– Herpes simplex virus ima hroničan tok što nije odlika kod imunokompetentnih osoba.
Klinički lezije izgledaju drugačije u smislu stvaranja ulceracije zbog povećane agresije uzročnika u sklopu HIV infekcije
– Rekurentne aftozne ulceracije su česta pojava. Javljaju se u najmalignijoj formi, izrazito su bolne, sa kratkim periodima remisije.
– Pseudomembranozni tip oralne kandidijaze je najzastu-pljeniji tip u HIV inficiranih pacijenata i karakteriše se prisustvom bijelih ili žućkastih naslaga na crvenoj ili normalno obojenoj mukozi. Uklanjanjem naslaga ostaje krvava sluznica. Pseudomembranozni tip kandidijaze zahvata najčešće palatum, bukalnu i labijalnu mukozu kao i dorzum jezika.
Eritematozna kandijaza, rjeđi tip, karakteriše se pojavom crvenila čiji intezitet varira do blijedo crvene lividne. Najčešća lokalizacija je palatum, bukalna sluznica, dorzum jezika.
Hiperplastična kandidijaza-najređi tip karakterističan je po bijelim naslagama koje ne mogu da se uklone struganjem. Predilekciona lokacija je bukalna mukoza.
Čupasta leukoplakija, značajna oralna manifestacija HIV infekcije, klinički se javlja kao bijela krpica na bočnim
stranama jezika, često sa bilateralnom lokalizacijom lezija, može da bude mala sa finim naborima, ponekad liče na vlasi, a u nekim oblastima je glatka i ravna. Ukoliko je početna lokalizacija na lateralnoj strani jezika, ima funkciju širenja i prekrivanja cijele dorzalne površine stvarajući čupavu, bijelu, tepihu sličnu površinu.
Kapošijev sarkom, tumor enotelnog porijekla je najznačajnija manifestacija AIDS-a. Najčešće se javlja prvo na koži ili na usnpoj duplji. Oralne lezije mogu da budu crvenkaste makule u ranoj fazi, kasnije postaju tamno crvene u ranoj fazi, kasnije postaju tamno crvene, lividne elevirane i sa često prisutnim lobulisima u ulceracijama.
Mjere zaštite u stomatološkoj praksi
Osobe inficirane HlV-om (bez kliničkih manifestacija) najčešće se ne razlikuju od zdravih osoba i zato je u svakodnevnom radu neophodno sprovoditi sve mjere prevencije i zaštite u stomatološkoj praksi.
Zaštita osoblja
– Obavezno korišćenje rukavica za jednokratnu upotrebu, maski i naočara
– Nikada ne prati rukavice umjesto ruku
– Poslije pranja ruku ruke brisati kompresom za jednokratnu upotrebu ili ruke sušiti toplim vazduhom
– Ruke dezinfekovati nekim od dezificijenasa
– Nositi zaštitnu odjeću sa kratkim rukavima (ne preporučuje se pranje unoformi van zajedničke medicinske vešernice)
– Obavezan rad sa koferdamom
Zaštita pacijenata
– Koristiti špriceve i igle za jednokratnu upotrebu
– Koristiti plastične sisaljke
– Koristiti čaše za jednokratnu upotrebu
– Koristiti jednokratne papirne komprese
– Koristiti jednokratne nastavke za puster
Postupak rada sa kontaminiranim instrumentima
– Stomatološke instrumente (osim nasadnih) potopiti u dezinicijent i isprati vodom
– Stomatološke instrumente ubaciti u ultrasoničnu kadicu sa deziiicijentom
– Instrumente isprati vodom
– Instrumente pripremiiti za sterilizaciju
– Sterilisati instrumente
Nasadne instrumente poslije upotrebe prebrisati odgovarajućim dezificijensom, podmazati prije sterilizacije i obavezno sterilisati poslije svakog pacijenta u autoklamu.
Add comment