Povodom Svjetskog dana seksualne i reproduktivne svijesti realizovana edukativna radionica
U Podgorici je, u Centru za edukaciju Doma zdravlja Stara Varoš na Pobrežju, povodom Svjetskog dana seksualne i reproduktivne svijesti 12-og februara upriličena edukativna radionica. Predstavnicima medija obratile su se spec. dr Sabina Ćatić, spec. socijalne medicine (IJZCG), i spec. dr Željka Stevović, spec. ginekologije i akušerstva (DZ Glavnog grada). U nizu koliko osvješćujućih toliko i poražavajućih podataka o stanju u domenu inficiranja i obolijevanja od seksualno prenosivih bolesti jasno je istaknut apel da se vodi računa o prevenciji takvih neželjenih pojava.
U zaključku radionice prikazan je film o putu infekcije HIV-a, a cilj mu je bio da ukaže na najčešće lakomislen i veoma pristupačan način transfera ovog zlokobnog virusa. Spec. dr Stevović je, s tim u vezi, objasnila da u IJZ-u funkcioniše Savjetovalište za HIV gdje je moguće potpuno anonimno testirati se i savjetovati u vezi s HIV-om, sifilisom ili hepatitisom.
O ovoj temi govoriti što češće
Izražavajući uvjerenje da o temi zaštite seksualnog zdravlja treba govoriti što češće, spec. dr Sabina Ćatić ukazala je na neke karakterisitke reproduktivnog perioda, tj. perioda kada je žena sposobna da se ostvari kao majka a koji se obično vezuje za starost od 15. do 49. godine života. Ona je istakla da odluka u stupanju u seksualni odnos, odn. o ostvarenju roditeljstva, treba da bude isključivo samostalno donešena, ali i naglasila da je najveći dio problema koji se tiče reproduktivnog zdravlja preventabilnog karaktera. — Onog momenta kada stupite u seksualne odnose jako je važno da se svake godine, najmanje jednom godišnje, testirate na seksualno prenosive infekcije, da idete na redovne ginekološke preglede, i obavezna je upotreba kondoma prilikom svakog odnosa — istakla je ona.
Opasnost od ugrožavanja reproduktivnog zdravlja, kako se pogrešno smatra, nije u vezi samo sa čestom promjenom seksualnih partnera, već ona može nastati i u vezi s nepromišljenom realizacijom polnog akta, pa je neophodno imati na umu prevenciju. Neplanirane ili neželjene trudnoće, pobačaji ili prekidi trudnoće, polne infekcije, polno prenosive bolesti, polno nasilje i iskorišćavanje, čine najčešće loše ishode takvog odnosa prema reproduktivnom zdravlju. Osnovno, i kako ističe spec. dr Ćatić, jedino sredstvo koje štiti i od neželjene trudnoće i od infekcija, jeste kondom. Što se tiče hormonske kontracepcije, pilula za dan posle, ona, kako je naglašeno, predstavlja „hormonsku bombu” za naš organizam i njena primjena nije nimalo bezazlena. Spec. dr Ćatić stoga ističe da bi kod ljekara za savjet trebalo otići prije stupanja u seksualni odnos da bi se na valjan način dobile sve informacije koje su neophodne.
Preventivno razmišljati, a ne tek kada dođe do posljedica: od neplanirane trudnoće do ozbiljnog obolijevanja.
Najpovoljniji period za rađanje je, kako objašnjava spec. dr Ćatić, između 19. i 35. godine života, a stručnjaci sugerišu da razmak između dvije trudnoće ne bi trebalo da bude kraći od dvije godine kao i da svaka trudnoća posle 4. trudnoće može da ostavi posljedice po zdravlje i majke i djeteta. Spec. dr Ćatić upozorava i da bi pod dejstvom psihoaktivnih supstanci i alkohola trebalo posebno voditi računa o nestupanju u seksualne odnose. Osoba koja ima seksualno prenosivu bolest najčešće i nema nikakve simptome, i vrlo često ne zna da je zaražena ali je prenosi.
Više od 1 milion osoba u svijetu svakog dana dobije neku polno prenosivu infekciju.
Seksualno prenosive bakterijske infekcije mogu se vrlo uspješno izliječiti određenim antibioticima ukoliko znamo da imamo infekciju. Hlamidija, kako je navedeno, u preko 80% ne daje gotovo nikakve simptome a može da dovede do trajnog oštećenja reproduktivnih organa i vrlo često je uzročnik pojave steriliteta. Virusi ne mogu da budu u potpunosti odstranjeni iz organizma pa često ostanu u latentnim rezervoarima u tijelu i nakon pada imuniteta mogu da se ispolje kao aktivna infekcija. Kod njih ne postoji ciljana terapija koja može u potpunosti da ih eliminiše. U vezi s procesom liječenja, veoma je važno da se oba partnera liječe istovremeno.
Putevi prenosa polnih infekcija najčešće su: nezaštićeni seksualni odnos, preko kože, sluzokože i tjelesnih tečnosti inficirane osobe, kongenitalno ili putem zaražene krvi kod intravenskih korisnika droga. HPV, koji je kod žena visoko onkogen i izaziva rak grlića materice, kod muškaraca ne daje gotovo nikakve simptome. Stoga je veoma važno imati u vidu činjenicu da ne samo da je neophodno zajedničko liječenje partnera, već i da, kako upozorava spec. dr Ćatić, sa stanovišta mikroorganizma, u okviru nezaštićenog polnog odnosa sa jednom osobom seksualni kontakt se ostvaruje i sa svim osobama sa kojim je on/ona ranije imao/-la polni odnos.
Ako volite sebe — mislite na svoje reproduktivno zdravlje
Ginekolog Savjetovališta za mlade u DZ Nova Varoš spec. dr Željka Stevović upozorila je da bez obzira što je od 2016. započet skrining program raka grlića materice na teritoriji Podgorice nijesu postignuti nikakvi zavidni rezultati. Poražavajuće djeluje činjenica da Crna Gora prednjači po zastupljenosti obolijevanja i umiranja od raka grlića materice, što samo govori o neophodnosti edukacije u smislu smanjenja ovog procenta.
Među prvima smo po boju obolijevanja od raka grlića materice, čemu doprinosi i relativno rano stupanje u seksualne odnose kao ne baš pohvalna tekovina modernog doba. 50-70 % slučajeva karcinoma grlića materice imaju pozitivne podtipove 16 i 18, a u opseg od skoro 90% uzročnika ulaze i virusi iz grupa A i B.
Nažalost, mnoge infekcije nemaju simptome, ali npr. HPV infekcija je u gotovo 90% uzročnik premalignih i malignih stanja u vezi s rakom grlića materice. Vakcina protiv raka grlića materice jedan je od vidova prevencije, ali čak ni ona ne „pokriva” sve tipove HPV infekcije, a, kako upozorava spec. dr Stevović, uzročnik raka grlića materice prenosi se isključivo seksualnim putem. Zato je bitno da se vakcina primi prije nego se stupi u polne odnose, a kod nas je ona predviđena za populaciju mladih starosti 9-18 godina. Seksualnost je danas, kako objašnjava dr Stevović, pomjerena unazad, na 11-12 godina, pa je jako bitno edukovati i te mlade generacije prije stupanja u seksualne odnose.
Program vakcinacije protiv HPV-a u Crnoj Gori započet je krajem 2022. a u novije vrijeme uključena je i kategorija dječaka iste starosne dobi, 9-18 godina, s tim što, kako je objašnjeno, ako se vakcina primi do 14. godine veća je šansa da ona bolje „odreaguje” i da se stvori veći broj antitijela. Uslovno, može se dati vakcina i do 26. godine života.
Skrining raka grlića materice služi da se u populaciji zdravih žena otkriju problemi u vezi sa zdravljem testiranih organa. Sve dijagnostičke procedure u okviru organizovanog skrininga su besplatne. U Crnoj Gori se on vrši u populaciji žena 30-50. godine. To podrazumijeva i dolazak pacijentkinja na redovan godišnji pregled. Medicina potvrđuje da je oko 80% osoba zaraženo HPV-om, ali da će samo nekih 20-ak imati neke posljedice po zdravlje. Smatra se da ako je neko bio negativan na HPV i nije mijenjao partnera testiranje je potrebno ponoviti u narednih 5 godina, dok je kod onih koji su bili pozitivni a u kontaktu sa različitim partnerima optimalno vrijeme za ponavljanje testiranja do 3 godine. Ipak, s obzirom na to da postoje i displastične promjene grlića materice koje su jako rasprostranjene, preporuka je da mora da prođe 12-18 mjeseci od potvrđenog HPV-a do tretmana promjene i ponavljanja testiranja.
Spec. dr Stevović: — Ako volite sebe i mislite na svoje reproduktivno zdravlje, debelo ćete razmisliti da li da stupate u odnose sa zaštitom ili bez.
Pored toga što Crna Gora ima najveću dobnu zastupljenost obolijevanja i umiranja od raka grlića materice, uglavnom zbog neracionalne primjene seksualne zaštite, prednjačimo u odnosu na zemlje okruženja i u odnosu na (ne)korišćenje hormonske kontracepcije. Hormonske metode zaštite, upozorava spec. dr Stevović, ne štite od seksualno prenosive infekcije, već samo od neželjene trudnoće. Smatra se, kako je navela, da je kondom (prezervativ) sredstvo koje treba da bude prioritet, pogotovu u prvim seksualnim odnosima.
Pilula za dan posle sadrži visoku koncentraciju jednog hormona i efikasna je ako se popije u prva 24 časa od nezaštićenog polnog odnosa u preko 90% slučajeva, u prva dva dana u 85%, a popijena tokom 72 časa gubi dejstvo do čak oko 60%. Prve reproduktivne godine kod žene podrazumijevaju neredovne cikluse, pa se uz tako nezaštićen seksualni odnos komplikuje pravovremeno ustanovljenje trudnoće, a, po nadležnom zakonu, trudnoća se može svojevoljno prekinuti do 10. gestacione nedjelje. To je deset nedjelja od prvog dana zadnje menstruacije i, kako je ovom prilikom istaknuto, najgori način kontracepcije.
Spec. dr Stevović sugeriše da je preventivno potrebno djelovati i u pogledu karcinoma dojke, pogotovu u slučaju postojanja bilo kakve pozitivne porodične anamneze. Ona je u tom cilju ukazala na značaj stručne pomoći koja je obezbijeđena u Savjetovalištu za mlade, kao i mogućnost zakazivanja individualnog razgovora sa ginekologom. Ona je zaključila da nije sramota kupiti kondom i, ukoliko osoba smatra da je dovoljno zrela da stupi u polne odnose, mora se odgovorno i ponašati.
Kratkometražnim edukativnim filmom koji je sadržao svjedočanstvo HIV pozitivne osobe ilustrovan je put prenosa i neadekvatan odnos prema seksualnom kontaktu, pogotovu u mlađoj dobi, što rezultira krajnje poražavajućom statistikom u pogledu zaražavanja i obolijevanja. Ovom prilikom je objašnjeno da se u roku od dva mjeseca od nezaštićenog seksualnog odnosa mogu javiti antitijela na HIV virus, nakon čega slijede testiranje, potvrdni test na Klinici za infektivne bolesti i dalja procedura tretmana. Poentom da jedino sredstvo koje zaista može spriječiti nastanak HIV-a predstavlja kondom zaključena je edukativna radionica.
Anita Đurović