8-9. septembar: NVO „RAM” uspješno realizovalo značajan međunarodni skup
U koorganizaciji NVO „RAM”, u Podgorici je 8-9. septembra realizovana je godišnja konferencija Federacije asocijacija za reumatske i muskuloskeletne bolesti Južne Evrope (AGORA). Tema skupa bilo je osnaživanje upravljanja vlastitim životima i njegovanjem, a ovo je bila izvrsna prilika za edukaciju pacijenata o brojnim mogućnostima olakšanja tegoba, pogotovu tokom hronične bolesti.
AGORA, po podacima dostupnim na zvaničnoj stranici ove organizacije[1], obuhvata 12 zemalja članica, sa 18 asocijacija članica koje zastupaju više od 25 miliona pacijenata širom Evrope.
Dvadeset godina podrške
Crnogorsko udruženje za pomoć oboljelima od reumatskih bolesti NVO „RAM” osnovano je 2003. godine, na inicijativu pok. internistkinje i prvakinje crnogorske reumatologije dr Koviljke Kažić (1944-2022). Udruženje broji oko 3.000 članova, a proklamovani ciljevi su mu:
- Pomoć oboljelim od reumatskih bolesti na principima solidarnosti i humanosti;
- Razvoj društvene brige o oboljelima;
- Njihovo okupljanje i razvoj zajedništva;
- Edukacija članova, njihovih porodica i zainteresovanih lica, kojom se utiče na bolju informisanost i poboljšanje kvaliteta života lica oboljelih od reumatskih bolesti i sa reumatskim tegobama.
Predsjednik Udruženja je gdin Igor Medojević.
Dati zamah inovacijama
Tokom uvodne svečanosti Konferencije u svojstvu domaćina obratili su se predsjednica Federacije „AGORA” gđa Andri Foka i predsjednik NVO „RAM” gdin Igor Medojević. Prisutnima se obratio i predstavnik Ministarstva zdravlja dr Slobodan Mandić, direktor Direktorata za kontrolu kvaliteta i brigu o zdravlju. Uvodnu sesiju realizovao je gdin Kris de Felis, tehnološki direktor TREND zajednice (SAD). On je za temu imao korišćenje „real-world” baza u evidentiranju mentalnog uticaja kod osoba sa hroničnim oboljenjima.
Glavni cilj Konferencije, kako je naglašeno u njenoj veb-prezentaciji[2], jeste da promoviše vještine pacijenata sa hroničnim stanjima i u vezi s njihovim posljedicama, kao i njihovo snalaženje u tom sistemu. ─ Kroz uvodna izlaganja i radionice istraživaće se primjeri najbolje prakse i diskutovati o politikama potrebnim za napredak inovativne agende; promjena načina razmišljanja koja se zahtijeva od političara, pacijenata i profesionalaca; potreba za ulaganjem u zdravstvenu pismenost i obezbjeđivanje pristupa i podrške ugroženim grupama stanovništva; kao i uloge i odgovornosti različitih zdravstvenih aktera, uključujući one koji obezbjeđuju zdravstveno osiguranje, profesionalne organizacije i biznis ─ kaže se u agendi skupa[3]. Planirano je, kako se dalje navodi, da sesije ovog skupa ponude uvide koji mijenjaju koncept, kako bi izgradili sposobnost, pokrenuli inspiraciju i generisali zamah za davanje prioriteta inovacijama za koje je dokazano da pozitivno utiču na kvalitet života pacijenata i njihovih staratelja.
Prezentovani setovi pacijentima korisnih alata
Uz konkretne preporuke o uspješnom menadžmentu udruženja pacijenata, kao i prezentaciju vodiča koji služi u te svrhe, preporuke za planiranje strategija podizanja svijesti pacijenata o određenim temama koje su za njih bitne, tokom prve sesije Konferencije realizovani su i konkretni treninzi koji su se odnosili na vježbe istezanja. Takođe, trominutnim videom prezentovani su i benefiti hidroterapije i fizioterapije.
Kako izgleda sistem rehabilitacije uopšte i kako konkretno izgleda u Crnoj Gori objasnio je gdin Igor Medojević. U nastavku njegove prezentacije dr Anđela Golubović govorila je o ulozi psihologa u tretmanu oboljelih od reumatskih oboljenja, a o terapiji umom kao sredstvu za samopomoć kod ovih pacijenata govorila je gđa Despoina Januli.
Trećom sesijom obrađen je niz tema koji se ticao različitih resursa koji su na raspolaganju pacijentu. Između ostalog, prezentovan je EULAR-ov set znanja namijenjenih za takvu razmjenu.
U veoma prijatnom ambijentu, uz pregršt korisnih informacija koje su učesnicima ponuđene platformom Konferencije, ovo je bila idealna prilika da se ostvare brojni korisni kontakti sa predstavnicima udruženja pacijenata, vodećih farmaceutskih kompanija, te praktičara raznih usmjerenja. Sljedeći značajan datum projektovan u zaključku ovog skupa biće obilježavanje dana artritisa 27. oktobra 2023. u Malti.
Anita Đurović
[1] https://www.agora-platform.eu/conference2023/
[2] https://www.agora-platform.eu/conference2023/
[3] l. cit.
Add comment