Praćenje bezbjednosti primjene ljekova, stručna procjena potencijalnih bezbjednosnih problema u vezi sa njihovom primjenom i komunikacija prema opštoj i stručnoj javnosti koja nakon toga slijedi, je jedna od najznačajnijih javnozdravstvenih aktivnosti i nadležnosti Agencije za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CALIMS). Sprovodjenje ovih nadležnosti je od velikog značaja za očuvanje zdravlja ljudi. CALIMS posvećuje punu pažnju adekvatnoj i blagovremenoj komunikaciji prema svim učesnicima u sistemu farmakovigilance. Sumnju u sistem adekvatne razmjene informacija o ljekovima kod naših gradjana često izazivaju senzacionalistički naslovi u medijima, štampanim i elektronskim, koji se nekritički i bez razmišljanja o mogućim negativnim posljedicama daju na uvid našoj opštoj javnosti. Takve informacije su najčešće neprovjerene, nepouzdane, a njihovi izvori su nepoznati. Propusti u komunikaciji o pitanjima bezbjedne primjene ljekova, koji su, sami po sebi, vrlo osjetljivo polje u smislu interpretacije novih saznanja, mogu biti ozbiljna prijetnja i razlozi za klimu nepovjerenja od strane opšte javnosti, u rad nadležnih zdravstvenih autoriteta. Svaka nova informacija o bezbjednosti lijeka, čak ukoliko je naizgled i pouzdana i objektivna, ne treba biti interpretirana kao samostalna informacija, bez odredjene regulatorne aktivnosti i mjera od strane CALIMS-a. Takva informacija služi da se ponovo razmotri odnos korist/rizik od primjene odredjenog lijeka, i da se, ukoliko se ocijeni neophodnim, odnosno, ukoliko je taj odnos nepovoljan, preduzmu odredjene mjere u cilju zaštite zdravlja, o kojima se obavještava stručna i opšta javnost.
Efikasna realizacija pomenutih aktivnosti od strane CALIMS-a, umnogome zavisi od integriteta, kolektivne odgovornosti i edukacije svih zainteresovanih strana (pacijenti, zdravstveni radnici, istraživači, akademske institucije, mediji, farmaceutska industrija, nadležna tijela za ljekove, međunarodne organizacije) koji treba da ulože maksimum napora u interesu blagovremene komunikacije o bezbjednosti ljekova, posebno u mogućim kriznim situacijama. Visoki naučni, etički i profesionalni standardi, odnosno, moralni kodeksi, treba da prate uspješnu realizaciju ovih aktivnosti.
U samoj komunikaciji prema opštoj i stručnoj javnosti CALIMS se rukovodi i koristi samo objektivne, pouzdane, na naučnim dokazima zasnovane informacije o ljekovima. Do takvih, ažuriranih informacija o efikasnoj i bezbjednoj primjeni ljekova CALIMS dolazi u komunikaciji sa drugim nadležnim tijelima, u prvom redu sa Evropskom Agencijom za ljekove, Američkom upravom za hranu i ljekove, Svjetskom zdravstvenom organizacijom, agencijama iz okruženja, kroz rad zaposlenih internih eksperata Agencije, saradnika Agencije, članova savjetodavnih tijela, čijim se angažovanjem nastoji maksimalno iskoristiti stručni i naučni potencijal Crne Gore, kako bi se donijele valjane odluke u procjeni profila bezbjednosti ljekova koji su raspoloživi našim pacijentima.
Upravo iz razloga izuzetne osjetljivosti pitanja komunikacije o bezbjednosti ljekova, ove nadležnosti jesu povjerene agencijama za ljekove i precizno su definisane odgovarajućim propisima, kojima se jasno uređuje ova oblast.
Najveća odgovornost u pogledu komunikacije prema stručnoj i opštoj javnosti definitivno pripada CALIMS-u i predstavnicima proiuzvodjača ljekova, odnosno, njihovim odgovornim osobama za farmakovigilancu.
CALIMS prilikom sprovodjenja edukativnih aktivnosti o farmakovigilanci, na radionicama koje u kontinuitetu održava, predstavlja, pored ostalih važnih dokumenata i jedan, za naše zdravstvene radnike, relativno nov dokument. Radi se o Pismu zdravstvenim radnicima (eng. DHPC – Dear Healthcare Professional Communication). Forma i sadržaj Pisma zdravstvenim radnicima su definisani evropskim smjernicama. Takav vid komunikacije je međunarodno prihvaćen kao najbrži i dokazano najpouzdaniji izvor informacija za zdravstvenog radnika o bezbjednoj primjeni ljekova. Taj princip brzog i pouzdanog informisanja već godinama efikasno funkcioniše u zemljama EU.
Prvo pismo zdravstvenim radnicima u Crnoj Gori poslato je 2009. godine (godina osnivanja CALIMS-a) a njihov broj je iz godine u godinu sve veći.
PISMA ZDRAVSTVENIM RADNICIMA ( DHPC – DEAR! (HEALTHCARE PROFESSIONAL COMMUNICATION)!
Direktna komunikacija prema zdravstvenim radnicima ima cilj da zdravstveni radnici budu informisani o najnovijim informacijama koje se tiču efikasne i bezbjedne primjene ljekova. (DHPC) prosleđuje zdravstvenim radnicima direktno Agencija ili predstavnik proizvodjača lijeka. Bitno je istaći da ukoliko se informacija prosleđuje zdravstvenim radnicima od strane proizvođača lijeka, tekst pisma tora biti odobren od strane Agencije.
Pisma zdravstvenim radnicima – ključni principi:
• Pružanje ažuriranih informacija o bezbjednoj i efikasnoj primjeni ljekova daje ogroman doprinos racionalnoj primjeni ljekova i smatra se javnozdravstvenom odgovornošću i obavezom svih učesnika u sistemu farmakovigilance.
• Pružanje informacija je dio kompleksnog sistema upravljanja rizicima i blagovremenog uočavanja potencijalnih rizika od primjene ljekova.
• Esencijalno je da takve informacije budu proslijeđene svim propisivačima ljekova na koje se konkretna informacija odnosi, kao i drugim relevantnim zainteresovanim stranama: udruženja pacijenata, strukovna udruženja…
• Vrlo je bitno da zdravstveni radnici budu oni koji će prvi doći u posjed bitnih informacija, kako bi, ukoliko je potrebno, na osnovu novih informacija, revidirali svoje terapijske odluke i o tome informisali pacijente.
Add comment