Još jedan jako koristan proizvod sirovog kakoa je kakao puter koji je nastao hladnim cijeđenjem ulja iz kakao sjemenki, da bi se zadržali hranljivi sastojci i prirodna aroma. Kakao puter je dobar izvor vitamina E i esencijalnih masnih kisjelina: omega 6 i omega 9. Koristi se kao sastojak za razne slatkiše, kozmetičke preparate, a možete ga direktno utrljati na kožu kao kremu. Koristeći kakao prah i puter, možete sami da napravite svoju organsku čokoladu bez aditiva. A najjednostavniji način da to uraditi je da pomiješate sljedeće sastojke:
120gr veganskog kakao butera,
60 gr sirovog veganskog kakao praha,
50 gr ili više (zavisno od ukusa) nekog zaslađivača prirodnog – ja koristim uvijek agava sirup.
Čokolada se pravi tako što se kakao buter otopi na temperaturi do 45 stepeni C, u njega se dodaju ostala dva sastojka i miješa se do nekih 25 stepeni C temperature, dok se ne stvori glatka masa. Uvijek se čokolada može obogatiti koštunjavim plodovima (npr. bademi), ili godži bobicama, suštenim voćem prije no se izlije u kalupe i ostavi hladiti do ptpunog stvrdnjavanja.
Čia sjemenke
Vrijedna svojstva ovih malih semenki koje podsjećaju na susam su prvi otkrila plemena Asteka i Maja. Tokom mnogih godina ove sjemenke bile su osnova ishrane vojske Asteka i čak su služile kao sredstvo plaćanja. Esencijalne masne kisjeline koje sadrži čia, ne postoje nigdje više u takvoj koncentraciji (60 odsto masnoća u sjemenkama su Omega-3 masne kisjeline), a količina antioksidanata je znatno veća nego u borovnici i drugim bobicama. Pored toga, sjemenke čia sadrže šest puta više kalcijuma nego mlijeko, izuzetno su bogate gvožđem, magnezijumom, manganom, cinkom, kalijumom i drugim vitaminima i mineralima.
Ove sjemenke lako vezuju tečnost za sebe i dobro hidriraju tijelo. U kontaktu sa tečnošću ove sjemenke nabubre i povećavaju obim (upijaju 10 puta više vode od svoje težine). Zbog toga se često koriste u pripremi pudinga i kao zamjena jajima u veganskim receptima. Ubrzavaju razgradnju masti u tijelu, pomažu kod gubitka kilograma, pružaju osjećaj sitosti, revitalizuju mišiće, odlične su za sportiste i ne sadrže gluten.
Konopljino sjeme
Konopljino sjeme je izuzetno hranjivo. Može rasti bilo gdje, od sušne Sahare do hladne Skandinavije, te tako predstavlja idealno rješenje za problem gladi u svijetu (da je nije zabranjeno saditi).
Može se koristiti sirovo, prženo, mljeveno i u obliku ulja.
Konopljino sjeme je bogat izvor svih 20 aminokisjelina, uključujući i 9 esencijalnih koje tijelo ne može proizvesti. Sadrži vitamine A, B1, B2, B3, B6, C, D i E. Ima savršen omjer omega- 6 i omega- 3 masnih kisjelina, koje služe u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Konopljino sjeme ima snažnu ulogu u jačanju imuniteta, zbog visokog sadržaja fitonutrijenata. Takođe, redukuje nivo holesterola i visokog krvnog pritiska, povećava izdržljivost, vitalizuje, ubrzava zacjeljivanje rana, smanjuje upalne procese, potpomaže kod retencije vode u organizmu, ublažava PMS, jača funkciju mozga.
U “superhranu” spada i laneno sjeme, med, godži bobice, borovnica, kokos…
“Priroda nas nikada ne vara, mi smo ti koji sebe zavaravamo.” Taj veličanstveni Učitelj -Priroda nam daje toliko blagodeti, okrenimo joj se, iskoristimo njen potencijal, budimo pažljivi prema njoj, jer ono što nam ona nudi ljudski izum baš nikada ne može nadmašiti.
Mr sci ph Ivana Gojković
Add comment