Dr Sanja Čizmovič, spec. pedijatrije
Opšta bolnica Nikšić
Mozak je najznačajniji dio nervnog sistema, smješten je u lobanjskoj jami. Sastoji se od velikog mozga, međumozga, srednjeg mozga, malog, i produžene moždine. Obavijen je sa moždanim opnama: tvrdom, paučinastom i mekom. U mozgu se nalaze moždane komore, ispunjene likvorom. Mozak upravlja svim vitalnim aktivnostima, ljudskim emocijama, šalje i prima bezbrojne signale do svih ostalih djelova tijela i spoljne sredine i obratno. Mozak nas čini svijesnim, emotivnim i inteligentnim bićima.
Transfontanelarna neurosonografija, ili pregled mozga ultrazvukom kroz veliku fontanelu je metoda koja je prvi put urađena 1980. godine. Danas ima široku primjenu u porodilištima, jedinicama intenzivne njege za novorođenčad, a posebno za prevremeno rođenu djecu. Metoda je vrlo jednostavna, bezbolna, sigurna, nema jonizujućeg zračenja, može se izvoditi više puta bez potrebe za anestezijom ili sedacijom. Djeca se ne moraju iz inkubatora pomjerati, odnosno mogu biti pod stalnim monitoringom dok traje pregled.
Utrazvuk mozga je slikovni pregled moždanih struktura, odnosno mozga. Ultrazvukom se vidi dinamika i pulzacije krvnih sudova, pregled se dopunjuje doplerom. Ultrazvučni talasi ne prolaze kroz kost. Za prikaz moždanih struktura neophodna je otvorena velika fontanela.
Velika fontanela je struktura na vrhu glave gdje kosti lobanje nakon porođaja nijesu potpuno okoštale. Obično je otvorena do kraja prve godine, a kod neke djece i do 20. mjeseca. Naziva se i akustički prozor.
Ultrazvuk mozga može se raditi i kroz malu fontanelu koja se nalazi između tjemenih i potiljačne kosti. Ona se obično zatvara do šestog mjeseca. Pregled kroz nju se radi kad hoćemo bolje da sagledamo strukture zadnje lobanjske jame. Postoji i transtemporalni pregled kroz skvamozni dio temporalne kosti.
Najčešće se koristi za pregled velika fontanela koja omogućuje optimalan prikaz građe mozga. Za pregled se koriste mikrokonveksna sonda od 3.5MHz-7.5MHz, takođe se može koristiti kao dopuna i linearna sonda.
Pregled se obavlja dok dijete leži na leđima. Na sondu se nanese kontaktno sredstvo ili gel koji poboljšava prolaz ultrazvučnih talasa. Prolaskom talasa kroz VF oni se odbijaju od moždanih struktura, stvarajuci slike. Sonda se postavi na sredinu VF, pomiče se pod određenim uglovima i smjerovima dajući odgovarajuće presjeke, koronalne, isagitalni i parasagitalne.
Rastom glave, fontanela okoštava, postaje manja, slabije prodiru ultrazvučni talasi, manji je prikaz moždanih struktura.
Kada se izvodi pregled
Kada bi postojali svi uslovi, dovoljno obučenog kadra i dobri aparati, portabilni, poželjno bi bilo u svim porodilistima raditi skrining.
Najčešća medicinska indikacija za ultrazvuk mozga je perinatalno neurorizično novorođenče, prevremeno rođeno dijete-prematurus, respiratorni stres bilo koje etiologije, asfiksija – nedostatak kiseonika, konvulzije, nizak Apgar scor na rođenju, povrede glave, zastoj u rastu i razvoju, apnea.
Infekcije, simnja na sepsu i meningitis, mikro i makrocefalija, teška anemija, hipotonija, hipertonija, sumnja na krvarenje u mozgu. U slučaju kliničkih znakova za povećan intrakranijalni pritisak, ovo je odlična metoda praćenja dinamike promjena. Redovan je pregled kod sumnje na anomalije mozga i anomalije kičmene moždine.
Prvi pregled se obično radi u drugom danu zivota, ukoliko stanje novorođenčeta zahtjeva hitnu dijagnostiku, može i ranije. Dalji pregledi se rade u dogovoru sa doktorom radi daljeg praćenja evolucije promjena.
Ultrazvuk mozga omogućava postavljanje dijagnoze intrakranijalnih krvarenja od prvog do četvrtog steprena i omogućava postavljanje dijagnoze periventrikularne leukomalacije PRVOG DO TRECEG STEPENA kod nedonesene djece i djece rođene u terminu, te njihovo praćenje.
Ultrazvučni pregled mozga ima veliku prognostičku vrijednost, ako je nalaz u fiziološkim granicama za dob velika je vjerovatnoća da će razvoj djeteta biti uredan.
Ako pak postoje oštećenja mozga, važno je rano postaviti dijagnozu da bi se na vrijeme uključila rana neurorazvojna stimulacija, da bi bila prognoza što bolja u prvim mjesecima života neuroplastični procesi reorganizacije mozga su najprisutniji.
Add comment