Doprinos ulaganju u javno zdravlje jeste i rekonstrukcija Instituta za javno zdravlje. Urađena je i rekonstrukcija punktova Doma zdravlja u Podgorici – „Nova” i „Stara Varoš”, a započet je i biće rekonstruisan Dom zdravlja u Bijelom Polju.
Budući da na unapređenju infrastrukturnih kapaciteta nećemo stati, planiramo da u idućoj godini započnemo: izgradnju Zavoda za transfuziju krvi, završimo Interno odjeljenje Opšte bolnice – Nikšić, adaptiramo OB Pljevlja, izgradimo poliklinički centar u Beranama, adaptiramo OB Bijelo Polje, SB Brezovik i SB Risan, adaptiramo KCCG i izgradimo zgradu Agencije za lijekove i medicinska sredstva, opremimo novoizgrađeni objekat Instituta za javno zdravlje.
Elektronska faktura u bolnicama funkcioniše od aprila ove godine, što je preduslov za uvođenje modela DRG plaćanja, u cilju finansijske održivosti sistema, i u krajnjem, obezbjeđivanja više novca za zdravstvenu zaštitu pacijenata.
Izgradnjom dvije zgrade u Podgorici na Starom aerodromu i na prostoru bivše Kamionske pijace riješićemo stambena pitanja zaposlenih u zdravstvu za oko 125 porodica. Ovim modelom, gdje je opština ustupila lokaciju i oslobodila plaćanja komunalija u 2010. godini, riješili smo stambena pitanja i za deset porodica u Kolašinu, a u planu je i da se u narednom periodu po ovom sistemu rješavaju ovi problemi i u drugim opštinama.
U narednom periodu, kroz reformu sekundarnog i tercijarnog nivoa, biće uveden i osnovni paket zdravstvenih prava kojim se deiniše kao neophodan nivo zdravstvenih usluga koji se, pod jednakim uslovima, pruža svim osigu-ranicima u Crnoj Gori, a čiji je cilj da doprinese unapređenju sistema zdravstva Crne Gore kroz deinisanje osnovnog paketa usluga na oba nivoa zdravstvene zaštite kako bi se racionalizovali troškovi. Osnovni paket usluga sastoji se od liste zdravstvenih usluga koje treba obuhvatiti, odnosno koje treba obezbijediti svim građanima pod istim uslovima. OPU na sekundarnom i tercijarnom nivou deiniše sve zdravstvene usluge koje sistem zdravstvene zaštite obezbjeđuje svojim korisnicima.
Radićemo i na unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite u svim segmentima, a jedna od bitnih pretpostavki je i izrada i implementacija kliničkih vodiča i protokola. Primjenom kliničkih vodiča i protokola, koji je u svijetu opšteprihvaćeni pristup, obezbijedićemo primjenu stan-dardizovanih postupaka i procedura u dijagnostici i liječenju pacijenata oboljelih od određenih bolesti. Klinički vodiči i protokoli zasnivaju se na konsenzusu medicinskih saznanja, tako da u njihovom stvaranju i razvijanju učestvuju najveći profesionalni autoriteti iz različitih oblasti medicine, a periodično se revidiraju i inoviraju zbog brzog napretka medicinske nauke i tehnologije.
Uvođenje vodiča i protokola ima višestruke ciljeve jer ljekar dobija određenu sigurnost. Ukoliko ih primijeni, zna da je uradio ono što najbolja ljekarska praksa poznaje. Sa druge strane, pacijentima se pruža standardan, provjeren i kvalitetan način dijagnostike i liječenja. Ovakvim načinom se smanjuju varijacije u pružanju zdravstvenih usluga i u ishodima liječenja, a istovremeno se doprinosi finansijskoj održivosti zdravstvenog sistema. Planirano je da se vodiči i protokoli usvoje na nacionalnom nivou.
Takođe, naredne godine usvojićemo Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda kojim će se uvesti potpuna zabrana upotrebe duvanskih proizvoda na javnim mjestima.
Nacrtom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju usvojenim krajem 2010. godine na Vladi, između ostalog predviđeno je uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja, kao oblika dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja koje ima za cilj da se osim doprinosa, koji su izvorna sredstva fnansiranja obaveznog zdravstvenog osiguranja, pridobiju i „privatna” sredstva neposredno od osiguranih lica. Dopunsko zdravstveno osiguranje kod ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbjeđuje pokriće troškova usluga iznad iznosa koji ide na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja, do punog iznosa cijene tih usluga. Uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja u samom sistemu zdravstvenog osiguranja ima prednosti: u prvom redu, pored uvođenja dopunskog osiguranja za korišćenje određenih usluga iz paketa usluga obaveznog osiguranja, što predstavlja vid učešća sredstava građana. Dopunsko plaćanje edukuje osigurana lica da se moraju odgovorno odnositi prema svom zdravlju i da moraju i sami nešto da doprinesu za svoje zdravlje odnosno liječenje; dopunsko plaćanje može da se osigura, čime se osiguranik rješava brige o obavezi doplaćivanja, pogotovu visokih iznosa (skupe operacije i slično), kod nepromijenjenih stopa doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, zdravstvena politika i Fond imaju mogućnost uvođenja novih ljekova i postupaka dijagnostike u skladu sa razvojem nauke i medicine, stabilnog i održivog sistema fnansiranja bez gubitaka, što je uslov za pristupanje u evropske integracije; dopunsko plaćanje daje i dodatnu mogućnost približavanja evropskim trendovima, i uravnoteženost plaćanja iz javnih i privatnih sredstava u fnansiranju zdravstvene zaštite u zemlji. To omogućava, sa jedne strane, pristup zdravstvenim uslugama svim stanovnicima, a sa druge strane, uvodi dodatni udio pojedinca u fnansiranje zdravstvene zaštite.
UŠTEDA KROZ ENERGETSKU EFIKASNOST
Projekat „Energetska efkasnost u Crnoj Gori” u narednoj godini biće implementiran u šest bolnica, čime želimo prije svega smanjiti troškove potrošnje energenata i poboljšati uslove rada medicinskog i administrativnog osoblja i boravka pacijenata. Želimo kroz naše objekte pokazati da je opravdanost ovakvih projekata više nego očigledna. Dovoljno je samo uzeti podatak da je ukupna potrošnja energije na godišnjem nivou za pet bolnica (izuzev Kliničkog centra Podgorice) na kojima će se primijeniti mjere energetske efikasnosti: 11.783.534,00 kWh, a da se predloženim setom mjera unapređenja energetske efikasnosti ostvaruju vrijednosti planirane uštede od 6.773.354,00 kWh godišnje. To znači da godišnje imamo smanjenje troškova u iznosu od 274.983,00 evra. Novac od ušteda može se planirati za druge aktivnosti. Implementacija ovog projekta započeta je prvo u OB Berane, a radiće se i u Opštoj bolnici i Domu zdravlja – Pljevlja, Specijalnoj bolnici za plućne bolesti „Dr Jovan Bulajić” – Brezovik, Specijalnoj bolnici „Vaso Ćuković” – Risan, Opštoj bolnici – Bijelo Polje i Kliničkom centru Crne Gore.
RIJEŠIĆEMO ODLAGANJE MEDICINSKOG OTPADA
Problem tretiranja medicinskog otpada u Crnoj Gori riješićemo naredne godine. Ministarstvo zdravlja je, u skladu sa Planom upravljanja otpadom 2008-2012. godine, izradilo Nacionalnu strategiju o upravljanju medicinskim otpadom a svrha ovog dokumenta je da na opštim načelima EU u upravljanju otpadom, uspostavi realan okvir za smanjenje količine medicinskog otpada i za njegovo upravljanje na zdravstveno bezbjedan i ekološki prihvatljiv način, primjeren nacionalnoj ekonomskoj situaciji i stepenu razvoja zdravstvene zaštite. U ukupnoj količini proizvedenog medicinskog otpada, prosječno oko 25% čini opasni otpad, a ostalo je komunalni, s tim što 80% opasnog medicinskog otpada čini infektivni koji može sadržati mikroorganizme koji mogu izazvati obolijevanja ljudi i životinja, a čine ga kulture i pribor iz mikrobioloških laboratorija, oprema, materijal i pribor koji je bio u kontaktu s krvlju i ostalim izlučevinama infektivnih bolesnika, otpad od dijalize, infuzije, transfuzije, otpad iz obdukcije, te iz svih ostalih zahvata na pacijentima. Preostalih 20% čini ostali opasni otpad. U cilju rješavanja problema upravljanja medicinskim otpadom u Crnoj Gori Ministarstvo zdravlja je pripremilo Koncesioni elaborat za upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori koji je prošao javnu raspravu i usvojen je na Vladi. Izabrani investitor biće u obavezi da nakon razvrstavanja medicinskog otpada na mjestu nastanka sakupi i obradi sav opasni medicinski otpad nastao u zdravstvenim ustanovama, obezbijedi da je oprema i tehnologija koja je eksploataciji bez štetnih ekoloških efekata, da obezbjeđuje 100% sterilizaciju medicinskog otpada, da je u mogućnosti da obezbijedi redukciju težine minimum 30%, da inalna materija bude suva, bez mirisa i neprepoznatljivog oblika, da kapacitet opreme koji obrađuje otpad bude dovoljan da teritorijalno obradi sav otpad iz JZU na godišnjem nivou, sa mogućnošću rasta do 30 %, sa optimalnim (minimalnim) brojem ciklusa obrade. Ovo potvrđuje da ćemo imati kvalitetno rješenje problema upravljanja medicinskim otpadom koje će biti u skladu sa standardima EU, jer je ponuđač imao obavezu da, u prethodnom periodu, ima najmanje pet instalacija svoje opreme u zemljama EU.
Add comment