Dr Dijana Drekalović, internista kardiolog
Klinički centar Crne Gore
Remodelovanje srca je termin koji se odnosi na promjenu veličine i oblika srca koja se javlja kao odgovor na postojanje srčane bolesti ili oštećenje srca. Kada se govori o remodelovanju, obično se misli na lijevu komoru. Generalno, što je veći stepen remodelovanja komore, kvalitet života će biti lošiji, kao i ishod bolesti.
Uzroci remodelovanja srca
Kada je lijeva komora oštećena – na primjer, infarktom miokarda (srčani udar) ili kardiomiopatijom – često se javljaju promjene u veličini i obliku komore. Komora nastoji da se poveća, njen oblik postaje globularan (loptast) i manje eliptičan, a mišićni zid komore često postaje tanji. Ovo remodelovanje ili preoblikovanje nastaje usljed povećanog mehaničkog stresa na srčanom mišiću koji nastaje kao odgovor i posljedica osnovne bolesti.
U ranim fazama srčanog udara određeni stepen remodelovanja može pomoći komori da nadoknadi nastalu štetu. Ali ako se ovaj inicijalno koristan proces remodelovanja nastavi, te dovede do promjena u veličini i obliku komore koje su isuviše izražene, srčana funkcija se pogoršava i dolazi do insuficijencije srca – srčane slabosti.
Kada se oblik lijeve komore izmijeni i komora postane loptasta, efikasnost njene funkcije se dramatično mijenja i vremenom dolazi do neadekvatnosti pumpne funkcije, odnosno stanja koje se označava kao srčana slabost.
Neželjeno i nepovoljno preoblikovanje lijeve komore nakon infarkta miokarda je proces regionalnih i globalnih strukturnih i funkcionalnih promjena u srcu kao posljedica gubitka živog miokarda (srčanog mišića), bujnog inflamatornog odgovora, povećanog stresa na zid lijeve komore u dijelu koji je zahvaćen srčanim udarom pa i udaljenom miokardu, i neurohormonske aktivacije. Pojam „neželjeno“ odnosi se kako na štetne promjene sa hemodinamskog stanovišta, tako i na negativne prognostičke implikacije procesa.
Kako se procjenjuje stepen remodelovanja?
Procjena prisustva preoblikovanje (remodelovanje) srca i stepen remodelovanja tokom vremena može se pratiti imidžing modalitetima koji ljekarima omogućava da procjene veličinu, oblik i funkciju lijeve komore. Najčešći modaliteti odnosno pregledi koji se koriste za procjenu remodelovanja su ehokardiografija (ultrazvuk srca) i CMR (magnetna rezonanca srca). Ovi testovi su neinvazivni i ne izlažu pacijenta zračenju, pa se mogu ponavljati onoliko često koliko je potrebno.
Korisna mjera remodelovanja je istisna frakcija (ejekciona frakcija) lijeve komore (LVEF). Najčešće, kako se veličina komore povećava, kako postaje globularnijeg oblika, tako se funkcija srčanog mišića pogoršava i samim tim se i istisna frakcija lijeve komore smanjuje.
Značaj reverznog remodelovanja srca
Iako je već mnogo decenija poznato da su uvećanje srca i smanjena ejekciona frakcija lijeve komore pojave koje su nepovoljne, koncept „preoblikovanja srca“ među kardiolozima je u upotrebi tek od devedesetih godina prošlog vijeka. Remodelovanje se pokazalo korisnim konceptom jer pomaže u objašnjavanju zašto neke terapijske strategije srčane insuficijencije najčešće poboljšavaju srčano preživljavanje, a druge ne.
Na primjer, nekada je upotreba inotropnih ljekova bila široko rasprostranjena u liječenju srčane insuficijencije. Ovi ljekovi poboljšavaju sposobnost oslabljenog srčanog mišića da se snažnije kontrahuje (stiska). Iako su ovi ljekovi poboljšali ukupnu srčanu funkciju kao i simptome srčane insuficijencije, nisu poboljšali srčano preživljavanje, te su zapravo ubrzali pojavu smrtnog ishoda. Zaključeno je da inotropni ljekovi obično ne dovode do poboljšanja remodelinga srca.
Nasuprot tome, druge vrste terapije srčane insuficijencije – na primjer, ARNI, ACE inhibitori i beta-blokatori – značajno poboljšavaju ne samo simptome, već i preživljavanje pacijenata sa srčanom insuficijencijom. Ova terapija takođe ograničava remodelovanje, a kod bolesnika kod kojih se preoblikovanje već dogodilo, poboljšava veličinu i oblik oštećene lijeve komore.
Ova sposobnost poboljšanja preoblikovanja srca (osobina koju kardiolozi često nazivaju „obrnuto preoblikovanje ili reverzno remodelovanje“) sada se smatra izuzetno važnom u terapiji srčane insuficijencije.
Liječenje preoblikovanja srca
Pronalaženje terapijskih opcija koje sprječavaju, usporavaju ili preokreću proces remodelovanja srca sada je glavna tema u segmentu liječenja srčane insuficijencije. Ovo su trenutno dostupne terapijske strategije i opcije za liječenje srčane slabosti, a koje, u manjoj ili većoj mjeri, dovode do reverznog remodelovanja srca:
- Beta blokatori
- ARNI
- ACE inhibitori i blokatori angiotenzin II receptora
- Hidralazin plus nitrati
- Inhibicija aldosterona upotrebom spironolaktona
- Bajpas operacija ili stentiranje kod pacijenata sa koronarnom bolesti
- Resinhronizaciona terapija srca (CRT)
Reverzno remodelovanje u srčanoj insuficijenciji se zasniva na smanjenju veličine lijeve komore i popravci funkcije srca što vodi: popravljanju simptoma, boljoj prognozi, smanjenju rizika od hospitalizacije i smrti, kao i popravljanju kvaliteta života pacijenata.
Add comment