Carski rez se preporučuje ako je dijete teže od 4,5kilograma.
Djeca majki sa šećernom bolešću često imaju hipoglikemije i to na rođenju ili kratko poslije rođenja. Uzrok tome je visok nivo insulina koji se luči zbog visokih vrijednosti glikemije u krvi majke. Insulin se zadržava kod novorođenčeta neko vrijeme poslije rođenja. Brzim davanjem glukoze, vrijednosti glikemije se brzo regulišu, ali često se liječenje mora nastaviti tokom 12-24 časa poslije rođenja.
Od drugih metaboličkih poremećaja kod ove djece često je smanjen kalcijum u krvi i povišen bilirubin, koji može da dovede do pojačane žutice.
Odmah poslije porođaja, potrebe za insulinom se kod porodilje smanjuju značajno, tako da su doze potrebne za regulaciju obično manje od onih koje su bile prije začeća, mada se obično uskoro održavaju u tim granicama.
Dojenje ili vještačka ishrana novorođenčeta, odnosno kasnije odojčeta, stvar su o kojoj će odlučiti pedijatar, endokrinolog i majka. Treba odmah znati da dojenje ne predstavlja problem za majku oboljelu od šećerne bolesti i ne predstavlja dodatni problem u njenom liječenju! Majke koje odluče da doje novorođenče, odnosno odojče, treba da znaju da se potreba za insulinom u tim slučajevima obično smanjuje, pa dozu treba da reduciraju.
U ishrani dojilja obično se preporučuje povećanje kalori-jskog unosa za 300 kalorija, ali to varira od slučaja do slučaja. Dopunski obrok prije dojenja može se preporučiti da bi se spriječile pojave hipoglikemije. Dodatni unos kalcijuma takođe je veoma važan. Kod dojilja koje imaju šećernu bolest, povećana je sklonost ka mastitisima (upalama dojke), pa ako se primijete ragade ili crvenilo oko bradavice ili na dojci i znaci koji upućuju na infekciju treba odmah konsultovati ljekara.
Kao što se vidi, savremeni pristup u liječenju oboljelih od šećerne bolesti, nove mogućnosti kontrole trudnoće i rasta ploda, kontrole novorođenčeta, pružaju mogućnost najvećem broju mladih žena oboljelih od šećerne bolesti da ostvare veliku želju svake žene: da postanu majke.
Piše: prof, dr sci. med. Božidar M. Bojović
Add comment