- aprila 1986. dogodila se katastrofa u nuklearnoj elektrani Černobilj u Ukrajini, najteža nuklearna nesreća u historiji. Eksplozija u reaktoru broj 4 uzrokovana je sigurnosnim propustima tokom testiranja sistema hlađenja, što je dovelo do nekontrolisane lančane reakcije. Ogromna količina radioaktivnog materijala, uključujući jod-131 i cezij-137, oslobođena je u atmosferu, kontaminirajući područja Ukrajine, Bjelorusije, Rusije i dijelove Evrope.
U cilju podsjećanja na ovaj tragični događaj od prije 39 godina, SZO je upozorila da se procjenjuje da je više od 400.000 ljudi bilo izloženo zračenju, a oko 116.000 stanovnika evakuisano iz zone oko elektrane. Radioaktivni oblak proširio se čak do Skandinavije, a posljedice se osjećaju i danas, uključujući povećanu učestalost raka štitne žlijezde.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), kako se navodi u saopštenju, koristi lekcije iz Černobilja za jačanje zdravstvene sigurnosti u evropskom regionu. SZO pomaže zemljama kroz obuku zdravstvenih radnika za upravljanje hemijskim, biološkim i radionuklearnim prijetnjama, razvoj sistema ranog upozoravanja i koordinaciju međudržavnih politika. Fokus je i na dugoročnom praćenju zdravlja pogođenih zajednica i podršci mentalnom zdravlju, posebno u zonama koje su i dalje pod uticajem kontaminacije.
SZO