Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju koji je Vlada usvojila 21 jula o.g. predviđeno je da će se umjesto dva, ubuduće tri pokušaja vantjelesne oplodnje plaćati iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Prva i jedina državna ustanova za humanu reprodukciju
Odjeljenje za humanu reprodukciju prva je i za sada jedina ustanova u okrilju države čiji rad između ostalog doprinosi porastu broja novorođenih. Ustanovljen 2006. godine, ovaj centar je profunkcionisao u sastavu Opšte bolnice „Danilo I”, na Cetinju, prve državne bolnice u Crnoj Gori osnovane davne 1873. godine. Kao najmlađe u grupi Odjeljenja interne medicine, Hirurgije, Pedijatrije, Otologije sa kabinetom za audiologiju, Anestezije i intenzivne njege, Odsjeka za očne bolesti, Dijagnostike i endoskopskog kabineta, Rendgenološkog i EHO kabineta, Laboratorije, Službe transfuzije, ovo odjeljenje funkcioniše nezavisno i od Odjeljenja za ginekologiju sa akušerstvom, naravno uz dužnu upućenost na saradnju i kolegijalnost.
Od maja 2006. godine na čelu ordinirajućeg tima nalazi se dr Tatjana Motrenko-Simić. Kao osoba koja raspolaže zavidnim nivoom obrazovanja i profesionalne rutine, ona je član Izvršnog odbora Asocijacije perinatologa Jugoistočne Evrope i međunarodnog komiteta organizacije „Fetus as a Patient Association”. Član je Evropske asocijacije za humanu reprodukciju i embriologiju i Evropskog konzorcijuma za asistiranu reprodukciju, te IEIM-a, institucije koja vrši nadzor broja ciklusa i rezultata asistirane reprodukcije, kao i primjenljivost metoda u Evropi. Predstavnica je Crne Gore u projektu Evropske unije nazvanom „Adriatic Telemed”. Na Odjeljenju kontinuirano rade dva embriologa, Slavica Knežević i Biljana Gligorović, koje su edukovane u Italiji, a tokom ciklusa vantjelesne oplodnje ordiniraju i embriolozi i ginekolozi iz Italije. Glavna medicinska sestra je Mira Rakočević.
Odjeljenje je smješteno u posebnoj zgradi bolničkog kruga. Raspolaže prostornim kapacitetom prizemlja i tri sprata. Sopstvena operaciona sala moderno uređena laboratorija i androloška laboratorija predstavljaju kvalitet više kada su nivo i dostupnost zdravstvene usluge u pitanju. Dolazak na Klinku zakazuje se telefonskim pozivom. Tom prilikom klijenti bivaju obaviješteni da žena treba da pripremi analizu hormona FSH, LH, TSH, prolaktina i estradiola, odrađenu treći dan (računajući od početka krvarenja). Svakom bračnom paru vrši se analiza spermogramom, ultrazvuk i pregled žene, kao i neke serološke i bakteriološke analize. Na osnovu ovih nalaza ljekari se opredjeljuju za dalji tok tretmana.
Evidentan problem muškog steriliteta
Načelnik Odjeljenja za humanu reprodukciju u Opštoj bolnici Cetinje Tatjana Motrenko-Simić upozorila je da je problem muškog steriliteta evidentan ne samo u Crnoj Gori već i u svijetu. – Međutim, na tu temu nijesu rađene studije. U principu spermogrami su sve lošiji. Vjerovatno da tome dosta doprinosi promjena načina života i ishrane. Sigurno da neki sastojci koje unosimo hranom imaju efekta. Zatim, tu je i promjena navika stanovništva. Uzročnik je i stres, jer je dokazano da kod ljudi koji su osuđeni na smrtnu kaznu prestaje spermogeneza. Tu studiju su radili u zatvorima u Americi. („Uporastu muški sterilitet”, DNDan, http://www.dan.co.me/, 16-5-2011).
Uzroci steriliteta su i sjedenje, nošenje tijesnih pantalona, jer testisi ne treba da budu pregrijani. Međutim, to su sve mogući uzroci, jer naučna analiza na tu temu nije rađena, niti je to dokazano. Treba izbjegavati infekcije, odnosno koristiti kondom, nositi komotnije pantalone, a ne tijesne koje dovede do pregrijavanja testisa. Ne treba sjedjeti previše, već se preporučuje kretanje – savjetuje dr Motrenko-Savić.
Add comment