[heading size=”5”]U Bečićima krajem mjeseca održan XIV kongres Društva ljekara Crne Gore, na kom su učestvovale i kolege iz regiona. Glavne teme Kongresa bile su „Transplantacioni program” i „Reforma zdravstvenog sistema”, a tokom četiri dana prikazano je oko 170 prezentacija[/heading]
– Kontinuirano unapređenje stručnih znanja i vještina nameće se kao imperativ savremene struke i nauke, te predstavlja poseban izazov i traži dodatne napore zaposlenih u zdravstvu. Dobro znamo koliko truda, učenja, odricanja, kao i svakodnevne posvećenosti pacijentima zahtijeva naša profesija, i to tokom čitavog radnog vijeka. Isto tako, brzo napredovanje medicinske nauke suočava nas sa sve većim zahtjevima da dnevno pratimo i primjenjujemo savremena dostignuća iz oblasti dijagnostičkih, terapeutskih i brojnih ostalih pratećih metoda. Ministarstvo zdravlja podržava i nastaviće da ulaže napore u obezbjeđivanju izvora dobre prakse, u cilju transfera, diseminacije i pune primjene znanja i iskustava koja su naučno verifikovana i u skladu sa međunarodnim standardima – kazao je crnogorski ministar zdravlja prof. dr Miodrag Radunović, otvarajući u Bečićima XIV kongres Društva ljekara Crne Gore.
Na skupu koji je trajao od 23. do 27. oktobra, osim crnogorskih ljekara iz svih nivoa zdravstvenog sistema, učestvovali su i doktori iz okruženja, a glavne teme skupa bile su: „Transplantacioni program” i „Reforma zdravstvenog sistema”.
Ministar Radunović ocijenio je da je zdravstveni sistem složeni dio „društvenog sistema sa velikim brojem učesnika”. -Unutar tog sistema različite su uloge i očekivanja, ali je cilj jedinstven: da pacijent bude u centru pažnje. Očekivanja pacijenta odnose se na odgovarajuću i blagovremenu dijagnostiku i liječenje, profesionalan i human odnos, trajanje čekanja na preglede ili intervencije, poštovanje prava. Mi u struci želimo uslove koji će obezbijediti kvalitetnu dijagnostiku i primjenu savremenih terapijskih pristupa, stalnu edukaciju, adekvatnu valorizaciju rada i dobre uslove za rad. Svi zdravstveni sistemi suočavaju se sa sličnim problemima sa kojima se naš sistem susrijeće dugi niz godina, počev od organizacije pa do fmansiranja. Zato smo i postavili ciljeve razvoja koje je Vlada usvojila, a koji su odgovor na ono što smo željeli i želimo da mijenjamo. Želimo bolje zdravlje građana, kvalitetniju, efikasniju i dostupniju zdravstvenu zaštitu, bolji standard zaposlenih, dostojanstvo i zaštitu profesionalnih načela struke – kazao je ministar, ocjenjujući da „valorizacija zdravstvenih radnika nije adekvatna”.
Glavne prednosti reforme
Prema istraživanju o integritetu zdravstvenog sistema u Crnoj Gori, koje je sprovedeno 2011, uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije, UNDP-ja i Ministarstva zdravlja, glavne prednosti reforme su manje gužve, bolje praćenje pacijenata, te zakazivanje pregleda unaprijed. Ispitanici su istakli da je prednost i program izabranog doktora, te bliskiji odnos između pacijenta i ljekara.
Ministar Radunović je kazao da su glavni nedostaci reforme nedostupnost ljekara kada je potreban, što misli 41,8 odsto ispitanih, preopterećenost pojedinih ljekara velikim brojem pacijenata, otežan pristup ljekarima specijalistima, te zakazivanje pregleda, što je nedostatak prema mišljenju 9,5 odsto ispitanih.
Dostignuća
Ministar zdravlja, prof. dr Radunović, kazao je da je crnogorski zdravstveni sistem u posljednje tri godine postao bogatiji za novu infrastrukturu i medicinsku opremu, ali i po unapređenju kvaliteta i zaštite prava pacijenata, donošenjem Nacionalnih smjernica dobre kliničke prakse, pokretanjem preventivnih programa, te po unapređenju i intenziviranju međunarodne saradnje. – Najveći naš uspjeh je početak transplantacionog programa, prvom transplantacijom bubrega u Crnoj Gori. Taj program će nastaviti da se razvija tako što će se nastaviti transplantacije sa živih donora, saradnja sa institucijama zemalja sa razvijenim transplantacionim programom i donorskom mrežom, a planirana je i primjena kadaverične transplantacije – kazao je ministar.
Reforme zdravstva
Ministar Radunović u svojoj prezentaciji istakao je da je jedan od osnovnih ciljeva reforme zdravstvenog sistema u Crnoj Gori stvaranje održivog i integrisanog sistema zdravstvene zaštite. – Cilj nam je stvaranje zdravstvenog sistema na principima solidarnosti, jednakosti, dostupnosti (kako geografski, tako i ekonomski) i kvaliteta, a sa građaninom u centru sistema. Završene su sve aktivnosti na reformi primarnog nivoa zdravstvene zaštite na čitavoj teritoriji Crne Gore, uspostavljena je Mreža zdravstvenih ustanova, kao prostorna raspodjela kapaciteta javnih zdravstvenih institucija i koncesionara. Uvedeni su transparentni sistemi za klasifikaciju bolesnika, kao osnova za izmjenu sistema fmansiranja, odnosno naplaćivanja prema složenosti bolesti. Ojačana je ambulantno-specijalistička djelatnost, akutna i neakutna bolnička obrada, a neke djelatnosti su prenesene u dnevne bolnice. Uvedena je dodatna ponuda na području dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i javno-privatnog partnerstva; implementiran sveobuhvatan program razvoja palijativnog zbrinjavanja na nacionalnom nivou, te uvedene nacionalne i međunarodne kliničke smjernice i formirani klinički putevi, standardi, protokoli i pravila struke. Broj osoblja na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite planiran je prema potrebama stanovništva, a one će se definisati preko nacionalnih prioriteta, broja bolesnika i obuhvaćenih gravitacionih područja -kazao je ministar, podsjećajući da je u sklopu zakonske regulative donešeno dvadesetak zakona. Prema njegovim riječima, usvojena je Strategija razvoja društva do 2020. godine, Masterplan razvoja zdravstva od 2010. do 2013. Usvojene su, kazao je ministar, i strategije za optimizaciju sekundarnog i tercijarnog nivoa, unapređenje zdravlja zaposlenih i zaštite na radu, te nacionalne strategije za rijetke bolesti, kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike, strategija za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednosti pacijenta sa akcionim planom od 2012-2017., za sprečavanje zloupotrebe droga, te strategija za prevenciju štetne upotrebe alkohola.
Add comment