Jezgro sadrži 60-70% masnoće, a to su uglavnom nezasićene masne kisjeline, inače veoma poželjne u ishrani. Osim toga, u plodu ima bjelančevina, ugljenih hidrata, vitamina i minerala. Od vitamina najviše su zastupljeni B (posebno B5, B6, folna kisjelina), A i E, a od minerala kalijum, kalcijum, magnezijum, fosfor, gvožđe, mangan, selen, cink.
Orah
Orah čisti krv, liječi plućne bolesti, katar crijeva, upalu sluzokože, upalu očiju, uništava crijevne parazite, jača mišiće, otklanja probavne smetnje, jača vid, štiti od opekotina pri sunčanju.
Orah (lat. Juglans redia L.) je voćka porijeklom iz istočnog Mediterana. Raste samoniklo, a uzgaja se u toplijim krajevima evropskog kontinenta. Koristi se svjež list, mlada ljuska ploda, zelen i zreo plod. Bere se od početka maja do kraja septembra.
Plod oraha sadrži 7-10% ugljenih hidrata, do 63% masti, bjelančevina 17.8% uz neznatni sadržaj vode i 7.8% dijetnih vlakana. Od vitamina su prisutni A, B1, B2, B3, B5, B6, C i PP. Orah sadrži minerale: kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum, natrijum i gvožđe. Energetska vrijednost je, zbog sadržaja masti, prilično velika (100 g oraha daje 350-680 kcal). Orahov list sadrži čvrsto etarsko ulje žućkaste boje, te miriše na katran, tanin. Mladi plodovi sadrže dosta vitamina C, pa se spravljaju sa medom i daju bolesnima, slaboj djeci i malokrvnim osobama, kako bi im se pojačala otpornost organizma.
Najveća vrijednost oraha sastoji se u velikom sadržaju omega-3 masnih kisjelina i antioksidanasa. Konzumacija nekoliko oraha dnevno (30 do 50 g, zavisno od težine čovjeka) znatno smanjuje rizik od obolijevanja od srčanih bolesti. Orasi omogućuju smanjenje holesterola na lak i ukusan način. Sadrže uglavnom mononezasićene masti, poznate po sposobnosti da smanje holesterol u krvi i da spriječe oksidaciju LDL (lošeg) holesterola. Time se sprečava njegovo taloženje u zidovima arterija i nastanak plaka.
Indijski orah
Indijski orah ima antibakterijsko i antiseptičko dejstvo, djeluje protiv upala, ima diuretičko svojstvo, ublažava kašalj, snižava šećer u krvi i povišen pritisak, čisti crijeva, a, povrh svega, djeluje i kao afrodizijak. Ova namirnica bogat je izvor nezasićenih masnih kisjelina, proteina, celuloze, vitamina E, K i B1, magnezijuma i kalijuma, koji štite kardiovaskularni sistem. Šaka indijskih oraha na dan pojačava lučenje hormona koji mozgu signalizira da ste siti, što svakako doprinosi u borbi protiv suvišnih kilograma.
Kažu da se prema sreći treba odnositi kao prema zdravlju; uživati u njoj kad je dobra, biti strpljiv kad je loša. Da bi naše zdravlje potrajalo, najmanje što mu možemo priuštiti jeste šaka koštuničavog voća, koja će nas opskrbiti potrebnom energijom, kalorijama i vitaminsko-mineralnim kompleksom. Time ćemo značajno doprinijeti u održanju našeg zdravstvenog statusa.
Sigurna sam da će svako od nas sa zadovoljstvom ovo primijeniti. Samo treba razviti zdravu naviku. Još ako je ona jednaka zadovoljstvu…
Melem od oraha protiv reume
Pomiješati 1 litar nerafinisanog maslinovog ulja i 10 velikih kašika isitnjenog orahovog lista. Čuvati na toplom mjestu, mjesec dana, i promućkati nekoliko puta dnevno. Nakon toga, ovim uljem se masiraju bolna mjesta.
Recept za jačanje kose
10 supenih kašika samljevenog jezgra oraha sjediniti sa jednim litrom alkohola (96 %). Flaša se dobro zatvori i dvije sedmice čuva na toplom mjestu. Dobijenom tečnošću koža glave masira se svako veče, a poslije toga kosa se osuši.
Brazilski orah
Brazilski orasi, koji su puni selena, mogu pomoći i protiv uznapredovalog raka prostate, što je pokazala studija iz Holandije. Naime, muškarci koji su imali visoke količine selena u krvi, imali su 60 % manje šanse da imaju poodmakli rak prostate 17 godina kasnije.
Orasi su bogati alfa-linolenskom kisjelinom, pa štite srce u vrijeme velikog stresa, kad bi ono moglo da bude posebno ugroženo. Pored toga, stres obično dovodi do pada imuniteta, ali ako jedete bademe, koji su bogati vitaminom E, vitaminima iz grupe B i magnezijumom, možete ga sačuvati, pa čak i ojačati.
Piše: Mr sci. ph. Ivana Gojković
Add comment