Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) objavila je preliminarne rezultate globalne studije o uticaju mikroplastike[1] na povećanje rizika od određenih vrsta karcinoma, poput raka jetre i debelog crijeva. Studija je obuhvatila podatke iz više od 50 zemalja, a uprkos ranijim istraživanjima kada je ukazivano na povezanost mikroplastike s neplodnošću, upalnim bolestima i oštećenjem organa, ova studija se posebno fokusirala na njenu ulogu u razvoju raka.
Objavljivanje preliminarnih rezultata 30. aprila 2025. privuklo je pažnju medicinske i ekološke zajednice zbog globalnog značaja. IARC je saopštio da je pronađena statistički značajna korelacija između prisustva mikroplastike u tkivima i povećanog rizika od raka jetre i debelog crijeva. Studija sugeriše da mikroplastika može oštetiti crijevnu sluznicu, omogućavajući toksinima i patogenima da izazovu upalu, što je poznati faktor rizika za kolorektalni rak. Mikroplastika djeluje i kao “nosač” štetnih supstanci koje mogu izazvati genetske mutacije ili poremetiti imuni sistem.
IARC je upozorio da prosječna osoba unese oko 5 grama mikroplastike nedjeljno (ekvivalent kreditne kartice), putem hrane, vode i vazduha. Ova studija naglašava da takva izloženost može imati ozbiljne dugoročne posljedice. Smanjenje izloženosti mikroplastici podrazumijevalo bi korišćenje staklenih ili metalnih posuda umesto plastičnih, filtriranja vode i izbjegavanja uticaja zagrijane plastike.
IARC
[1] Pod mikroplastikom se podrazumijevaju plastične čestice manje od 5 milimetara prisutne u vazduhu, vodi, hrani, pa čak i ljudskim tkivima, uključujući jetru, pluća i placentu.