S više od pet milijardiljudiširomsvijeta koji se svakodnevnokoristeinternetomigotovošestmilijardiaktivnihpametnihtelefona, čovječanstvo se nalazi u tačkirazvojanakojojnikadaprijenijebilo. Vijestiizdrugihzemalja – čaki s drugihkontinenata – danaspostaju ‘lokalne’ vijesti. Činjenica da fotografijumožemoobjavitinanekojoddruštvenihmrežaili online fotoservisa, a da je odmah vide hiljadeljudiizcijelogsvijeta, označavadoba ‘vrhuncadruštvenepovezanosti’.
Jošprijedesetakgodina, kadasupametnitelefonitekpočelibitipopularni – iširokodostupni – naučniciistručnjacivećsuupozoravalinafenomenzavisnosti o telefonu. U to suvrijeme SMS igovorneporuke bile ‘glavne’, a korisnici bi slalipreko 50 SMS-ova dnevno, što se tadasmatralopretjeranim.
Deset (neštomanje) godinakasnije, prosječankorisnikpametnogtelefonaimabaremdvijeili tri aplikacije za slanjeporuka. Messenger, Whats App i Viber nekisu od najpopularnijih, alisve se višekoristei Telegram i Signal. Od nekadašnjih 50-ak sms-ova dnevno, danasvećinaljudišaljestotinekratkih ‘instant’ poruka (instant messaging). SMS je idaljetu, kaoiglasovnipozivi – alii video pozivi, Face Time, te Chat iporukeunutardrugihaplikacija, kaoštosuInstagram i Linked In. E-poštatakođe je širokokorištena, zajedno s raznimvrstamakorporativnih mail računa, teposebnimaplikacijamaisoftverimakompanija u poslovnomsvijetu.
Ne pomaženičinjenica da gotovosvinovijiautomobiliimajunekuvrstu ‘integracije’ s vašimtelefonom. Luksuznavozilaimajuugrađeneaplikacije Apple Car Play i Android Auto tevlastitu Wi-Fi mrežu. Od aplikacijaiinterneta ne možemopobjećinikadupalimotelevizorjerpraktičkisvinoviuređaji, pa ioninajjeftiniji, opremljenisunekim od ‘pametnih’ operativnihsistema, a spajaju se ina ‘mrežusvihmreža’ .
IstraživanjasprovedenaširomEvropskeunijepokazuju da prosječanEvropljaninsvaki dan provede 6,3 sata pred ekranom (screen time). Tu, međutim, nijeuključenovrijemeprovedeno u igranjuraznihvideoigara, bilonakompjuteruiliispredtelevizora. Širom SAD-a ovo je vrijemečakiduže – gotovo 7 sati i 15 minuta. Zanimljivo je da sunavrhuovesvjetskeliste Japan, JužnaKorejateJužnoafričkaRepublikaiFilipini.
Naučnicinapominjukako bi baremnajmlađetrebali ‘poštedjeti’ stalnog ‘buljenja’ u ekrane. To je paklakšerećinegoučiniti – modernookruženje, kakonaposlu, takoi u porodicama, roditeljimajednostavno ne ostavljapunovremena za rad idruženje s djecom. U većinidomovamožetevidjetisituaciju da najmlađibulje u crtićenalaptopuilimobilnomtelefonu, doksuonistarijiveć u svijetu video igrica.
-Kompjuteriipametnitelefoni, kaoglavnedječije ‘igračke’ u 21. vijekuinajboljivirtualni ‘prijatelji’ djece, osimštopozitivnoutičunarazvojdjeteta, moguimatiivrloštetneposljedice po zdravljedjeteta. Kao štomogunegativnoutjecatinatjelesnirazvojdjeteta, a samim time možeugrozitiinjegovpsihičkirazvoj. Koddjecekojavećinu dana provodeuzkompjuterilitelefon, kaoštetnaposljedicamožedoći do oštećenjavidaipretilosti – zbogslabetjelesneaktivnosti, kojamožedodatnouzrokujudijabetes. Takođe, tusuinesanica, izraženazavisnost o kompjuteruiotuđenost – objašnjavajustručnjaci..
Stručnjaciprocjenjuju da ćedaljnjimsnižavanjemcijenapametnihtelefonaispodstodolara u idućih pet godina, a najkasnije do 2030. godine, prosječanEvropljaningotovo 40 posto dana provoditi pred kompjuteromilitelefonom, a djecaitinejdžeričaki do 30 postovremenatokom dana. Neke od psihijatrijskihustanova u SAD-u većimajudijagnozu za zavisnike o mobilnimtelefonima ‘MPA’ (Mobile Phone Addict).
Statistikaprometnihslužbi u SAD-u navodi da je prošlegodine 9 postosvihsaobraćajnihnesreća, čestosasmrtnimposljedicama, bilouzrokovanokorištenjempametnogtelefona za volanom. To je više od 52.000 saobraćajnihnesreća u jednojgodini, a očekuje se da će se taj brojpovećati u 2023. godini.
Zanimljivo je i da je Bill Gates, jedan od osnivačakompanijeMicrosoft, tejedanodtehnološkihliderainajbogatijihljudinasvijetu, prijenekolikogodina ‘šokirao’ svjetskujavnostizjavom da ‘njegovadjecanijesuimalamobilnitelefon do svoje 14’.
Čak 44 postoispitanihAmerikanacasmatra da ne mogu “izdržati” više od par sati bez pristupapametnomtelefonuiinternetu. Ovakvipodacinijesusvojstvenisamo SAD-u i EU – sličnepokazateljebilježii Kina, kaojednoodnajvećihmobilnihtržištanasvijetu. Na osnovuuzorka od 11.000 ispitanika u pokrajinama Henan, Hunan i Hubei, pokazalo se da je 36 posto ‘umjerenozavisno’ o korištenjupametnogtelefona, dok je 21 posto ‘stvarnozavisno’. A rastućatržišta, poputonih u AfriciiJužnojAmerici, već se suočavaju s ovimfenomenom. Tako je Brazil ‘lider’ s čak 32 postokorisnika koji suizjavili da suzavisni o svojimpametnimtelefonima, te da neprestanopretražujudruštvenemrežei internet. Profimedia
Dodajte komentar