Incidenca. Neuroblastom je po učestalosti drugi maligni solidni tumor kod djece (tumori na mozgu su najčešći). Najmanje 50% neuroblastoma raste u abdomenu, a 70% oboljelih pacijenata ima metastaze u koštanoj srži, kostima, jetri i koži.
Klinička slika. Neuroblastomi se naročito često javljaju kod odojčadi I mlađe djece, posebno u uzrastu od 18 mjeseci. Simptomi i znaci zavise od mjesta na kojem se tumor primarno javlja ili u kojima metastazira, kao i od neuroendokrine funkcije tumora. Kod većine djece mogu da se jave temperature, gubitak u težini i razdražljivost. Bol u kostima obično ukazuje na metastatske promjene koje su prisutne u 70% djece starije od 1 godine pri dijagnozi.
U dijagnozi je važan nalaz VMA u urinu, kojim se dijagnostikuje količina kateholamina u urinu, koje ovaj tumor produkuje i sekretuje. Nivo kateholamina u krvi je visok, nekada viši nego u feohromocitoma. Pored VMA u urtinu, u dijagnostici ovog oboljenja, treba u urinu odrediti i homovalinsku kiselinu (HVA) koja je metabolit dopamina, koji se luči u velikim količinama. Takođe, može da bude od koristi u dijagnozi odredjivanje aminokiseline cistationa, koji se normalno ne nalazi u urinu. Skoro isključivo je nađena kod pacijenata sa neuroblastomom.
CT scan i/ili MRI scan daju sliku o lokalizaciji, obliku i veličini primarnog tumora i brzini njegovog širenja. Anemija je prisutna u preko 60% oboljele djece.
Terapija. Liječenje djeteta sa novodijagnostikovanim neuroblastomom zavisi na osnovu procjene da li se radi o stanju bolesti sa malim, umjerenim ili visokim rizikom. Ako se radi o stanju sa niskim rizikom, potrebna je hirurška intervencija. U slučajevima sa umjerenim rizikom, sprovodi se kombinovana hirurška i hemioterapija. U djece sa visokim rizikom procedura, tretmana se odvija po redosljedu hemioterapija, hirurška intervencija, radioterapija. Što je oboljelo dijete mlađe to je prognoza bolja. Preživljavanje se procjenjuje na 30-35% .
Prof. dr sc. Božidar M. Bojović
Add comment