[heading size=”7”]Predstavljamo: Dom zdravlja „Budva”, Budva[/heading]
Doživljaj očaravajuće ljepote koja krasi Crnogorski Majami, nešto je čemu se zaista ne može odoljeti. Boravak u ovom mjestu odavno je ocijenjen kao nezaobilazan segment posjete Crnoj Gori. Građani Crne Gore, pogotovu Budvani, mogu se u tom smislu smatrati povlašćenim srećnicima. Zaista, ko bi mogao odoljeti jedinstvenom kompleksu ljepote niske najljepših plaža na Mediteranu, kulturi na kojoj se jasno poznaju godovi raznovrsnih istorijskih uticaja, sunčanom nebu i noćnom životu po kom je ovaj grad visoko ocijenjen u svijetu? Stari Grad, Citadela, Miločer, Mogren… pripovijedaju univerzalnu priču trajanja, drevnu istinu o tome da je ljepota uvijek jednostavna i vremenom sve bogatija.
Primarno turistički centar, Budva je danas grad sa oko 25.000 stanovnika. U dijelu zdravstvene zaštite građana posebno mjesto pripada Domu zdravlja „Budva”. Pokrivajući oblast primarne zdravstvene zaštite stanovništva ovog primorskog grada i nekih okolnih mjesta, uz angažovanost i opremljenost za zadovoljenje nekih posebnih zdravstvenih potreba, u ovoj ustanovi se na kvalitetan način odvija kompleksni program zdravstvene zaštite koji mora biti prilagođen uslovima turističkog centra. U tom smislu, od jednog ovakvog centra očekuje se da na adekvatan način odgovori zadovoljenju zdravstvenih potreba populacije turista, koja posebno u ljetnjem periodu, višestruko premašuje broj stanovnika Budve. Aktivno se radi na zdravstvenom vaspitanju stanovništva, zdravstvenoj zaštiti majke i djeteta, imunizaciji, prevenciji u suzbijanju lokalnih endemskih bolesti, zdravstvenoj zaštiti svih populacionih grupa, te obezbjeđenju farmaceutskog materijala. Pored Odjeljenja za opštu praksu i Stomatologije, ustanovljene su i posebne specijalističke službe: Pedijatrija, Ginekologija, Medicina rada, Mikrobiologija, Biohemija, Interna medicina, Dijagnostika, Neuropsihijatrija, Epidemiologija, Služba hitne pomoći i Ambulanta za hemodjalizu terminalnih oštećenja bubrega.
U cilju zadovoljenja zdravstvenih potreba stanovništva okolnih mjesta, u sastavu Doma zdravlja funkcionišu ambulanta opšte medicine u Petrovcu „Doktor Vojislav Franičević”, Ambulanta opšte medicine u Pržnom, Ambulanta opšte medicine u Rafailovićima i Stomatološka ambulanta u Srednjoškolskom centru „Danilo Kiš”. Uspostavljena je i veoma funkcionalna saradnja sa regionalnim specijalističkim zdravstvenim centrima, u prvom redu sa Specijalnom bolnicom „Vaso Ćuković” u Risnu, Opštom bolnicom u Kotoru i Opštom bolnicom Cetinje. Dva puta mjesečno u ovoj zdrastvenoj ustanovi zasijeda Ljekarska k omisija, te je regulisano i pitanje nekih važnih administrativno protokolarnih aspekata liječenja građana ovog regiona.
Dom zdravlja predstavlja i tehnološki kvalitetno prilagođen sistem pružanja zdravstvenih usluga koji se periodično može odnositi na veoma brojnu populacionu grupu. Uporno se radi na usavršavanju tehnologije koja se koristi u cilju zaštite zdravlja građana. Služba za mikrobiologiju opremljena je savremenim aparatima za izolaciju osnovnih mikrobioloških uzročnika na nivou primarne zdravstvene zaštite, osim obavljanja uobičajene dijagnostike, analize bakterioloških uzroka, briseva, piokulture, parazitske analize, kao i dijela virusoloških analiza. Sanitarni pregledi čine značajan dio rada tokom cijele godine, a posebno u toku ljetnjih mjeseci. Biohemijsko-hematološka laboratorija raspolaže automatskim brojačem za krvne slike „DREW D-3”, kao i automatskim biohemijskim analajzerom „COBAS INTEGRA 400 PLUS”.
Ambulanta za hemodijalizu predstavlja segment Doma zdravlja koji pruža i tu visoko specifičnu vrstu usluge. Napravljena je za potrebe kako pacijenata sa područja Opštine Budva tako i za sve one koji boluju od terminalnog oštećenja bubrega a svoj godišnji odmor ili neki drugi boravak provode u našem gradu. Mogu je koristiti i svi strani državljani, na što se inače mislilo prilikom otvaranja, s obzirom na to da u naš grad dolazi veliki broj stranih gostiju. Ambulanta za hemodijalizu otvorena je prije pet godina. Zbrinjavanje pacijenata vrši stručno i obučeno osoblje koje radi na aparatima „INTEGRA” -HOSPITAL, proizvedenim u Italiji. Ambulanta raspolaže sa četiri aparata, a rad je organizovan u smjenama, po potrebi i 24 h dnevno.
Zakon se opredjelio za izabrane doktore – porodične ljekare i Centre za podršku. Od 1. januara 2008. godine u našem Domu zdravlja otpočelo se sa implementacijom projekta Izabranog doktora sa informatičkom podrškom. Projekat informatičke podrške, u poslovnom dijelu, uspješno je završen zaključno sa aprilom mjesecom 2008. godine, a od 1. aprila 2008. godine osiguranici Fonda zdravstva – Budva imali su mogućnost da biraju svoje porodične ljekare i to: osam (8) izabranih doktora za odrasle, tri (3) izabrana doktora za djecu – pedijatri i jednog (1) izabranog doktora za žene (izabrani ginekolog). U periodu od 1. aprila 2008. godine do 31. decembra 2010. godine, od ukupnog broja osiguranika cca 25 000 Fonda zdravstva Budva, 72 % građana Budve izabralo je svog porodičnog ljekara.
Na osnovu svega naprijed iznesenog, a sve na osnovu našeg Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Dom zdravlja „Budva” ima sistematizovano devet (9) izabranih doktora za odrasle i jedanaest (11) medicinskih sestara / tehničara za rad sa izabranim doktorom za odrasle, tri (3) izabrana doktora za djecu i četiri (4) medicinske sestre / tehničara za rad sa izabranim doktorom za djecu – pedijatar, jednog (1) doktora za žene i jednu (1) medicinsku sestru / tehničara za rad sa izabranim doktorom za žene.
Add comment