U čemu se sastoji kontroverznost oralne primjene vitamina K kod beba?
Iako je i intramuskularna primjena vitamina K nailazila na brojne naučne i društvene negativne kritike, nedoumice, zbog mogućih kasnih oboljenja koja se javljaju kao posljedica primjene vitamina K, danas možemo reći sa sigurnošću da je intramuskularna primjena bezbjedna i potrebna.
Međutim, da li je svim bebama potrebno nastaviti i sa oralnom primjenom vitamina K?
Svjetska zdravstvena organizacija smatra da nema usaglašenosti u vezi univerzalne profilakse vitaminom K. Autori zaključuju da su potrebna daljnja istraživanja poređenja sigurnosti peroralne i intramsukularne primjene vitamina K, kao i evaluacije optimalne doze vitamina K u nedonoščadi.
Američka pedijatrijska asocijacija takođe nije prihvatila oralnu primjenu vitamina K kod novorođenčadi.
Evropsko udruženje za pedijatrijsku gastroenterologiju i nutriciju smatra da je najprikladnija intramuskularna primjena vitamina K, a da peroralnu dozu treba ponoviti ako je dijete povratilo ili bljucnulo, dok peroralni put primjene nije odgovarajući za nedonoščad i djecu s holestazom.
U Srbiji je usvojena preporuka o peroralnoj primjeni vitamina K bez obzira na neusaglašenosti u preporukama. U zemljama EU u kojima je prihvaćena peroralna primjena vitamina K, primjena nije neselektivna!
Šta zaključiti?
Vitamin K peroralno treba dati bebama u specifičnim indikacijama (prijevremeno rođene bebe, bebe sa urođenim bolestima jetre, bebe koje isključivo doje …).
NISU SVE BEBE KANDIDATI ZA ORALNU PRIMJENU VITAMINA K!
Colief vitamin D3 sadrži vitamin D3 u kapima, preporučenu dnevnu dozu od 400 IJ u 5 kapi. Colief sadrži 600 kapi u pakovanju što je dovoljno za četiri mjeseca suplementacije kod djece. Osnovna pogodnost pakovanja je što se doza vitamina D3 može prilagoditi, odnosno, povećati ili smanjiti po potrebi, te ih mogu koristiti i odrasle osobe i djeca.
Dr Simonida Mitić
Add comment