Hrvatski učenici su prvaci po pušenju cigareta, a sada se u školama širi nova zavisnost – Vejpovi s mirisom žvake, lubenica, keksa, karamele…. Ukusi su dizajnirani baš za djecu, na TikToku ih bez problema reklamiraju influenceri, i tako je vejpanje postalo novi trend koji slijedi 13% učenika.
Mnogi misle da opasnosti nema, da je to manje opasno nego obične cigarete. U pitanju je šareni aparatić za šest-sedam eura koji fino miriše ekvivalent je 50 popušenih cigareta. Vejpanje nije bezopasno. Može izazvati novu vrstu upale pluća. Jednokratne e-cigarete imaju 18 miligrama nikotina – i čak 600 udisaja. Što je zapravo kao da ste popušili 50 običnih cigareta.
-Postoji bolest koja je povezana s e-cigaretama. Bolest plućnog intersticija za koju ne znamo tačan mehanizam nastajanja, ali zna se da je povezana s e-cigaretama. Ta bolest je po sebi dovoljno opasna, dovodi do smanjene funkcije disanja, može biti trajnih posljedica na pluća – rekao je pulmolog dr Luka Vrbanić iz KBC-a Sestre milosrdnice.
Cigarete demoniziramo, vejpanje je u redu. Tako se čini kada pogledate TikTok. Promovišu ih influenceri, a kako onda djeci ne bi bio privlačan lijepo upakirani proizvodi, koji izgledaju više kao dječji slatkiš nego kao cigareta. A zapravo taj slatkiš stvara zavisnost.
-Može doći do problema ne samo što se tiče stvaranja bolesti, somatskih, već razvoja mozga. Svaka ta e-cigareta sadrži nikotin i može izazvati zavisnost. Studija sprovedena na sto hiljada djece u Americi pokazala je povezanost korištenja e-cigareta među mladima i djecom sa psihološkim distresom – objasnila je dr Ella Selak Bagarić iz Hrvatske psihološke komore.
Ono što najviše zabrinjava, nije pao broj onih koji puše obične cigarete. Maloljetnici prvu cigaru zapale već s 11 godina. U Hrvatskoj svakodnevno puši 12% dječaka i 10% djevojčica u dobi od 15 godina. Ali vejpanje je novi trend, koji se javlja već u osnovnoj školi.
-Ako gledamo starost kada su započinjali s pušenjem e-cigareta, to je 13 i 14 godina. Mi nemamo pad, mi smo vrlo visoko na ljestvici u Evropi što se tiče pušenja običnih i e-cigareta – rekla je dr Dijana Mayer, epidemiološkinja Hrvatskog zavoda za javno zdravlje.
Hrvati su peti smo po pušenju u EU-u, svaki treći Hrvat je pušač, jedna su od rijetkih država u kojoj se puši unutra, vani, na svakom koraku. Danas.hr
Dodajte komentar