Jedan od čestih problema u usnoj duplji je preosjetljivost zuba. Osim što uzrokuje neugodu pacijentu, dentinska preosjetljivost predstavlja i problem za stomatologa koji je teško dijagnostikovati i liječiti buduci da je to složen fiziološki fenomen.
Prema podacima ADA (American dental association) svaka treća odrasla osoba se srijeće sa ovom tegobom. Glavni simptom preosjetljivosti zuba je oštar bol koji se javlja najčešće prilikom konzumiranja hladnog pića ili jela.
Osim hladnog jela i pića, bol vrlo često izaziva: – previše kisjeline u ishrani koja može da dovede do osjetljivosti zuba, pa u tom slučaju treba smanjiti unos takve hrane i pića. Svakako treba smanjiti konzumiranje gaziranih sokova. – progresivno pranje zuba kao i upotreba tvrdih četkica može uzrokovati preosjetljivost zuba, tako da treba sprovoditi pravilne tehnike pranja zuba, a tvrde četkice treba zamijeniti mekim. – nastajanje zubnog kamenca na zubima,koji uzrokuje oticanje, upale i krvarenje desni, tj. gingivit. U tom slučaju obavezno posjetiti stomatologa koji će tretmanom ukloniti sve naslage koje uzrokuju takve probleme. – škripanje zubima (bruksizam) kroz duži period dovodi do trošenja gleđi, a samim tim i do osjetljivosti zuba. Kod većine ljudi ovaj problem se javlja u snu pa na to ne mogu uticati, ali mogu potražiti pomoć stomatologa koji može napraviti trej koji štiti zube od trošenja. – izbjeljivanje zuba, ukoliko nije kontrolisano, može takođe dovesti do njihove preosjetljivosti. U tom slučaju obavezno prekinuti izbjeljivanje i koristiti paste za preosjetljive zube.
Stare plombe (ispuni) nisu trajne i moraju se mijenjati. Veza plombe sa zubom vremenom moze popustiti i dovesti do krvarenja zuba oko plombe. Plomba takođe može ispucati i napraviti put bakterijama. Redovna kontrola kod stomatologa spriječiće veće komplikacije u slučaju popuštanja zubne plombe.
Osjetljivost zuba koja se javlja nakon stomatoloskih zahvata je uobičajena. Zubima treba malo vremena da se smire, ukoliko bol ili osjetljivost ne prolaze nakon dužeg vremena, treba se ponovo javiti stomatologu da se otkrije uzrok.
Dr Ana Lakić Bulatović
Ordinacija Apolonia, Podgorica
Add comment