PUTEVI PRENOŠENJA
Hiv je pronađen u: krvi, pljuvačci, suzama, znoju, urinu, mlijeku i stolici.
Međutim, s obzirom na male količine pronađene u ovim tjelesnim izlučevinama, nema registrovanih slučajeva zaraze putem ovih tečnosti osim ako ne sadrže krv.
Infekcija nastaje kada tjelesne tečnosti zaražene osobe dođu u dodir sa sluznicom ili otvorenom ranom druge osobe .
Putevi potencijalnogprenosa HIV-a su:
– Polni odnos sa HIV pozitivnom osobom (virus može proći kroz sluznicu vagine cervixa, penisa, anusa ili usta.
– Igle i špricevi sa zaraženom krvi (intravenski korisnici droga, profesionalna izloženost).
– Vertikalni prenos sa majke na dijete (trudnoća, pri porođaju, dojenjem).
– Krv i krvni produkti zaraženi HIV-om su ređa pojava zbog toga što se rade univerzalni pregledi davalaca krvi korišće-njem produkata iz banke krvi koji su testirani i izloženi toplotnom tretmanu krvnih produkata.
HIV se ne prenosi:
• Socijalnim kontaktom
• Korišćenjem zajedničkog posuđa i pribora za jelo, peškira i posteljine
• Korišćenjem bazena, toaleta
• Ubodom insekata
Dijagnostički prozor:
Testovima posljednje (IV) generacije prisustvo antitijela HIV može se dokazati poslije šest nedjelja. S obzirom na to da većina terstiranja na HIV ne otkrivaju virus, već antitijela u krvi, stvara se dijagnostički prozor od izlaganja HIV-u do trenutka kada se antitijela mogu otkriti (serokonverzija) – period prozora. Testiranja na HIV mogu otkriti antitijela na HIV četiri do dvanaest nedjelja nakon primarne infekcije, zavisno od vrste testiranja.
Preventivne procedure i mjere zaštite od HIV-infekcije u stomatološkoj praksi
TIP PUT PRENOŠENJAJatrogena infekcija
HIV inicirani pacijent-pacijenti Indirektan
HIV inicirani stomatolog-pacijent Direktan
PROFESIONALNA INFEKCIJA
HIV inicirani pacijent – stomatolog Direktan
Indirektan put prenošenja pretpostavlja prenos infektivnog agensa preko materijala za rad ili instrumenata koji nijesusterilisani na adekvatan način.Direktan put prenošenja podrazumijeva nekorišćenje mjera stomatološkre zaštite kao i nepažnje prilikom rada (mogućnost povređivanja).
Djelovanje HlV-a na organizam
Progresivno opadanje broja CD 4+ limfocita u perifernoj krvi praćeno znacima funkionalnog poremećaja tjelesnogimuniteta osnovna je imunološka promjena koja se registruje tokom razvoja HIV infekcije. Pojava oralnih manifestacija kod HIV-om inficiranih osoba je od velikog značaja u stomatološkoj praksi.
Oralne manifestacije
– Angularni hejlit je lezija koja se karakteriše pojavom radijalno raspoređenih fisura u uglovimausana, često prekrivenim bijelim naslagama.
– HIV gingivit koji počinje jasnom crvenom linijom na marginalnoj gingivi tačkastim eritemom fiksnegingive i u pacijenata sa izvrsnom oralnom higijenom. Javlja se krvarenje na minimalnu provokaciju ili spontano.
– HIV paradontitis je oboljenje kome može da prethodi HIV gingiivit dok se kod pojedinih HIV inficiranih pacijenata odmah razvija HIV paradontitis. Kliničku sliku karakteriše izražen i progresivan gubitak paradontalnih pripoja fudrojantne destrukcije potporne kosti, izražen bol. Labavljenje i gubljenje zuba je uobičajena posljedica. Pacijenti ne reaguju na konvenci-jalnu terapiju, a sve promjene su mnogo agresivnije izražene nego u imunokompetentnih osoba.
Add comment