U godini iza nas Zavod za hitnu medicinsku pomoć odgovara na izazov virusa Covid 19 u svih 19 opština, gradu i građanima, kao posebna oblast zdravstvene djelatnosti koja se obavlja na primarnom nivou.
Svoje usluge Zavod za hitnu medicinsku pomoć pruža u vremenu od 00-24 časa, svakodnevno, 365 dana u godini.
Maksimalno uvažavajući sve preporuke nadležnih institucija, prilagodili smo rad prema epidemioloskoj situaciji i u uslovima otežanog ostvarivanja zdravstvene zaštite, a zaposleni u Zavodu, polazeći od apsolutnog prioriteta života i zdravlja, ulažu maksimalne napore da zajednički postignu što bolji kvalitet pružanja zdravstvenih usluga u datim okolnostima, kao i da poštovanjem i pojačanjem epidemioloških mjera pružanje medicinskih usluga bude što bolje u datim okolnostima.
U vrijeme svakodnevnog pogoršanja epidemiološke situacije, za menadžment Zavoda najvažniji resurs su zaposleni. Na području Crne Gore svim zaposlenima je obezbijeđena potpuna zaštitna oprema, pojačane su mjere higijene i dezinfekcije svih prostorija, dezinfekcija vozila nakon sanitetskih transporta suspektnih ili potvrđenih slučajeva kao i dezinfekcija prostora svih jedninica, vrši se redovna snabdjevenost i isporuka LZO svim jedinicama Zavoda.
Sproveli smo i nabavku trijažnih kontejnera kao važan segment u ukupnoj borbi sa pandemijom, samostalno i u saradnji sa lokalnim samoupravama, za potrebe svih jedinica kako bi se smanjio rizik od daljeg širenja pandemije.
Zavod je objedinio cijelu službu hitne medicinske pomoći na području Crne Gore i osigurao ujednačen standard, kvalitet i opremljenost u svim jedinicama, osigurao kontinuiranu edukaciju zaposlenima, hitan i brz medicinski odgovor u skladu sa važećim normativima, koordinaciju sa bolničkim resursima i kvalitetno djelovanje medicinskih timova na glavnim magistralnim putevima.
Naše prosječno vrijeme odgovora medicinskih timova vezano za saobraćajni traumatizam zadovoljava i najstrožije međunarodne normative, i to je ono što nas jako raduje.
Jedan od preduslova za brzu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu jeste i što bolja komunikacija između medicinskih timova, pa smo u Zavodu realizovali Pilot projekat tetra ručnih stanica. Sada je ostvarena direktna komunikacija timova Zavoda sa svim opštim i specijalnim bolnicama u Crnoj Gori kao i sa UC, KCCG I IBD.
Realizovali smo i prvu fazu IPA projekta “RACE” u kojem zajedno učestvujemo sa Domom Zdravlja Mostar i Zavodom za Hinu medicinu Zagrebačke županije. Zajednički cilj je unaprijediti kvalitet usluga u Hitnoj medicinskoj pomoći, razmjena iskustva i jačanje prekogranične saradnje, što je rezultiralo i nabavkom 3 nova reanimobila.
U cilju unapređenja zdravstvenih usluga u Zavodu za HMP imamo viziju za dalji razvoj koji zahtijeva dodatne dijagnostičke procedure, kao što su laboratorija, RTG i ultrazvučna dijagnostika.
Uprkos svim izazovima sa kojima smo se susreli u protekloj godini, i pored dvadeset četvoročasovnog rada naših zaposlenih, ljudi koji se bezpoštedno bore za zdravlje svih naših građana, za cilj uvijek imamo ličnu solidarnost koja se iskazuje kroz jednu ključnu riječ – humanost.
Posjetili smo Dječji dom „Mladost“, u Bijeloj, a cilj nam je bio da poklonimo radost za praznike onima kojima je najviše potrebna – djeci bez roditeljskog staranja.
PR Zavoda za HMP CG, Tamara Radunović
Add comment