Adrijana Bojić, med. sestra
Klinika za dermatovenerologiju
Klinički centar Crne Gore
Psorijaza je hronično autoimuno neinfektivno zapaljenje kože. Može se javiti u svakoj životnoj dobi. Uzročnici nijesu još tačno poznati ali jedan od njih je genetska predispozicija. Kod takvih pacijenata stres je glavni okidač, kao i neki faktori iz spoljašnje sredine kao što su traume i infekcije. Dobro poznati uzročnik kod djece i omladine je streptokokna infekcija grla ili virus HlV-a. Kožne promjene mogu varirati od malih pojedinačnih žarišta do zahvatanja gotovo cijele kože. Vlasište i nokti su jedno od najčešćih lokalizacija psorijaze. Pacijenti kojima su zahvaćeni nokti često boluju od psorijaznog artritisa, tako da psorijazu često prati i neko drugo oboljenje. Postoji mnogo vrsta psorijaze ali najčešće su sljedeće:
– PSORIASIS VULGARIS je najčešći oblik psorijaze koji čini 80% slučajeva. Obično je prekrivena bijelim Ijuspastim slojem i ove ležije su najčešće lokalizovane na laktove, koži glave i donjem dijelu leđa.
– PSORIASIS GUTTATE ili u narodu poznata kao kapljična psorijaza karakteriše leziju u obliku crvenih tačkica nalik kapljicama koje se javljaju na trupu ili udovima. Ova psorijaza može iznenada nastati u djetinstvu ili ranoj mladosti.
– PSORIASIS INVERSE javlja se u vidu jako crvenih lezija koje su glatke i sjajne. Obično se nalaze na kožnim naborima kao što su pazuh, prepone, ispod grudi ili zadnjice.
– PSORIASIS PUSTULARE karakterišu bijeli gnojni plihovi koji mogu biti okruženi pocrvenjelom kožom. Najčešća lokalizacija su šake i stopala.
– PSORIASIS ERITRODERMIC ili eritrodermija je zapaljenje kože koje obuhvata veliku površinu. Koža je upaljena, ispucala i crvena što dovodi do Ijuštenja velikih listova pa često izaziva jak bol i neprijatnost, jer je oko ovih pacijenata uvijek neuredno zbog Ijuspanja kože koja ima neprijatan miris.
Tok bolesti kod svih ovih oblika psorijaze je različit. Kod nekog bude cio život i nikad se ne povuče, dok se kod pojedinih pojavi pa se povuče pa se opet javi, a ima i slučajeva gdje se potpuno povuče i više se nikad ne javi. Ima primjera da su mnogi zdravi lijegali u krevet a budili se sa psorijazom. Takvi primjeri su najčeiće poslije stresa.
No, kako i naslov teme kaže, uloga medicinske sestre u liječenju psorijaze je ogroman i ona počinje baš u ambulanti pri prvom pregledu pacijenta. Pošto su ovo vrlo osjetljivi pacijenti i znatno nervozniji zbog izgleda njihove kože, a samim tim im je i narušen kvalitet života, moramo strogo voditi računa o komunikaciji. Nijednog momenta ne smijemo napraviti bilo koji gest koji bi učinio da se pacijent osjeća nelagodno. Moramo biti ljubazni i srdačni i da nam pogled nije fokusiran na njihovu kožu, ruke ili nokte. Makoliko da nam to u tom momentu izgleda ružno, nijednim gestom to ne smijemo staviti do znanja. Moramo biti profesionalni i sa ljekarom da funkcionišemo kao tim. Jedino tako možemo pacijentu uliti povjerenje da je baš toga dana došao na pravo mjesto gdje njegovim mukama može doći kraj. Ljekar i sestra se moraju međusobno uvažavati i dopunjavati te isto uvažavanje uputiti i pacijentu. Veliki broj pacijenata se liječi samo u ambulanti i veže za jednog ljekara, te s toga je sestra dužna uvijek pružiti informaciju o terminima rada ljekara ili ga zamijeniti ako je isti odsutan zbog odmora ili stručnog usavršavanja. Takođe je sestra dužna objasniti pacijentu kako se neki propisani lijek uzima jer ima dosta starije populacije kojima treba i više puta pojasniti način primjene lijeka. Bude pacijenata koji su zatrpani informacijama pa čak i zbunjeni, s toga sestra mora biti strpliva, ljubazna i elokventna. No, kako je medicina napredovala, vrlo mali broj pacijenata sa psorijazom se hospitaliuzuje. Liječenje se sprovodi uglavnom u ambulanti i DNEVNOJ BOLNICI u kojoj se daje biološki lijek adekvatan za tog pacijenta. O uvođenju biološkog lijeka odlučuje tim ljekara ili konzilijum naše klinike, dok o potrebnoj dokumentaciji i održavanju konzilijuma brigu vodi odgovorna sestra. Kod nas se daju tri lijeka koja su mnogima promijenili život. Njihov kvalitet života se znatno poboljšao i sve češće im vidim osmijeh na licu prilikom dolaska na redovne kontrole. Primjećujem da su to sad osobe sa više samopouzdanja i empatije.
Sva tri lijeka protiv psorijaze prva tri mjeseca se primaju u dnevnoj bolnici u predviđenim dozama a kasnije prelaze u nadležni dom zdravlja ili lijek daju sami ako su prethodno obučeni za to. No uloga sestre u DNEVNOJ BOLNICI je velika. Sestra je zadužena za trebovanje lijeka, pravilno skladištenje i pravilnu aplikaciju. Takođe je zadužena zakazati termin za svaku aplikaciju kao i truditi se da na vrijeme trebuje lijek kako bi se mogao dati pacijentu u predviđenom terminu, te istog obavijestiti ako lijeka nema i zašto ga nema. Takođe je dužna obučiti pacijente koji kasnije žele aplikovati lijek sami. Ako se pacijent javio da je neposredno prije primjene lijeka bolestan ili se ne osjeća dobro iz bilo kojeg drugog razloga, sestra je dužna obavijestiti ordinirajućeg ljekara i zakazati pregled kod istog.
Međutim, postoje i mnogo teški oblici psorijaze kod pacijenata koji ne žele biološki lijek ili zbog drugih bolesti nijesu adekvatni za njega, ili oni koji se jednostavno zapuste i u tim slučajevima je neophodna hospitalizacija. Uloga sestre je u hospitalnom dijelu nemjerljiva. Od prijema pacijenta, otvaranja istorije bolesti pa sve do otpusta. Kao i u ambulanti, komunikacija je prvo sa čim se pacijent srijeće. Osim komunikacije njega bolesnika kod ovih pacijenata je ključna. Njega bolesnika je nešto bitnija nego na drgim odjeljenjima jer ovo su pacijenti koji se mažu raznim kremama koje ljekar propiše i koje su od krucijalnog značaja za njegovu kožu. Te kreme se nekad nanose i više puta dnevno i svaki put prije nanošenja nekog preparata pacijent mora da se okupa toplom kupkom i dobro utopli kako se ne bi prehladio. Kod ovih pacijenata nikad ne smije jedan sloj kreme na drugi. Takođe, kao i na svim drugim odjeljenjima sestra je spona između ljekara i pacijenta. Pošto su ovo pacijenti koji osim psorijaze često imaju i neku drugu bolest, najčešće hroničnu, pogotovo stariji, sestra mora da je spretna i obučena. Osim specifičnije njege bolesnika sestra obavlja sve poslove kao i na svakom drugom odjeljenju. Vađenje krvi za analize, podjela injekcione, infuzione i oralne terapije, praćenje svih vitalnih funkcija i njihovo bilježenje, vođenje dokumentacie, ishrana bolesnika i dr.
Uloga sestre u liječenju psorijaze kao i liječenju svih drugih bolesti je ogromna i neprocjenjiva. Što bi poslovica rekla ,,Da kuća leži na ženi” isto tako možemo reći da ZDRAVSTVO LEŽI NA SESTRI.