Deseti godišnji sastanak Udruženja neurohirurga Srbije sa međunarodnim učešćem Dječja neurohirurgija u 21. vijeku – izazovi i mogućnosti otvoren je u Beogradu.
Po prvi put u ovom dijelu Evrope, najznačajnija asocijacija u oblasti dječje neurohirurgije International Society for Pediatric Neurosurgery (ISPN), održala je trodnevni specijalizovani kurs. Glavne teme u okviru naučnog programa su bile neuroonkologija, vaskularna neurohirurgija, neurotrauma i intenzivna njega, spinalna neurohirurgija i hirurgija perifernog nervnog sistema, funkcionalna i stereotaktička neurohirurgija, globalna neurohirurgija, hidrocefalus, kraniostenoze, tumori zadnje lobanjske jame i mnoge druge teme sa ciljem da se istaknu savremena dostignuća i izazovi u oblasti dječje neurohirurgije.
Organizacija događaja ovog ranga u prethodnom periodu značano je doprinjela uvođenju novih znanja, vještina i procedura, u unapređenju kvaliteta liječenja djece i odraslih u Srbiji i podizanju standarda liječenja korišćenjem multidisciplinarnog pristupa, navode organizatori.
Predavači, njih preko 100 iz 31 zemlje svijeta, su bili vodeća evropska i svjetska imena u oblasti pedijatrijske neurohirurgije, predstavnici neurohirurških klinika i odjeljenja iz Srbije, regiona i svijeta, kao i predsednici i predstavnici međunarodnih i kontinentalnih asocijacija.
Pozvani predavači će predstaviti najnove dostignuće u oblasti i prožiti uvidu savremene trendove i dobre prakse struke i nauke. Ovo će doprinjeti unaprijeđenju kompetencija i promocije nauke i vještina na cilju unaprijeđenja obrazovnih i stručnih standarda.
Ovoj događaj će doprinjeti i usvajanju protokola liječenja i unaprijeđenju organizacionih, logističkih i stručno-naučnih aspekata u dječjoj neurohirurgiju u Srbiji, što će značajno poboljšati kvalitet života pacijenata, a očekuje se preko 750 učesnika iz zemlje, regiona i svijeta.
– Najveći izazovi u dječjoj neurohirurgiji je kako da roditeljima date nadu da će sve biti u redu, jer nekad to ne možete. Nekad je situacija takva da ne možete da date ni lažnu nadu, niti možete da kažete baš da je sve kako jeste. S tehničke strane, postoji čitav spektar patologije i praktično je isti kao kod odraslih – od povreda, oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema, neurotraume, preko vaskularnih lezija, do tumora i poremećaja cirkulacije moždane tečnosti, odnosno hidrocefalusa. Svaki od njih je slučaj za sebe i to je ono što je najvažnije. To je suština. Kod nas djeca mogu apsolutno da se liječe kao i u inostranstvu i sve ono što je nekad bilo poblem, mi danas prevazilazimo u najvećoj mogućoj mjeri – poručio je prof. dr Lukas Rasulić, predsjednik Srpskog neurohirurškog društva i jedan od organizatora skupa.
IZVOR: Kurir.rs