Na aktivnosti i mjere na sprečavanju i suzbijanju krijumčarenja i zloupotreba opojnih droga u 2011. godini, ukazao je predstavnik Uprave policije Miodrag Laković. Primarno usmjeren na otkrivanje organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju na nacionalnom i međunarodnom nivou i smanjenju dostupnosti droga na ilegalnom tržištu, rad ove službe u toku 2011. urodio je otkrivanjem 307 krivičnih djela u vezi sa opojnim drogama, podnošenjem 172-ije krivične prijave, kojima je obuhvaćeno 313 lica, te 332-ije pojedinačne zapljene u okviru kojih je pronađeno i oduzeto 810 kilograma opojnih droga. Dominantna je, u tom smislu, zapljena marihuane, a po zastupljenosti se izdvajaju i heroin, kokain, hašiš i ostale sintetičke droge. Na planu regionalnih aktivnosti pripadnici ove službe oduzeli su i oko 750 kilograma opojnih droga, od čega 370 kilograma kokaina i 380 kilograma skanka a procesuirano je i 11 prekršaja. Specijalnom tužiocu za borbu protiv organizovanog kriminala podnijeto je 6 krivičnih prijava kojima su obuhvaćena 73 lica, zbog stvaranja kriminalne organizacije, neovlašćene proizvodnje, držanja i stavljanja u promet opojnih droga, te nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih naprava i kriminalnog udruživanja. – Uprava policije je u julu, u saradnji sa višim sudovima u Podgorici i Bijelom Polju, u Kombinatu aluminijuma Podgorica, uništila 2.595 kg marihuane, 9,7 kg hašiša, 56,3 kg heroina, oko 2 kg kokaina, 3.734 ekstazi tablete i 255 grama amfetamina – objasnio je Miodrag Laković.
Predstavnica Ministarstva prosvjete i sporta Tamara Milić navela je da se aktivnosti u domenu preveniranja narkomanije u školama od strane ovog ministarstva planski sprovode od 1998. godine. U okviru tih mjera ona je naglasila značaj saradnje sa UNICEF-om, tj. program Prevencija narkomanije u osnovnim školama, aktuelan od 2000. godine. U okviru ovog programa u osnovnim školama su realizovane radionice za učenike 5-8 razreda; programi obuke za nastavnike i stručne službe i raznovrsni školski projekti. U istom cilju, u nastavu je uveden izborni predmet „Zdravi stilovi života”, namijenjen učenicima 8. i/ili 9. razreda. U pripremi je i izrada srednjoškolskog programa za ovaj predmet. Projekat „Prevencija zloupotrebe narkotika, HIV/AIDS i kriminala kod mladih kroz programe porodičnih vještina”, plod je saradnje sa UNODC-om (United Nations Office of Drugs and Crime), a Ministarstvo je uključeno i u program podrške projekata nevladinog sektora koji su usmjereni u ovom cilju.
Preporuke koje je ovom prilikom navela Tamara Milić ogledaju se u potrebi za afirmisanjem preventivnih aktivnosti sprovođenih u saradnji sa nevladinim sektorom, za promovisanjem školskog predmeta „Zdravi stilovi života”, podsticanjem saradnje vaspitno-obrazovnih ustanova i lokalnih kancelarija za prevenciju narkomanije, kontinuiranom koordinacijom aktivnosti sa Ministarstvom zdravlja, posebno sa Odjeljenjem za droge, i pružanjem dalje podrške i učešća u radu Nacionalnog koordinirajućeg tijela za HIV/AIDS.
Pozdravljajući misiju medija u programu prevencije i suzbijanja upotrebe psihoaktivnih supstanci, predstavnica sociološke branše prof. dr Branka Tanasijević istakla je značaj intenziviranja preventivnih mjera, sa posebnim fokusom na porodicu kao osnovnu ćeliju društva. – Preventivni rad je neophodno stalno razvijati i unaprjeđivati jer je liječenje dugotrajno, često i neizvjesno i skupo, i ne samo u materijalnom smislu skupo. U svakom slučaju, smatram da je mnogo bolje i korisnije spriječiti da se pojava desi nego se baviti njenim posljedicama -istakla je prof. Tanasijević. Njene preporuke za ovakav vid djelatnosti prvenstveno se odnose na podizanje nivoa informisanosti, eliminisanje zabluda i predrasuda, razvijanje sposobnosti traženja pomoći od drugih, prihvatanje sopstvenih i kolektivnih odgovornosti, te jačanje unutarporodičnih odnosa.
Prikazujući rezultate sopstvenog iskustva u bavljenju problemom zavisnosti od upotrebe psihoaktivnih supstanci, ona je upozorila na činjenicu da se starosna granica rizične populacije pomjerila na 14 godina, da je značajno porastao broj pripadnica ženskog pola koje su sklone ovakvim aktivnostima (1/5 do 1/3 populacije zavisnika), da su radoznalost i višak slobodnog vremena važni okidači za pristup opojnim drogama, te da su veoma prisutne zablude o drogama, pogotovu kada je riječ o marihuani koja se smatra „lakom drogom”. Važne preporuke bile bi da preventivne aktivnosti treba usmjeriti kako na djecu tako i na roditelje, da ih treba prilagoditi za uticaj na polaznike nižih razreda osnovne škole, te da treba promovisati bavljenje sportom kao zdravom alternativom. – Roditelji treba da imaju uvid u navike svoje djece, da reaguju na pravi način i u pravo vrijeme, što ne podrazumijeva rigidne mjere, jer one nikada ne daju rezultat. Roditelji treba da budu sjenka svoje djece, da ih prate i da ih ne opterećuju – istakla je na kraju prof. Tanasijević.
Zaključak koji se iz navedenog može izvesti jeste da se u Crnoj Gori sprovode različito koncipirani programi koji imaju zajednički cilj – preveniranje i suzbijanje zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Uprkos činjenici da se u medijima barata procjenama o broju korisnika ovih supstanci koji se kreće oko 15.000, predstavnici relevantnih državnih službi, u prvom redu Instituta za javno zdravlje, ne smatraju da one imaju potvrdu u stvarnosti. Cifre kojima oni raspolažu daleko su manje, ali je u cilju ustanovljenja stvarne statističke slike neophodno oformiti Registar korisnika i sprovesti istraživanje u opštoj populaciji. To su već projektovane aktivnosti Instituta za period koji je pred nama.
Add comment