Da biste bili sigurni u odabir kvalitetne matične mliječi, na pakovanju proizvoda treba provjeriti u kojem je ona obliku, te koliki je u njoj udio 10-HDA kiseline. Vitarojal matična mliječ – prva je matična mliječ na tržištu čiji je kvalitet provjeren u saradnji s Farmaceutsko-biohemijskim fakultetom.
Martin Lalić, mag. pharm
Matična mliječ je jedan od najcjenjenijih pčelinjih proizvoda, vrlo složene strukture. To je viskozna materija koju proizvode mandibularne i hipofaringealne žlijezde mladih pčela radilica, a neophodna je za ishranu i uzgoj legla i matica. Koristila se još u starom Egiptu kao dodatak prehrani, a danas je interes za matičnu mliječ u stalnom porastu. Koristi se u farmaceutskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji.
Hemijski sastav matične mliječi varira ovisno o regionalnim, sezonskim i klimatskim uvjetima okoline, ali i o rasi i genetici pčela, načinu berbe i starosti pčelinjih ličinki. Čuvanje ima važnu ulogu u očuvanju njezinih ključnih komponenti kao što su 10-hidroksi-2-decenska kiselina (10-HDA) i proteini. Lipidi se uglavnom sastoje od masnih kiselina srednjeg lanca, koje sadrže 8-12 ugljenikovih atoma hidroksilnih ili dikarboksilnih kiselina. Najvažniji lipid matične mliječi je 10-HDA, koji se može koristiti za procjenu kvaliteta matične mliječi. Sadržaj lipida s vremenom se smanjuje zbog oksidacije, dok se sadržaj proteina povećava. Zbog svoje velike osjetljivosti na svjetlo, temperaturu i kiseonik, svježa matična mliječ pohranjuje se u zamrzivače, u tamne bočice. Ipak, literatura navodi da je najbolji oblik čuvanja matične mliječi obrada postupkom liofilizacije, koji omogućava pohranu dobijenog liofilizata na sobnim temperaturama, uz očuvanje svih biološki aktivnih komponenata.
Matična mliječ sadrži osam od devet esencijalnih aminokiselina, među kojima najveću koncentraciju imaju lizin, prolin i glutamin. Glavni minerali su kalijum, natrijum, cink, bakar, željezo i kalcijum. Glavni vitamini su pantotenska kiselina (B5), niacin (B3), piridoksin (B6), vitamin E, riboflavin (B2), tiamin (B1) i askorbinska kiselina (vitamin C). Prisutni su i drugi vitamini, ali u manjoj koncentraciji. Glavni šećeri prisutni u matičnoj mliječi sastoje se od fruktoze i glukoze u omjeru sličnom kao u medu.
Farmakološki učinak 10-HDA obuhvata imunomodulacijski učinak, uticaj na reproduktivni i kardiovaskularni, središnji i vegetativni živčani sistem. Ona takođe ima antioksidativni, antibakterijski, antivirusni i antifungalni učinak te djelovanje protiv starenja. Tokom starenja dolazi do narušavanja homeostaze nakupljanjem reaktivnih vrsta kiseonika i posljedično oštećenja DNA, bjelančevina i lipida, a dostupna znanstvena literatura navodi da matična mliječ u prisutnosti askorbinske kiseline potiče sintezu kolagena, glavnog proteina vezivnog tkiva. Upravo takva kombinacija (matična mliječ i vitamin C) sastavni su dio proizvoda Vitarojal linije. Osim navedenih benefita dostupni su radovi koji potvrđuju pozitivan uticaj matične mliječi na osobe oboljele od bolesti COVID-19, posebno u fazi oporavka, kao i na sprječavanje razvitka bolesti jačanjem imunološkog sistema.
Današnje farmaceutsko tržište ima niz problema zbog rezistencije mikroorganizama na antibiotike, pa se javlja potreba za razvojem novih vrsta antibiotika. Mnoge studije dokazale su antibakterijsko i antifungalno djelovanje matične mliječi koje je povezano s količinom 10-HDA. Ispitivanja u in vitro uslovima navode da trans-2-oktenoična kiselina i 10-HDA sudjeluju u kontroli krvnog pritiska zbog čega im se pripisuje antihipertenzivni učinak. Velik uticaj ima i na reproduktivni sistem muškaraca povećanjem ukupnog broja sprematozoida, broj živih spermatozoida i nivoa testosterona.
Općenito matična mliječ pozitivno djeluje na pacijente koji boluju od bolesti disajnog sistema i dijabetesa, a pozitivni učinci potvrđeni su i na opšte stanje mladih sportista i kod oporavka nakon teških bolesti. Sve više se ispituje učinak na dojenčad s nutritivnim nedostacima.
Strant M. i saradnici (2019) dali su preporuke za doziranje matične mliječi za različite dobne skupine:
- Prijevremeno rođena novorođenčad: počevši od 50 mg/dan do 0,25 g/dan;
- Dojenčad: 0,5 g/dan tijekom 2-12 mjeseci za rast i razvoj, snagu imunološkog i živčanog sistema;
- Djeca od 1 do 5 godina: 0,5 g/dan za oslabljen imunološki sistem, anemiju, oštećenje živčanog sistema, slabost, gubitak apetita ili 1-3 dana 2,5 g/dan za akutne infekcije i prehlade;
- Djeca od 5 do 12 godina: 0,5-1 g/dan za slab imunološki sistem, anemiju, oštećenje živčanog sistema, slabost, gubitak apetita ili 1-3 dana 5 g/dan za akutne infekcije i prehlade.
Za optimalne rezultate preporučuje se uzimanje 1.000 mg matične mliječi (ovisno o uzrastu, od 500 mg–2.000 mg) u razdoblju od 20-90 dana u kontinuitetu.
Apsorpcija matične mliječi ne zavisi od hrane, pa se može uzimati u bilo koje doba dana. Ipak, u večernjim satima se ne preporučuje, jer „podiže“ energiju u organizmu, pa može izazvati nesanicu. Idealno ju je uzimati ujutro nakon buđenja ili, ako je moguće, dva puta na dan – ujutro i popodne. Ono što je važno za postizanje maksimalnog učinka je kontinuirana konzumacija u preporučenom periodu.
Šta je važno kod matične mliječi i kako možemo provjeriti kvalitet?
Matična mliječ je sirovina visoke učinkovitosti, a time i visoke vrijednosti, pa je postala predmet krivotvorenja. Ljudi često kupe matičnu mliječ na tržnici od „domaćih pčelara“, ali nakon kozumacije ne osjete nikakav učinak. Upravo zbog toga i da bi kupcima omogućila konzumaciju MM provjerenog kvaliteta, Apipharma je prva hrvatska kompanija koja je uvela rutinsku kontrolu kvaliteta matične mliječi u proizvodnji, te je u saradnji s Farmaceutsko-biokemijskim fakultetom razvila metodu za rutinsku analizu.
Da bi bili sigurni u odabir kvalitetne matične mliječi, na proizvodu uvijek treba provjeriti oblik matične mliječi koja se nalazi u proizvodu i udio 10-HDA kiseline u njoj.
Vitarojal Classic ampule s matičnom mliječi prve su u Hrvatskoj standardizovane na 1.000 mg matične mliječi, odnosno na 333,34 mg 10-HDA. Za potrebe standardizacije razvijena je nova metoda za određivanje udjela 10-HDA kao najvažnije aktivne komponente Vitarojal ampula, ali i same matične mliječi. Metoda je primjenjiva i na uzorke svježe i liofilizirane matične mliječi, čime se omogućuje i kontrola kvaliteta sirovine koja se koristi u proizvodnji ampula.
Tokom godina razvijene su i druge formulacije Vitarojal ampula među kojima su Vitarojal Forte sa 2.000 mg matične mliječi, Vitarojal Vital sa 500 mg matične mliječi, Vitarojal Junior sa 300 mg matične mliječi, Vitarojal Baby sa 100 mg matične mliječi, te tekući dodatak prehrani Vitarojal 1.500 mg. Osim matične mliječi, svi proizvodi sadrže dozvoljene koncentracije vitamina C, cinka i selena koji pridonose očuvanju zdravlja i poboljšanju imunološkog sistema.
Vitarojal matična mliječ – prva matična mliječ kvaliteta provjerenog u saradnji s Farmaceutsko-biokemijskim fakultetom!
Svježa ili liofilizirana matična mliječ?
Svježa matična mliječ je vrlo osjetljiva,te ako nije propisno skadištena i čuvana vrlo brzo gubi svoju učinkovitost. Svježa matična mliječ kupljena na tržnici često nema očekivanu učinkovitost zbog nepravilnog čuvanja. Takva matična mliječ nema naznačen ni udio 10-HDA kiseline u proizvodu, koji govori je li ona standardizovana i, laički rečeno, „djelotvorna“. Liofilizat je takođe prirodan oblik matične mliječi, nije hemijski tretiran te se dobija naglim zamrzavanjem, što omogućuje veću stabilnost, a u konačnici i učinkovitost.
Liofilizirani oblik matične mliječi stabilniji je, pa time i učinkovitiji oblik od svježe matične mliječi!
Add comment