Kao podrška, izabranim timovima ljekara za odrasle, djecu i žene u našoj ustanovi postoje i centri za podršku:
CENTAR ZA DIJAGNOSTIKU
Laboratorijska dijagnostika, Mikrobiološka dijagnostika, Radiološka dijagnostika
JEDINICA ZA MENTALNO ZDRAVLJE – sa centom u Kotoru
HIGIJENSKO-EPIDEMIOLOŠKA SLUŽBA
CENTAR ZA PREVENCIJU
Populaciono savjetovalište, Savjetovalište za mlade,
Savjetovalište za reproduktivno zdravlje
JEDINICE ZA PODRŠKU IZABRANOM DOKTORU
Jedinica za patronažu – šest (6) izvršilaca medicinskih sestara / tehničara, Jedinica za fizikalnu terapiju na primarnom nivou – jedan (1) izvršilac, fizioterapeut, Jedinica za sanitetski prevoz – dva (2) vozača
Ostale djelatnosti Doma zdravlja „Budva” koje nisu predviđene normativom kadra za primarnu zdravstvenu zaštitu su: Medicina rada, Sportska medicina i Hemodijaliza.
Hitna medicinska pomoć organizuje se na nov način, shodno Zakonu o hitnoj medicinskoj pomoći koji je stupio na snagu 25. avgusta 2008. godine (Sl. list Crne Gore od 15. avgusta 2008. godine), a čija je implementacija otpočela od 1. aprila 2010. godine.
Djalatnost Hitne medicinske pomoći organizuje Zavod za hitnu medicinskiu pomoć. Zakon takođe predviđa i ustanovljenje podstanica za hitnu medicinsku pomoć u Andrijevici, Plužinama i Šavniku. Tokom javne diskusije ovog zakona, Menadžment naše ustanove tražio je da se i u Petrovcu formira podstanica, ali nije udovoljeno tom našem zahtjevu, već je ostavljena mogućnost da Zavod, po pribavljenom mišljenju Ministarstva zdravlja, rada i socijalnog staranja, u saradnji sa nadležnim organima lokalne samouprave, može privremeno, tokom turističke sezone, otvoriti podstanice za hitnu medicinsku pomoć, shodno članu 9, stav 4 navedenog zakona. Međutim, nemamo razumijevanje od strane lokalne uprave, koja nije spremna da inansira podstanicu u Petrovcu.
Koordinaciju sa naprijed navedenim službama obavlja Menadžment, koji sačinjavaju direktor, pomoćnik direktora i glavna sestra. Takođe, u našoj ustanovi postoji i Služba za administrativno-tehničke poslove u okviru koje funkcionišu Ekonomsko-inansijska, Pravna i Tehnička služba.
Centralni objekat Doma zdravlja smješten je na popularnom Trgu sunca, u samom jezgru Budve. Površina ukupnog prostora kojim, zajedno sa ambulantnim i ostalim područnim zdravstvenim stanicama, raspolaže Dom zdravlja, iznosi oko 4.500 m2. Istorija ustanovljenja ovog objekta vezuje se za 1980. godinu. Sadašnji Dom zdravlja izgrađen je 1980. godine i iste godine otvoren, nakon katastrofalnog zemljotresa koji je 15. aprila 1979. godine zadesio Crnu Goru. Dom zdravlja je izgrađen uz pomoć naroda i Vlade Sjedinjenih Američkih Država i predstavlja krunu ljudske solidarnosti u borbi protiv neumitnih i nepredvidivih sila prirode.
Stara zdravstvena stanica u Budvi izgrađena je 1965. godine. Radila je u okviru Medicinskog centra „Danilo I” sa Cetinja, zajedno sa Ambulantom u Petrovcu, da bi se 1973. godine transformisala u OOUR Dom zdravlja „Budva” u okviru kog je bila i Zdravstvena stanica u Petrovcu.
Kada je u pitanju istraživanje razvoja zdravstva na području Opštine Budva, treba razmišljati o ozbiljnom projektu izrade studije u obliku monografije pod nazivom „ZDRAVSTVENA SLUŽBA I ZDRAVSTVENA ZAŠTITA STANOVNIŠTVA U OPŠTINI BUDVA (1918-2010). Ovakva jedna monografija zahtijeva višegodišnji istraživački rad, koji bi pored naučno-medicinskog imao i istorijski značaj. Ona bi trebalo da predstavlja svjedočanstvo o vremenu i ljudima koji su ga obilježili sa zdravstvenog i kulturnog aspekta.
JZU Dom zdravlja „Budva” pruža zdravstvene usluge za cca 25 000 osiguranika. To se uglavnom poklapa sa brojem stanovnika Opštine Budva. Napominjemo da, ako izuzmemo Podgoricu, demografski rast u Budvi najveći je u Crnoj Gori. Ovaj broj stanovnika se više nego dvostruko uvećava tokom turističke sezone. Po podacima Turističke organizacije „Budva” za 2010. godinu, našu opštinu je posjetilo cca 500 000 (petsto hiljada turista), pa kada ovaj broj saberemo sa brojem stanovnika i podijelimo na dvanaest mjeseci, dolazimo do cifre cca 60 000 stanovnika Opštine Budva, pri tom ne računajući cca 30% sive ekonomije – neprijavljenih turista, vlasnika vikend-kuća i stanova, koji borave u Budvi u dane vikenda, državnih i vjerskih praznika, kao i radnika koji ovdje borave i rade tokom građevinske sezone.
Imajući sve ovo u vidu, pred zdravstvom Crne Gore, Domom zdravlja „Budva” i lokalnom upravom Budve, a o čemu se vode razgovori već duži niz godina, javlja se potreba otvaranja stacionara za građane Budve u dijelu ginekološko-akušerske i interno-kardiološke medicine. Ovaj vid sekundarne zdravstvene zaštite mogao bi se realizovati kroz oblik javno-privatnog partnerstva, kao i uz pomoć valorizacije „placa starog Doma zdravlja” i stare Apoteke, koji su u vlasništvu Države Crne Gore, sa pravom korišćenja koje pripada JZU Dom zdravlja „Budva”.
Tehnička opremljenost naše ustanove više je nego dobra – počev od ambulanti za porodične ljekare, pa preko centara za dijagnostiku, centara za prevenciju, do jedinica za podršku izabranim doktorima, posebno u dijelu voznog parka sa dva nova specijalizovana vozila marke „DACIA” i dva nova vozila za patronažnu službu marke „SUZUKI”, uz novo vozilo marke „DACIA” za potrebe hemodijalize, kao i relativno nova vozila reanomobil marke „CITROËN” i patronažno vozilo marke „KALINA”, za potrebe Ambulante u Petrovcu.
Kroz istoriju postojanja, Dom zdravlja u Budvi razvio se u veoma funkcionalan zdravstveni centar. Vrši se stalni rad na usavršavanju zdravstvene usluge, modernizaciji raspoložive aparature i neophodnih pratećih sadržaja, te analiza potreba korisnika zdravstvenih usluga na osnovu koje se projektuje dalji rad. Na taj način se prevazilaze okviri striktnog zadovoljenja usluga primarne zdravstvene zaštite i obezbjeđuje komfornost u radu.
DIREKTOR Zoran Špadijer
Add comment