Primjer da se sistemskim radom relativno lako mogu ostvariti planirani rezultati, svakako je stručni rad koji se već treću godinu sprovodi u Domu zdravlja u Danilovgradu. Opisujući sistem tog rada, direktorica ove ustanove Zorica Kovačević, navela je kao važne odlike rad u dvije smjene, obavljanje mamografskih pregleda po pozivu izabranog ljekara, te dostupnost zdravstvenih usluga svim stanovnicama Crne Gore. Od 2008. godine, kada se počelo sa sprovođenjem programa kontrole obolijevanja, u danilovgradskoj opštini otkriveno je više od 50 slučajeva prisustva bolesti.
Ukazujući na značaj saradnje u projektima ove vrste, Nela Hasić, zastupnica programa „Osnaženje zdravlja žena”, ukazala je na osnovne odrednice borbe protiv ove bolesti. Pored rada na podizanju svijesti i promovisanja značaja ranog otkrivanja bolesti, ona je navela kao veoma važne i rad na unapređenju dijagnostike i tretmana, ali i snaženja nevladinog sektora. Konstituisanje i rad Udruženja pacijentkinja koje su se suočile sa ovom bolešću, značajan je parametar obezbjeđenja psihosocijalne podrške, sektora kom se ne pridaje previše značaja. U smislu osvjetljenja aktivnosti koje je Zdrava Donna do sada sprovela na planu borbe protiv karcinoma dojke, predstavnica ove nevladine organizacije Jelena Novaković, ukazala je na sada već tradicionalno održavane konferencije, oktobarske šetnje za zdravlje, Novogodišnji bazar u Delti, dijeljenje promotivnog i edukativnog materijala, obavljanje sedmičnih sastanaka Udruženja pacijentkinja, te uručivanje donacija Klinici za onkološke bolesti, donacija za protetičku hirurgiju, za usavršavanje obrazovanja pojedinih ljekara i t. sl.
Nevladina organizacija „Zdrava Donna Montenegrina” u okviru svojih donatorskih aktivnosti uručila je Klinici za onkologiju i radioterapiju kompjutersku opremu u vrijednosti od 13.000 evra. Ceremonija dodjele donatorskih sredstava upriličena je u prostorijama Klinike, 27-og oktobra o. g. – Želim da zahvalim ovoj kući za svaki osmijeh koji su vratili na lice najtežim pacijentima – navela je prilikom svečanog uručenja donacije doc. dr Snežana Crnogorac, predsjednica Zdrave done. Ukazujući na aktivnosti koje u cilju borbe protiv karcinoma dojke sprovodi ova organizacija, dr Crnogorac je istakla zaslužnost crnogorskih likovnih umjetnika, farmaceutske kuće Roš, stalnom sponzoru, te ostalim donatorima i medijima. U ime Klinike, donaciju je primio direktor prof. dr Vladimir Todorović, a zahvalnost za ovaj poduhvat izrazio je i dr Milan Mijović, direktor Kliničkog centra Crne Gore.
VAŽNO JE ZAZVONITI RUŽIČASTIM
Smatra se da od karcinoma dojke u Crnoj Gori godišnje oboli 200-220 osoba koje su u najvećem broju slučajeva ženskog pola. Prevalenca obolijevanja iznosi 65 : 100.000. 70-80 osoba doživi fatalan ishod bolesti. Prevalenca obolijevanja muškaraca iznosi 1 : 99. Ove godine, prema svjedočenju dr Nebojše Crnogorca, šefa Odjeljenja za hirurgiju dojke u Podgorici, zbog karcinoma dojke izvršena je hirurška intervencija kod dvojice muškaraca. – Zahvaljujući sistemu skrininga, redovnim mamografskim pregledima zdravih žena, u svijetu se danas 25% karcinoma otkriva u fazi in situ, kada bolest nije sigurno proširena i kada je pacijent spašen – navodi dr Crnogorac ukazujući i na realnost da se kod nas, nažalost, u ovoj fazi obolijevanja otkrije tek 2-3 % slučajeva. Doc. dr Snežana Crnogorac, predstavnica Zdrave done i ljekar Kliničkog centra, navela je da poseban problem u kontroli bolesti predstavlja činjenica da ona pogađa i populaciju mlađu od 40 godina. U državama razvijenog svijeta čak novih slučajeva obolijevanja otkrije se u početnoj fazi. Važno je, stoga, imati na umu poruke ovogodišnje kampanje Učini prvi korak, tj. obavi pravovremeni pregled, i Nastavi da koračaš, tj. suoči se sa bolešću u ranoj fazi i nastavi da živiš svoj život.
Na skupu održanom 22. oktobra u podgoričkom Delta sitiju udruženim zvonjenjem ružičastih zvonaca, rekvizita učesnika programa, poslata je poruka javnosti u smislu alarmiranja na neophodnost prevazilaženja tabua i straha od bolesti. – Važno je ustalasati javnost, reći svakom ko hoće, i ko neće da čuje, da je to negdje prisutno, da se priča o tome i da ljudi ne treba da imaju strah od bolesti ili stid – istakla je predstavnica sponzorske kompanije Hoffman la Roche, Ana Bogićević. Rano suočavanje sa bolešću pouzdan je put do izlječenja.
Add comment