Kod muškaraca su prve tegobe pad libida i potencije. To se često tumači psihičkim faktorima, tako da se dijagnoza postavlja kasno, najčešće kada se jave znaci pritiska tumora. Tipičan simptom prolaktinoma jeste hipogonadizam. Kod makroadenoma, zbog njegove veličine, dolazi do pojave kompre-sivnog sindroma (simptomi pritiska) koji se ispoljava glavoboljom, povraćanjem centralnog tipa (naglo povraćanje kom ne prethodi muka),poremećajima vida (ispadi u vidnom polju), hipopituitar-izmom i oštećenjima moždanih živaca. Ginekomastija i galaktoreja su rijetke pojave.
DIJAGNOZA HIPERPROLAKTINEMIJE
Anamneza sa tipičnom kliničkom slikom dovoljna je da se posumnja na postojanje hiperprolaktinemije.
Dijagnoza se postavlja nalazom povišenog prolaktina u serumu. U cilju ranijeg postavljanja dijagnoze kod žena sa poremećajem menstruacionog ciklusa treba pregledati dojke i pritiskom na bradavice provjeriti da li ima mlijeka. Kod muškaraca sa poremećajem potencije misliti i na prolaktinom. Potrebno je načiniti mjerenje nivoa prolaktina u krvi, a kako se hormon luči u talasima, potreban je veći broj mjerenja.
Budući da je ovaj hormon veoma osjetljiv na stres, vađenje krvi nikada ne treba da se sprovodi iglom, već je potrebno 20 minuta prije vađenja krvi plasirati braunilu u venu, kako pacijent ne bi povećanom sekrecijom prolaktina odgovorio na ubod igle.
Prolaktin koncentracije iznad 2000 ng/ml jasno ukazuje na prolaktinom, pri čemu je obično u pitanju makroadenom. Kod prolaktina između 100 i 200 ng/ml može biti u pitanju mikroadenom ili makroadenom.
Nuklearna magnetna rezonanca mozga (turskog sedla) koristi se rutinski kako bi se potvrdilo ili isključilo postojanje adenoma hipofize. Kod osoba muškog pola, poželjno je izmjeriti i nivo testosterona, koji je često smanjen.
LIJEČENJE
Liječenje prolaktinoma neophodno je radi sprečavanja razvoja osteoporoze i vraćanja polne funkcije. Veoma dobri rezultati postižu se ljekovima koji smanjuju sekreciju hormona i
veličinu tumorske mase. Liječenje je dugotrajno, a rjeđe dolazi u obzir operativni tretman.
Lijek prvog izbora u liječenju hiperprolaktinemije jesu agonisti dopamina koji normalizuju nivo prolaktina i smanjuju veličinu tumora hipofize.
Terapija može godinama da se primjenjuje bez neželjenih efekata. U slučaju trudnoće, primjena lijeka se obustavlja, a nastavlja se nakon porođaja. Tretman ljekovima često traje od 12-24 mjeseca, a sa njom se prestaje kada se postignu fiziološki nivoi prolaktina u krvi.
Ukoliko odgovor na liječenje nije dobar, kao i kod postojanja vizuelnih defekata i pored primjene terapije, kod krvarenja unutar tumora, dolazi u obzir hirurško liječenje koje podrazumijeva transsfenoidalnu resekciju tumora.
Piše: dr Valentina Kalinić, spec. endokrinolog
Add comment