Rješenje višegodišnjeg problema nedostatka medicinskog kadra u Bosni i Hercegovini (BiH) još se ne nazire. Iako je taj nedostatak izražen i u Kantonu Sarajevo (KS), situacija je ipak bolja nego u ostalim kantonima.
Ministar zdravlja KS Enis Hasanović rekao je za Klix.ba da se suočavaju s globalnim nedostatkom medicinskog kadra u svijetu. S ovim problemom se suočavaju Njemačka, Švedska i ostale zemlje.
-Mi nijesmo izuzetak, posebno ako imamo u vidu da naš kadar odlazi u navedene zemlje sa istim problemom. Konkretno u KS nedostaje doktora specijalista i ostalog medicinskog kadra, ali znatno je manje izražen taj nedostatak nego u ostatku BiH, velikim dijelom i zbog toga što taj kadar uglavnom i prelazi u Sarajevo iz ostatka FBiH ali i cijele RS – kaže Hasanović.
Najizraženiji je nedostatak specijalista i subspecijalista doktora, kao što su pedijatri, radiolozi, neuropedijatri, dječiji fizijatri, ginekolozi itd. Ovo je posljedica odlaska kadra iz BiH, ali i nedovoljnog upućivanja doktora na specijalizacije u proteklom periodu, dugi niz godina.
Hasanović je istakao da je u više navrata od direktora zdravstvenih ustanova tražio prijem svih doktora sa biroa za zapošljavanje.
-Neke ustanove su primile određen broj doktora, nažalost i pored više insistiranja neki još to nijesu uradili. Po zadnjim saznanjima ima još oko 50 doktora na spisku biroa za zapošljavanje i nastavit ćemo insistirati na prijem svih njih, jer ima potrebe za njima i ima sasvim dovoljno obezbjeđenih sredstava za to. Mi ne možemo sebi dopustiti da još jedan doktor napusti KS zbog toga što nije uspio dobiti posao ili specijalizaciju u svom gradu – naglašava Hasanović.
Kaže da je od trenutka preuzimanja dužnosti ministra zdravstva u KS, jedan od strateških zadataka bio pronaći kratkoročna rješenja za kadrove na način da dolaze iz drugih djelova BiH, ali i drugih zemalja te da im se poboljšaju uslovi rada i primanja tako da ne moraju radi tih razloga odlaziti iz KS.
Kada je riječ o radu Ministarstva zdravlja KS u ovoj godini, Hasanović je rekao da će fokus ostati na zadovoljnim i kompetentnim zdravstvenim radnicima, sigurnojoj i kvalitetnijoj zdravstvenoj zaštiti i zadovoljstvu pacijenta.
Navodi da je Ministarstvo uvelo poseban program za onkološke pacijente te su obezbijeđeni ljekovi sa tzv. listi čekanja federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja.
Osim toga, usvojena je nova lista lijekova koja je najveća ikada usvojena u BiH sa više od 700 novih oblika ljekova.
IZVOR: Klix.ba