Akne vulgaris jedna je od najčešćih hroničnih bolesti kože. U nastanku akni učestvuje nekoliko faktora od kojih su najvažniji: genetska predispozicija, hormoni, djelovanje nekih bakterija. Pored navedenih faktora, ništa manje važni su i SPOLJAŠNJI FAKTORI poput neadekvatne njege, stresnih situacija i… SUNCA.
FOTODERMATOLOGIJA
je grana dermatovenerologije koja izučava uticaj svjetlosti na kožu. Od davnina je poznat povoljan uticaj sunca na pojedine kožne bolesti. Prije više od 3000 godina u Indiji i Egiptu su se koristile biljke koje bi se utrljavale u kožu i izlaganjem suncu liječile kožne bolesti. Međutim, stvaranjem ozonskog omotača, porastom putovanja u tropske krajeve, porastom popularnosti solarijuma i preplanulog tena, povećala se i važnost edukacije populacije o štetnom uticaju
sunca jer na mnoge bolesti sunčeva svjetlost utiče povoljno, dok neke bolesti izaziva i pogoršava.
UV ZRAČENJE
je dio sunčevog elektromagnetnog zračenja koje osim pozitivnog djelovanja na život i organizme na zemlji ima i neke negativne akutne i hronične učinke. UV (naročito UVA) zraci prodiru u duboke slojeve kože i oštećuju strukturu kolagena i elastičnih vlakana.
SUNCE KAO POBOLJŠAVAJUĆI/POGORŠAVAJUĆI FAKTOR KOD AKNI
Rani efekat sunčanja je ljuštenje Stratum corneuma koji kada se istanji omogućava lakše izlaženje sebuma na površinu kože – što poboljšava stanje akni. Sunčanjem stečena pigmetntacija vizuelno daje sliku prividnog poboljšanja stanja akni – međutim stvorila se samo kamuflaža upalnih procesa. Stvarna slika stanja akni nakon dugotrajnog i nekontrolisanog izlaganja suncu je mnogo teža nego prije izlaganja suncu!
Koža je zadebljala, isušena, pore zatvorene – a samim tim povećana mogućnost za stvaranje brojnih prištića i upalnih procesa. Pogoršanje najviše pogađa osobe koje se pojačano znoje i /ili borave u izuzetno vlažnim i toplim predjelima.
Ljudska koža je organ koji je u najposrednijem dodiru sa sunčevim zračenjem i time tokom života stalno podvrgnuta uticaju Sunca.
Kako bi zadržali mladalački i svjež izgled potrebno je pažljivo izabrati njegu i naročito obratiti pažnju prilikom izbora preparata kod kože na kojoj je već prisutan neki problem!
Kod osoba sklonim aknama posebno je potrebno pridržavanje mjera fotoprotekcije, što uključuje obaveznu primijenu sredstava za zaštitu od sunca tokom cijelog dana. Na tržištu postoje brojni preparati koji su posebno namijenjeni, kako njezi kože prije i poslije sunčanja, tako i u toku samog izlaganja suncu tokom ljetnjih mjeseci (Oil-Free Sunblock formule).
Nakon izlaganja suncu neophodna je primjena emo-lijenasa kako bi se nadoknadila izgubljena vlažnost kože.
ZAPOČNITE JUTRO…
Uz laganu hidrantnu emulziju, kremu/emulziju sa zaštitnim faktorom (spf 30 i više ) namijenjenu masnoj koži, a u toku dana neka Vam je uvijek pri ruci termalna voda u spreju, idealna za primjenu tokom ljetnjih mjeseci, jer osim osjećaja osvježenja i hlađenja na koži, njeni visokokoncen-trovani sastojci kao šta su: kalcijum koji umiruje alergijske reakcije, bakar i cink koji djeluju protivupalno i podstiču zacjeljivanje ranica, te mangan i silicijum koji imaju antioksi-ativno djelovanje, olakšaće i učiniti Vaš boravak na Suncu ugodnijim.
Piše: Maja Nikolić, dipl. kozm. estetičar
Add comment