Slađana Jovanović, med. sestra
Klinički centar Crne Gore
Liječenje biološkom terapijom se počinje po predlogu ordinirajućeg dermatovenerologa a nakon odobrenja konzilijuma dermatovenerologa i komisije Fonda zdravstva. Terapija je dostupna svim pacijentima koji imaju indikaciju za njenu primjenu.
Prvo odobrenje terapije se dobija za period od tri mjeseca. Pacijent terapiju prima u dnevnoj bolnici Klinike za dermatovenerologiju uz redovne kontrole ordinirajućeg dermatovenerologa sa potrebnim nalazima. Za svaki sledeći ciklus terapije potrebno je odobrenje konzilijuma dermatovenerologa i komisije Fonda zdravstva, a po važećim pravilima pacijent terapiju dobija u nadležnom domu zdravlja uz redovne kontrole ordinirajućeg dermatovenerologa.
Prva posjeta pacijenta dnevnoj bolnici započinje se tako što se pacijent sa uputom od izabranog ljekara upisuje u protokol. Ordinirajući ljekar uvidom u nalaze piše izvještaj i odobrava primjenu lijeka.
Terapiju je obavezno čuvati u originalnom pakovanju, u hladnjaku na temperaturi od 2 -8 C. Sestra sprovodi proceduru pripreme lijeka, potrebno je da lijek odstoji na sobnoj temperaturi 15-30 minuta.
Pacijent je obavezan da potpiše pisani pristanak na primjenu terapije, neophodno je da pacijent bude upoznat sa rizicima i koristima od terapije kao i o mogućim kontraindikacijama.
Mjesta aplikacije lijeka:
Preporučeno mjesto je prednji dio butina. Može da se iskoristi i donji dio stomaka, ali se izbjegava područje 5 centimetara oko pupka. Lijek se ne primjenjuje u područjima u kojima je koža osjetljiva, sa modricama, crvena, ljuspasta ili tvrda, kao i područjima sa ožiljcima ili strijama. Takođe, za primjenu biološke terapije mogu da se iskoriste i spoljnji gornji djelovi ruku.
Pacijent se nakon primanja lijeka zadržava u dnevnoj bolnici do 30 minuta da bi se propratilo njegovo stanje. Ukoliko se dobro osjeća, slobodan je da ide kući.
Uloga medicinske sestre u primjeni biološke terapije je veoma značajna kao i u svim ostalim medicinskim procedurama. Medicinska sestra u dnevnoj bolnici mora biti dodatno edukovana za primjenu biološke terapije i praćenje liječenja. Ona je kompetentna za edukovanje pacijenata i članova porodice o aplikaciji lijeka u kućnim uslovima, ukoliko ljekar procijeni da je pacijent za to sposoban, uz redovne kontrole svakog mjeseca.
Medicinska sestra je spona između ljekara i pacijenta, sposobna da procijeni stanje pacijenta, sarađuje sa ljekarom, razmjenjuje informacije i sugestije o njihovom stanju u svakoj novoj posjeti i daje podatke kako se pacijent osjećao nakon prethodne doze. Takođe, veoma je važno da pacijent prijavi sve reakcije i neželjena dejstva koja je zapazio (noćno znojenje, topla, crvena i bolna koža, bolni osip po koži sa plikovima, vrtoglavice, bolovi u zglobovima, poremećaj krvnog pritiska itd.) kako bi se pravovremeno reagovalo.
Ukoliko pacijent iz nekog razloga ne primi lijek u planiranom terminu, dužan je da obavijesti sestru da bi se zakazao novi termin. Zatim se u dogovoru sa ljekarom planira primjena sljedeće doze.
Uloga medicinske sestre je da planira nabavku potrebne doze lijeka za svakog pacijenta pojedinačno i kontroliše trenutno stanje kako bi pacijenti dobili svoju dozu u predviđenom terminu.
Odgovorno vođenje medicinske dokumentacije je zadatak medicinske sestre, koja nakon svake posjete pacijenta unosi nove podatke kroz registre i tabele.
Jedna od najznačajnijih uloga sestre je sposobnost komunikacije, psihološki i empatični pristup pacijentu. Kroz iskazivanje navedenih sposobnosti sestre, pacijent stiče povjerenje i sigurnost u zdravstvenog radnika i samu ustanovu, što dalje olakšava sam proces liječenja.
///
Reference:
Cosentyx PIL, CInMED 22.12.2023. godine