Savjeti ljekara:
Na plažu ne dolaziti bez zaštite od sunca i izbjegavati sunčanje u periodu od 11 do 16 časova.
Kupati se u obilježenim zonama, izbjegavati kupanje na mjestima gde postoji zabrana, izbjegavati noćno kupanje.
Prije ulaska u vodu pokvasite se ispod tuša ili u plićaku. Ne ulazite u vodu ako ste pili alkohol ili ako ste upravo završili sa obrokom.
POVREDE
U slučaju bilo koje vrste povrede kod koje je došlo do oštećenja kože, javite se ljekaru radi zaštite od infekcije rane. Ukoliko u periodu od zadnjih 5 godina niste primali antitetanusnu zaštitu, vakcinacija je jedan od bitnih vidova zaštite. Izuzetak predstavlja ubod na bodlju morskog ježa kada zaštita protiv tetanusa nije potrebna. U slučaju ujeda ili povrede zadobijene od strane životinja, potrebno je da se povrijeđeni javi najbližoj zdravstvenoj ustanovi radi obrade rane i eventualne zaštite protiv bjesnila, tetanusa i ostalih infekcija. Prva pomoć se sastoji u ispiranju rane sapunom i vodom u trajanju od nekoliko minuta. Potom se povrijeđeni hitno upućuje u bolnicu radi daljeg tretmana.
ZAŠTITA OD CRIJEVNIH INFEKCIJA I TROVANJA PUTEM HRANE
Jedna od najznačajnijih preventivnih mjera za većinu zaraznih bolesti jeste temeljno i često pranje ruku:
• prije uzimanja hrane,
• tokom pripreme hrane,
• nakon upotrebe toaleta,
• nakon rukovanja otpadom,
• nakon korišćenja maramica za brisanje nosa,
• nakon diranja sirove hrane,
• nakon diranja lica, usta, nosa, kose, ako pripremate hranu.
Ruke se moraju prati sapunom i, najbolje, toplom vodom. Ne treba ih brisati zajedničkim peškirom.
Poslije pranja ruku namirnice detaljno oprati pod mlazom higijenski ispravne tekuće vode. Dobro termički obradite hranu (skuvajte, ispržite, ispecite), tj. dovoljno dugo na temperaturi preko 75°C, posebno meso, živinu, plodove mora i jaja. Hranu jesti odmah nakon pripreme. Pripremljenu hranu čuvati u frižideru (ispod 5°C).
Add comment