Cirih i Ženeva su ušli u top deset gradova sa savršenim rezultatima u zdravstvu i obrazovanju. Cirih je proglašen „pametnim gradom broj jedan“ po svojoj infrastrukturi i tehnologiji, a prati ga Ženeva na četvrtom mjestu.
Kada je riječ o listi najboljih svjetskih gradova, Skandinavija zauzima prve pozicije. Navikli smo da Danska, Finska i Norveška prednjače na listama najsrećnijih zemalja na svijetu – međutim, još jedna evropska država ispunjava najviše standarde.
Švajcarska se ističe kao jedna od najpoželjnijih mesta za život, sa više gradova uvrštenih u top deset ovogodišnjeg Globalnog indeksa životnih uslova (Global Liveability Index) i Indeksa pametnih gradova (Smart City Index).
Cirih i Ženeva su ušli u top deset gradova, sa savršenim rezultatima u zdravstvu i obrazovanju. Dok je Cirih proglašen pametnim gradom broj jedan po svojoj infrastrukturi i tehnologiji, Ženeva je pozicionirana na četvrtom mjestu, a prati je Lozana na sedmom.
Švajcarsku okružuje više različitih nacija, koje su utkale svoju kulturu i tradicije, a mještani smatraju da je upravo to dovelo do pozitivnog odnosa između vlasti i građana.
-Jedan veliki kulturni uticaj je naša istorija kao ‘nacije po volji’, sa puno manjina (kulturnih, etničkih, jezičkih itd.), što rezultira velikom osjetljivošću i prihvatanjem kompromisa – rekao je Res Marti, osnivač sajta za putovanja Switzerland Beyond Chocolate.
Jedan od razloga za ovakav uspjeh je specifičan oblik direktne demokratije, gdje svaki građanin ima pravo da glasa o zakonima i referendumima, što dodatno osnažuje zajednicu. Na primer, u selima građani glasaju o povećanju poreza kako bi finansirali proširenje škola, što pokazuje visok nivo svijesti o važnosti obrazovanja.
A kad smo kod obrazovanja, na rang listi Globalnog indeksa životnih uslova, i Ženeva i Cirih su savršene u segmentu edukacije – što stanovnici ističu kao posebnu tačku ponosa. Školski program nije samo fokusiran na akademsko znanje, već se poseban akcenat stavlja na praktične vještine koje koristimo u svakodnevnom životu, kao što su organizacione sposobnosti.
Sigurnost je još jedan ključni faktor koji doprinosi visokom kvalitetu života – djeca sama pješače do škole već sa četiri godine, a mnogi stanovnici ne zaključavaju svoje domove kada izađu vani.
Društveni i porodični život su ovdje prioritet, što umanjuje stres i usporava tempo života. Stanovnici često odlaze u dnevne šetnje, pridržavaju se fiksnih radnih sati i uvijek imaju vremena da obrok završe u krugu familije.
PoslJednja stavka se svakako odnosi na ekološki segment – zahvaljujući pejzažu koji je oslikan rIJekama, jezerima i impozantnim Alpima, koji pokrivaju 60% cijele površine države, Švajcarska ispunjava sve uslove za lagodan život.
IZVOR: BBC