Pravo na naknadu štete i
11. Pravo na samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove.
1. PRAVO NA SLOBODAN IZBOR DOKTORA MEDICINE ILI DOKTORA STOMATOLOGIJE
Pacijent ima pravo da izabere doktora medicine, odnosno doktora stomatologije u zdravstvenoj ustanovi u mjestu prebivališta (primarni nivo).
U zdravstvenoj ustanovi na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite pacijent ima pravo da izabere doktora specijalistu u skladu sa kadrovskim mogućnostima ustanove.
Zdravstvena ustanova je dužna da na vidnom mjestu objavi i ažurira spisak organizacionih jedinica i doktora koji pružaju odgovarajuće zdravstvene usluge.
2. PRAVO NA INFORMISANJE I OBAVJEŠTAVANJE
Pravo na informisanost i obavještenje je u neposrednoj vezi sa pravom samoodređenja u odnosu na sopstveno tijelo, i izvedeno je iz ustavne garancije neprikosnovenosti čovjekove – ljudske ličnosti.
Ovo pravo je usko povezano sa pravom na samoodlučivanje i pristanak.Bez urednog obavještenja pacijenta o stanju njegovog zdravlja, bolesti i predstojećoj intervenciji, kao i njenim posledicama, punovažnog pristanka nema.
Obavještenje o dijagnozi i prognozi bolesti, o ciljevima i koristima predložene mjere, dužini trajanja i posledicama, mogućim rizicima, alternativnim metodama liječenja, mogućim posledicama, dejstvu ljekova i sporednim posljedicama, nadležni zdravstveni radnik dužan je da pruži i bez pacijentovog traženja.
Pacijent se može i odreći prava na obaveštenje, ali mu se to nikako generalno ne uskraćuje. Obaveštenje mora biti dato na pouzdan i potpun način i tako da njime pacijent nije doveden u zabludu o prirodi bolesti, predstojećoj medicinskoji, riziku i posljedicama.
Ako intervencija nije hitna, obaveštenje treba da bude dato nekoliko dana ranije uz ostavljanje dovoljno vremena da pacijent donese valjanu odluku.
3. PRAVO NA SAMOODLUČIVANJE (SLOBODAN IZBOR)
Pacijent ima pravo da slobodno odlučuje o svemu što se tiče njegovog života i zdravlja, osim u slučajevima kada to direktno ugrožava život i zdravlje drugih lica. On slobodno odlučuje između više oblika medicinskih intervencija koje ponudi doktor medicine, odnosno doktor stomatologije.
Pacijent ima pravo da odbije predloženu medicinsku intervenciju, a nadležni zdravstveni radnik je dužan da pacijentu ukaže na posljedice njegove odluke o odbijanju i da o tome od pacijenta zatraži pisanu izjavu koja se čuva u medicinskoj dokumentaciji. Ukoliko pacijent odbije davanje pisane izjave, nadležni zdravstveni radnik će o tome sačiniti službenu zabilješku.
Pristanak na medicinsku intervenciju je punovažan ako ga je dao pacijent koji je sposoban da se sa tim saglasi, u suprotnom, saglasnost odnosno pristanak daje roditelj, usvojitelj ili staratelj za maloljetno lice, odnosno zakonski zastupnik poslovno nesposobnog pacijenta. Pristanak mora biti dat dobrovoljno, a nikako iznuđen ili zasnovan na prevari. Može se opozvati sve dok intervencija ne počne, odnosno i tada ako bi izostale štetne posljedice.
Pacijent daje pristanak na predloženu medicinsku intervenciju usmeno ili u pisanom obliku, koji se takođe upisuje u medicinsku dokumentaciju.
4. PRAVO UVIDA U MEDICINSKU DOKUMENTACIJU
Zdravstvena ustanova je dužna da na zahtjev pacijenta omogući uvid i kopiranje njegove medicinske dokumentacije.
Uredno vođenje medicinske dokumentacije i pravo pacijenta na uvid u medinsku dokumentaciju višestruko su značajni (u prvom redu radi što boljeg toka praćenja toka bolesti i liječenja, a zatim i slučaju dokazivanja eventualne ljekarske greške ili dokazivanja da je medicinski postupak propisno obavljen).
5. PRAVO PACIJENTA DA ODBIJE DA BUDE PREDMET NAUČNOG ISPITIVANJA I ISTRAŽIVANJA
Naučno ispitivanje i istraživanje može se preduzimati nad punoljetnim i poslovno sposobnim pacijentom, samo uz njegovu saglasnost koju u svako vrijeme može opozvati. Pacijent saglasnost daje u pisanom obliku, nakon čega je dovoljno obaviješten o svim činjenicama koje se tiču naučnog istraživanja (svrha, cilj tog postupka, očekivani rezultati, mogući rizici i eventualni neželjeni efekti tog istraživanja).
Add comment