Haloterapija (grč. halo – so) predstavlja potpuno prirodnu metodu koja se zasniva na doziranom boravku i udisanju mikročestica prirodne kamene soli koja služi za tretman mnogih bolesti. Djelotvorna je, prijatna i bez štetnih pratećih efekata, a ne ispoljava ni interakciju sa ljekovima. Ovo je pomoćna terapija i ne zamjenjuje medikamentoznu, ali u velikoj većini slučajeva skraćuje vrijeme oporavka. Klinički je ispitana i potvrđena od strane ruskih, američkih i finskih stručnjaka. Primjenjuje se u takozvanim „slanim sobama”.
Slane sobe su ljekoviti prostori u kojima se sprovodi haloterapija. Masovno su počele da se prave u posljednjoj deceniji prošlog vijeka u republikama bivšeg Sovjetskog Saveza i u Poljskoj. Prvi pisani stručni trag o ljekovitosti slane prašine ostavio je poljski ljekar Feliks Bočkovski, davne 1843. godine. U Rusiji je to uradio dr Čajkovski, otac poznatog kompozitora Petra Iljiča Čajkovskog. Obojica su došli do istog saznanja da rudari u rudnicima soli zahvaljujući ovom uticaju nijesu imali zdravstvenih tegoba vezanih za disajne organe, a životni vijek im se nije skraćivao zbog bolesti karakterističnih za rudnička okna.
Slane sobe su ispunjene kamenom solju iz najpoznatijih rudnika soli Austrije, Ukrajine, Rumunije i Poljske. Medicinska so melje se u specijalnom halogenatoru, koji raspršuje čestice aerosoli, odnosno medicinsku so koja predstavlja čist natrijum-hlorid obogaćen kalcijumom, selenom, litijumom, a koju pacijenti koji su u sobi udišu. Tako slana soba simulira prirodnu sredinu poput izvora vode, rudnika soli, borove šume, a to su mjesta sa rijetko gdje rasprostranjenim negativno jonizovanim vazduhom. Čestice aerosoli nijesu veće od pet mikrona, što im omogućava da stignu do najsitnijih djelova gornjih disajnih puteva. One su zbog toga u stanju da besprekorno očiste i pročiste sluzokožu sinusa koja je u sinusima najčešće nedostupna. Kada cijeli taj put očiste i uđu u pluća, podižu sve važne parametre imunog sistema odgovorne za jačanje kože i sluzokože. Aerosolne čestice djeluju i antibakterijski, odnosno postižu baktericidno dejstvo na mikrofloru disajnih puteva. Dokazano je njihovo antigljivično i antivirusno djelovanje. Ovakav efekat aeroso postiže pročišćavajući vazduh i stvarajući skoro sterilnu sredinu. Aeroso mijenja svojstva bronhijalnog sekreta, što dovodi do poboljšanja njihove funkcije i olakšanog izbacivanja sekreta.
Vazduh slane sobe, ispunjen aerosolnim česticama, povoljno djeluje na sveukupno psihofizičko stanje i relaksaciju pacijenata, te tako pomaže koncetraciji i radnoj sposobnosti. Preporučuje se 2-3 puta godišnje svim osobama s psihofizičkim naprezanjima i zdravstvenim poteškoćama.
U preventivnom smislu slana soba umnogome pomaže sportistima kao moćan tretman koji podstiče imuni sistem, naročito respiratornih organa, zbog povećanja fizičkih sposobnosti i izdržljivosti, ali i nakon treninga, radi efikasnijeg opuštanja muskulature.
Indikacije
• Astma
• Alergije
• Česte virusne infekcije
• Bolesti gornjih disajnih: putova rhinitis, tonsillitis, sinusitis, laryngitis, tracheitis
• Hronične infekcije: rhinitis, tonsillitis, otitis
• Kožne bolesti: otitis, dermatitis atopica, psorijaza, seborea
• Oboljenja koštano-zglobno-mišićnog sistema: artritis, miositis, stanja nakon povreda i operacija
• Pušački kašalj
• Ginekološke infekcije
• Iscrpljenost, umor, nesanica, stres.
Slana soba je lijek izbora za hronične bolesnike na dugotrajnoj terapiji kortikosteroidima.
Boravak u slanoj sobi preporučuje se djeci svih uzrasta. U slanoj sobi nalaze se igračke koje ih podsjećaju na igru u pijesku na obali mora. Djeca do 12 godina moraju biti u pratnji roditelja. Haloterapija je naročito djelotvorna kod djece sa bolestima krajnika i čestim upalama ušiju koje zahtijevaju operativnu ugradnju cjevčica. Kod neke djece nakon petnaest do dvadeset terapija ne dolazi do operacije. Kada se djeca razbole, bolest kraće traje ukoliko borave u slanoj sobi. Veliki broj djece pozitivno reaguje poslije tri dolaska u slanu sobu, dok je odraslima potrebno od osam do deset terapija.
Kontraindikacije
• Trudnoća
• Akutno krvarenje
• Srčana i bubrežna insuficijencija
• Kod bolesnika na imunosupresivnoj terapiji.
Terapija traje deset do petnaest dana. Treba je ponavljati dva do tri puta godišnje, sa pauzom od dva do tri dana. Dokazano je da jedan boravak u slanoj sobi vredi koliko tri dana provedena na moru. Haloterapija je savršen način da se uradi zdrava detoksikacija organizma.
Piše: dr Milica Šofranac, pedijatar
Add comment