Predavanje je održao i vaskularni hirurg prim. dr Davor Musić, načelnik Centra za vaskularnu hirurgiju Hirurške klinike Kliničkog centra Crne Gore, koji je poseban akcenat stavio na ulogu izabranih ljekara u liječenju hroničnih venskih oboljenja.
– Izabrani doktori se suočavaju sa određenim problemima prilikom liječenja hronične venske bolesti, a to su uglavnom, stepen prosvećenosti pacijenta i povjerenje prema izabranom ljekaru za tu bolest. Nije svaki pacijent spreman da posluša savjete koje mu izabrani doktor daje, a često traže i drugo mišljenje od ljekara na različitim nivoima zdrastvene zaštite. Takođe, i socioekonomski momenat i nedodastak motivacija pacijenta da se liječe, može negativno uticati na liječenje hroničnih venskih oboljenja, kao i svakog drugog.
– Oboljenje vena ili hronična venska bolest (HVB) je neka vrsta epidemije na koju pacijenti, ali ni ljekari, često ne obraćaju pažnju na vrijeme. Najnovija epidemiološka istraživanja u svijetu pokazuju da sedam od 10 pacijenata koji se jave svom izabranom ljekaru zbog nekog drugog problema zapravo imaju neki stepen HVB.
Najčešće se pacijenti, ali i ljekari, odlučuju za neki vid topikalne terapije. Kreme i gelovi samo u određenom stepenu umanjuju tegobe i djeluju simptomatski. Pacijentu je prividno lakše, ali inflamacija, kao ključ bolesti, i dalje postoji u dubokim venama i propadanje zalistaka se nastavlja. Iz tog razloga je dr Musić apelovao na izabrane doktore da pacijente liječe sistemski – venotonicima. Iz te grupe je izdvojio mikronizovanu prečišćenju frakciju flavonoida (Detralex), kao venotonik indikovan u svakom stadijumu hronične venske bolesti, koji ima najveće preporuke internacionalnih fleboloških udruženja za liječenje hronične venske bolesti i koji djeluje na srž bolesti.
Dr Musić je posjetiocima skupa približio i druge vidove terapija hronične venske bolesti : skleroterapiju, hirurške metode operacija površinskih, komunikantnih i dubokih vena, operaciju laserom, operaciju vodenom parom itd.
Dr Musić je predstavio metod sklerozacije vena pjenom pod kontrolom ultrazvuka.
– To je jedna od metoda liječenja proširenih vena, koja se zasniva na tretiranju oštećenih vena iznutra, pomoću hemijskog agensa u obliku pjene koja mijenja unutrašnjost vene, i tako dovodi do njenog zatvaranja i postupne razgradnje. Pjena se ubrzigava u oboljelu venu pod kontrolom ultrazvuka, uz pomoć tanke kanile. Ovo je moguće raditi bez anestezije i uz brz oporavak, ali je od značaja koju dozu agenasa smijemo uključiti prilikom ovakvog liječenja. Ova metoda ima dosta prednosti, ali je skupa, a samim tim i nedostupna mnogim pacijentima – rekao je dr Musić.
– Osim ovim metodama, HVB se liječi i korišćenjem lasera. Laserska metoda predstavlja potpuno bezbolan i bezbjedan metod eliminisanja proširenih vena na nogama. Metoda se radi ambulantno, ne zahtijeva opštu anesteziju, a ni bolničko liječenje. Pacijent može da hoda odmah nakon intervencije i ubrzo se vraća svakodnevnim aktivnostima. Sprovodi se najnovijim modelom lasera ili radiofrekventnog ablatora. Poslije procedure preporučuje se hodanje i nošenje specijalnih elastičnih čarapa za period od 4 nedjelje. Ova savremena metoda je efikasna, bezbolna i brza, a ima najbolji estetski efekat.
Liječenje hronične venske bolesti je moguće i neophodno u ambulatama izabranih doktora, uz pravovremenu dijagnozu i sistemsku terapiju, i to bi trebalo da predstavlja osnov liječenja, posebno početnih stadijuma, zaključak je predavača na održanom skupu, a naglasak je dat značaju uloge izabranog ljekara u prepoznavanju početnih stadijuma i započinjanja liječenja hroničnih venskih oboljenja.
Add comment