U Budvi održan Prvi međunarodni kongres gastroenterohepatologa i Drugi kongres endoskopskih sestara i tehničara Crne Gore sa međunarodnim učešćem
Prvi međunarodni kongres gastroenterohepatologa Crne Gore održan je 9-11. jula u Bečićima. Organizator skupa bilo je Udruženje gastroenterohepatologa Crne Gore, a pokrovitelji su bili Klinički Centar Crne Gore i Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore. Kongresu je prisustvovalo oko 300 ljekara, a u svojstvu predavača i moderatora nastupilo je 82. Ujedno, realizovan je i Drugi kongres endoskopskih sestara i tehničara Crne Gore sa međunarodnim učešćem.
Na svečanom otvaranju govorili su prof. dr Miodrag Radunović, dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr Nadan Rustemović, koji se obratio u ime predavača, predsjednik Naučnog odbora prof. dr Srđan Đuranović, a pročitano je i pismeno obraćanje rektora Univerzitata prof. dr Vladimira Božovića. Ovo je bila prilika i da se čuje glas zastupnice sestrinske struke pa se prigodnim govorom obratila i predsjednica Udruženja endoskopskih sestara i tehničara Crne Gore s. s. m. s. Tanja Sošić.
Petnaest crnogorskih moderatora i predavača je dokaz da se posljednjih dvadeset godina gastroeneterologija u Crnoj Gori razvijala do tog nivoa da može da organizuje jedan ovakav kongres. Ovaj kongres predstavlja značaj, ne samo za Crnu Goru, već i za čitav region ─ istakao je na otvaranju Kongresa prof. dr Đuranović. Prof. dr Brigita Smolović, predsjednica Organizacionog odbora, svečano je otvorila Kongres, a skupu su prisustvovali i veterani crnogorske gastroenterologije, emeritusi i počasni članovi Udruženja: dr Milena Perošević, dr Dušan Mandić i prof. dr Mirka Bulajić.
Naučni odbor činili su: prof. dr Srđan Đuranović, prof. dr Miodrag Radunović, prof. dr Aneta Bošković, prof. dr Snežana Vujošević, prof. dr Nadan Rustemović, prof. dr Dino Tarabar, prof. dr Miodrag Krstić, prof. dr Aleksandra Sokić Milutinović, prof. dr Tamara Milovanović, a članovi Organizacionog odbora bili su: dr Damir Muhović, mr sc. dr Olivera Sekulić, dr sc. med. Irena Radoman Vujačić, dr Marija Đurović, dr Veselinka Đurišić, dr Predrag Bulajić i dr Miloš Lukić.
Učešće na skupu akreditovano je od strane Ljekrske komore Crne Gore i Evropskog akreditacionog tijela[1]. U ime menadžmenta Kliničkog centra skupu je prisustvovao medicinski direktor doc. dr Zoran Terzić.
Zavidan broj učesnika
Kongres je, po podacima organizatora, okupio veliki broj eksperata iz Kanade, Izraela, Francuske, Njemačke, Austrije, Italije, Turske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, kao i domaće predavače. Čak 69 predavača i moderatora stiglo je iz pomenutih zemalja inostranstva, a iz Crne Gore ih je bilo 13.
Za 3 radna dana realizovano je 12 sesija, kao i značajan broj satelitskih simpozijuma. Prvog radnog dana u okviru naučnog programa obrađivane su teme iz domena inflamatornih bolesti crijeva, a mogućnost da prezentuju svoj naučni rad istog radnog dana imali su i mladi gastroenterohepatolozi u Forumu mladih gastroenterohepatologa. Drugi dan bio je rezervisan za novine o bolestima gastrointestinalnog trakta, kao i o dijagnostičkim i terapijskim izazovima u toj sferi. Pedijatri su predočili buduće izazove u pedijatrijskoj gastroenterologiji, a u popodnevnim časovima drugog radnog dana predavači i moderator su diskutovali o novinama u hepatologiji za 2023. godinu i posljednjem koraku u hepatologiji ─ transplataciji jetre. Slušaoci su bili u prilici da prisustvuju predavanjima o poremećajima „gut-brain” interakcije i gastrointestinalnih motiliteta.
U okviru treće sesije Kongresa prezentovana su saznanja iz ultrazvučne dijagnostike u gastroenterohepatologiji, novim granicama u gastrointestinalnoj endoskopiji i novinama u 2023. godini u biliopankreatičnoj endoskopiji. Diskusija je, po ocjeni organizatora, tokom cijelog Kongresa bila veoma produktivna, a nagrađena su i 3 najbolja apstrakta i 3 najbolje poster prezentacije.
Sadržajan i moderan pristup
Srdačnu dobrodošlicu na Prvi međunarodni kongres gastroenterohepatologa i Drugi kongres endoskopskih sestara i tehničara Crne Gore sa međunarodnim učešćem poželjela je prof. dr Brigita Smolović, predsjednica Organizacionog odbora Kongresa. Ona je najavila učešće velikog broja stručnjaka iz inostranstva, kao i projekciju organizatora da Prvi kongres bude međunarodni događaj na kojem će učesnici biti u mogućnosti da čuju najnovije vijesti iz gastroenterologije, hepatologije, endoskopije i transplantacione medicine.
─ Uzbudljivi programi široko će pokrivati bazična istraživanja i dijagnostiku, ali i napredne tehnologije i terapije, kao i povezane teme endoskopskog sestrinstva. Naši učesnici će imati priliku da razmjenjuju ideje i iskustva, da uspostave istraživačku ili poslovnu saradnju, te da pronađu globalne partnere za buduću saradnju ─ rekla je prof. dr Smolović u najavi skupa.
Visoka ocjena za organizaciju
Zbog nemogućnosti da lično prisustvuje otvaranju Kongresa, rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović istakao je u pismu podrške da je ovo bio „nesvakidašnji podvig” da se organizuje „kongres koji po svom formatu, a posebno sadržaju ima evropski karakter”, posebno iz razloga što „okupiti ovoliko renomiranih naučnika i to na prvom kongresu, značajno podiže ljestvicu svima”.
Prof. dr Miodrag Radunović kazao je da Kongres predstavlja sublimaciju višedecenijskih napora, znanja, standardizovane krive učenja i postignutih rezultata i da povezuje ljude i zemlje, te da omogućava razmjenu znanja i iskustava. ─ Cilj ovog naučnog i stručnog skupa je da se sa najvišeg nivoa gastroenetrohepatoloske medicine u Crnoj Gori, regionu i Evropi sagledaju nove determinante dijagnostike, liječenja i razvoja zdravstva sa aspekta održivog razvoja i po mjeri čovjeka ─ rekao je on, predočavajući svoju viziju razvoja ove naučne oblasti.
Sa opravdanim entuzijazmom
Predsjednica Udruženja endoskopskih sestara i tehničara Crne Gore, s. s. m. s. Tanja Sošić, naglasila je da je Drugi kongres organizovan sa opravdanim entuzijazmom nakon pozitivnog iskustva u vezi sa realizacijom prvog kongresa. Zahvaljujući se svim učenicima na učešću ona je istakla ulogu sada pokojne koleginice Jadranke Brljak iz Zagreba u tome što je ovo udruženje osnovano krajem 2017. godine i ubrzo nakon toga postalo članica Evropske asocijacije gastroenteroloških i endoskopskih sestara i tehničara.
Udruženje gastroenterohepatologa Crne Gore (UGCG) osnovano je u martu 2009. godine i od tada je punopravni član Evropskog društva za gastrointestinalnu endoskopiju[2], a od 2013. godine i Svjetske gastroenterološke organizacije. Ovo udruženje je 2014. postalo i dio Ujedinjene evropske gastroenterologije[4]. Danas broji 30 nacionalnih i dva međunarodna člana. Predsjednica Udruženja je prof. dr sci. med. Brigita Smolović.
Udruženje endoskopskih sestara i tehničara Crne Gore osnovano je 2017. godine. Iste godine je primljeno u Evropske asocijacije gastroenteroloških i endoskopskih sestara i saradnika[5]. Aktuelna predsjednica ovog udruženja je s. s. m. s. Tanja Sošić. [6].
Anita Đurović
[1]Continuing Medical Education
[2] European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE)
[3] World Gastroenterology Organization (WGO)
[4] United European Gastroenterology (UEG)
[5] European Society of Gastroenterology and Endoscopy Nurses and Associates (ESGENU)
[6] Via KCCG
Add comment