Agenciji za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CALIMS) je kroz saradnju sa Kolaborativnim Centrom Svjetske zdravstvene organizacije za internacionalno praćenje bezbjednosti primjene ljekova (UMC – Uppsala Monitoring Centre) omogućena nova funkcionalnost za prijavljivanje neželjenih dejstava ljekova. U pitanju je online forma za prijavu sumnje na neželjeno dejstvo lijeka, koja je namijenjena zdravstvenim radnicima, za brzo i jednostavno popunjavanje prijava i proslijeđivanje nadležnim Agencijama za ljekove.
Prijavljivanje sumnji na neželjena dejstva ljekova je vrlo važan segment kontinuiranog praćenja bezbjednosti primjene ljekova u Crnoj Gori i od velikog je značaja za bezbjednost pacijenata. Uvođenje i razvoj informacionih tehnologija u oblasti farmakovigilance je vrlo značajna komponenta njenog razvoja i CALIMS u kontinuitetu razvija i čini dostupnim zdravstvenim radnicima savremene, a ujedno i jednostavne forme za komunikaciju o neželjenim dejstvima ljekova. Online forma za prijavu namijenjena je svim zdravstvenim radnicima, iz javnog i privatnog sektora, koji prijavljivanjem neželjenih dejstava ljekova ispunjavaju svoju moralnu, profesionalnu i zakonsku obavezu, za dobrobit pacijenata u Crnoj Gori.
Sve prijave koje zdravstveni radnici proslijede na ovaj način CALIMS, se direktno prenose u globalnu bazu podataka o neželjenim dejstvima ljekova (VigiBase) koju vodi Svjetska zdravstvena organizacija. Ova baza broji više od 14 miliona prijava neželjenih dejstava ljekova, koje su proslijeđene u globalnu bazu podataka od strane država, članica Programa za internacionalno praćenje bezbjednosti primjene ljekova, koji se nalazi u Upsali (Švedska).
CALIMS će i ubuduće raditi na unapređenju svijesti o značaju prijavljivanja neželjenih dejstava ljekova, razvijati nove funkcionalnosti za prijavljivanje, što konačno unapređuje javno zdravlje i doprinosi boljoj bezbjednosti pacijenata.
Add comment