ODJELJENJE ZA DJECU SA AUTIZMOM
Od školske 2013/2014 nastava će se u ovom odjeljenju odvijati po posebnom programu za djecu sa autizmom koji je usvojen na Nacionalnom Savjetu u martu 2013. Program se sastoji iz 3 nivoa. U vaspitnu grupu višeg razvojnog stepena dijete prelazi kada savlada većinu zahtjeva i sadržaja programa predviđenog za djecu prethodnog razvojnog stepena. Djeca se šalju na radno osposobljavanje samo pod uslovom da su savladala programske sadržaje iz drugog razvojnog stepena i više od toga. Akcenat u obrazovanju ove djece stavljen je na radno vaspitanje sa psihomotornim vježbama, razvoj govora, jezika i komunikacije, socijalizaciji, samoposluživanju, matematici, fizičkom vaspitanju, likovnoj i muzičkoj kulturi.
,,Soft-play” soba
Resursnom centru „1jun” su donirani elementi za opremanje „soft play” sobe koja je od velikog značaja za rad sa djecom sa intelektualnim smetnjama i autizmom zbog poboljšanja razvoja psihomotorike. Elementi koji sačinjavaju sobu su izrađeni od specijalnih materjala (sunđera) i kroz nesmetanu igru potpomažu cjelokupni razvoj djeteta. Ohrabruje se samostalna inicijativa djeteta u istraživanju prostora i uče se vrijedne životne vještine. „Soft play” sobe su u potpunosti bezbjedni prostori u kojima pri aktivnostima (skakanje, prevrtanje..) ne može doći do povrede.
PRODUŽENI BORAVAK
Za djecu iz Podgorice koja se školuju u našoj ustanovi omogućen je produženi boravak. Ciljevi programa vaspitno-obrazovnog rada u produženom boravku su: omogućavanje života ispunjenog različitim sadržajima koji podstiču razvoj individualnih potencijala djeteta, podsticanje razvoja djeteta kao socijalnog bića, podsticanje kreativnosti i sposobnosti rješavanja problema, razvijanje pismenosti djeteta, podsticanje samostalnosti, sticanje radnih navika, igra, sport i rekreacija. Za djecu koja su upisana u produženi boravak predviđen je i ručak, kao i pomoć njegovateljica, higijeničarki i medicinskih sestara.
INTERNAT ZA DJECU IZ DRUGIH OPŠTINA
Djeca koja ne žive u Podgorici ili njenoj blizini rješenjem
0 smještaju dobijaju mogućnost da borave u internatu. Stručni tim koji čine: vaspitač, psiholog, socijalni radnik i pravnik je angažovan kod prijema i otpusta djece iz internata. Stručni tim, zajedno sa logopedom i psihomotorni reedukatorm zaduženi su za unapređenje vaspitno-obrazovnog rada. Djeca su smještena u četvorokrevetnim sobama i raspoređena po grupama. Dječaci
1 djevojčice smješteni su u odvojeno. Trenutno u internatu boravi 36-oro djece. Za neposredan svakodnevan rad sa njima angažovano je 12 vaspitača, 6 medicinskih sestara i 2 njegovateljice. Djeca su takođe pod stalnim nadzorom psihijatra, pedijatra, ljekara (izabrani ljekar pri Domu zdravlja). Saradnja sa roditeljima je konstantna. Tokom školske godine djeca odlaze kući vikendima, za vrijeme praznika ili prema ličnim potrebama. Djeca koja borave u internatu i školi učestvuju i u vannastavnim aktivnostima, posjećuju kulturne manifestacije i odlaze na izlete. U okviru škole rade sekcije: „uradi sam,” literarna, recitatorsko-dramska, ekološka, likovna, ritmička, „mladi tehničari,” sportska i horska. Djeca se takođe bave i društveno-korisnim radom.
SARADNJA SA DRUGIM INSTITUCIJAMA
Resursni centar sarađuje sa drugim javnim ustanovama (drugi resursni centri, osnovne i srednje škole, vrtići, fakulteti), ministarstvima, lokalnom zajednicom, nevladinim sektorom, ambasadama, bankama, predstavnicima EU, i drugim ustanovama u regionu i šire koje se bave djecom sa posebnim obrazovnim potrebama. Saradnju ostvarujemo kroz informisanje (putem flajera, prezentacije, medija), kroz različite projekte, kulturne i sportske manifestacije.
Zlatni olimpijci resursnog centra
Na Specijalnoj olimpijadi u Šangaju učenici resursnog centra „1. jun” osvojili su 3 bronzane meda|je, što je istorijski događaj, ne samo za djecu sa posebnim potrebama i za našu ustanovu, nego i za državu.
U februaru 2009. godine na Zimskoj specijalnoj olimpijada u SAD-u učenici resursnog centra osvjili su 4 zlatne, 4 srebrne i 1 bronzanu medalju.
Željko Darmanović, direktor
Add comment