Apgar test je test ocjene vitalnosti novorođenčeta. Ustanovila ga je dr Virdžinija Apgar, anesteziolog i pedijatar 1952. godine . Ovo je veoma jednostavan test koji mjeri osnovne parametre kod novorođenčeta ocjenom od 0 do 2, koje se potom sabiraju i daju vrijednosti rangirane od 0 do 10.
Parametri apgar testa
BOJA KOŽE može biti blijeda, cijanotična ili ružičasta, SRČANI RAD gotovo odsutan, znatno ili lakše usporen, sve do preko 100 otkucaja u minuti, POKUŠAJI DISANJA – nema disanja, pokušaji disanja ili dijete „vrišti” MIŠIĆNI TONUS može u potpunosti nedostajati ili biti znatno izražen, REFLEKSI mogu biti potpuno ugašeni, oslabljeni ili normalni. Vrijednost svakog od ovih znakova ocjenjuje se pojedinačno ocjenom 0, 1 ili 2 a ukupan zbir svih ocjena se sabira dajući uvid u stanje novorođenčeta.
Vrijednosti apgar testa
Vrijednosti apgar testa su rangirane od 0 do 10, gdje je od 0 do 3 ocjena novorođančeta rođanog u teškoj asfiksiji i potrebna mu je neodložna pomoć, od 4 do 6 vrijednost kod novorođenčadi sa slabije izraženim znacima asfiksije (zahtijevaju neke od mjera reanimacije) i od 7 do 9 znaci vrlo lake depresije kod novorođenčeta, a 10 je optimalna vrijednost novorođenče je u odličnoj kondiciji i neophodna mu je samo rutinska njega u porođajnoj sali.
Čemu služi apgar skor?
Ocjene u prvom i petom minutu života zajedno čine apgas skor. Procjena se može vršiti i u desetom minutu ako su prve dvije ocjene niske. Sve ovo ima za cilj bržu i precizniju orjentaciju o stanju djeteta neposredno nakon rođenja i potrebi za dodatnom ili hitnom medicinskom njegom.
Često se stanje novorođenčeta vrlo brzo popravi pa je skor odličan već u petom minutu, što ukazuje na dobru sposobnost adaptacije. Ukoliko poslije pet minuta apgar skor ostane manji od 7 – bebi je obično potrebna dodatna medicinska njega.
NIZAK APGAR SKOR SE U NEKIM SITUACIJAMA MOŽE OČEKIVATI
– ako je porođaj znatno prije termina (preterminska novorođenčad imaju niži tonus, „nezrela pluća“ što im otežava disanje …);
– u slučaju porođaja uz primjenu neke od anestezioloških tehnika (ljekovi primijenjeni kod majke putem krvi dospijevaju i do fetusa, pa mogu izazvati laku depresiju nakon rođenja, što može da utiče na ocjenu, posebno u prvom minutu);
– kod produženih, teških porođaja (zamoreno novorođenče ) kao i
– kod novorođenčadi iz visokorizičnih trudnoća.
Porođajne povrede novorođenčeta, kao i prisustvo urođenih anomalija u toku porođaja mogu takođe uticati na vrijednost ocjene.
Tokom trudnoće kod roditelja miješaju se osjećanja sreće i iščekivanja sa brigom i strepnjom da li će porođaj proteći bez komplikacija, da li će beba biti dobro na rođenju i kakav će biti njen dalji psihomotorni razvoj. Visok apgar skor na rođenju za roditelje znači da je beba uspješno prebrodila svoje prve korake i da nema rizika za njen dalji rast i razvoj. Informacije o značaju i načinu njegovog određivanja navode na sljedeće zaključke:
– apgar skor je subjektivna metoda – nije potpuno prilagođen prijevremeno rođenoj djeci – apgar skor u prvom minutu služi isključivo osoblju u porođajnoj sali – iako mnoge bebe dobijaju „čistu desetku“ relno je mali broj beba koje zaista imaju ocjenu 10 u petom minutu, a pogotovu u prvom – ocjena 8 ili 9 je odlična ocjena koja ima istu vrijednost kao desetka – cilj osoblja u porođajnoj sali ne treba da bude da sve bebe dobiju čistu 10-ku, već da se apgar skor realno procijeni jer je to u interesu djeteta i njegovih roditelja (beba je npr. imala 6 u 1. min. a 8 u 5. min. bez primjene posebnih mjera, roditelji nemaju razloga za brigu ) – apgar skor u 5, 10 i 30 minuta pruža bolji uvid u adaptaciju novorođenčeta na ekstrauterini život i ima bolju prognostičku vrijednost u pogledu preživljavanja i kasnijeg neurološkog stanja djeteta. Niska ocjena je signal pedijatru da se intezivnije prati psihomotorni razvoj beba kroz razvojno savjetovalište.
Imajući u vidu pomenuta ograničenja APGAR skora, u stručnim krugovima postavlja se pitanje da li nam je on i dalje potreban. Preovladava mišljenje da APGAR skor treba zadržati, imajući u vidu njegovo realno mjesto i ulogu.
Dr Snežana Grubač, pedijatar neonatolog
Opšta bolnica Nikšić
Add comment