Skup posvećen zdravlju srca imao za učesnike predstvnike najvišeg nivoa zdravstvene vlasti: Ministarstva zdravlja. Upućen poziv za udruženo djelovanje svih učesnika sistema u cilju unapređenja zdravstvene zaštite građana.
U cilju jačanja svijesti populacije o važnosti očuvanja zdravlja srca, a pogotovu u cilju motivisanja na pravovremenu i dugotrajnu prevenciju, učešće na dvodnevnom skupu u Ulcinju posvećenom tim temama uzela je i predstavnica najvišeg nivoa zdravstvene vlasti: Ministarstva zdravlja Crne Gore, dr pharm. Dušanka Praščević, koja je u okviru obraćanja u uvodnom dijelu skupa podsjetila da kardiovaskularna oboljenja predstavljaju najveću grupu hroničnih nezaraznih oboljenja, te da kao takva, predstavljaju izazov ne samo za Crnu Goru, već i za ostale zemlje svijeta.
Ova oboljenja su, kako je naglašeno, u fokusu ne samo zato što obuhvataju veliki broj ljudi i imaju visoku stopu smrtnosti, već i zbog činjenice da sve veći broj mladih osoba obolijeva od njih. Za adekvatno liječenje ovih pacijenata, pored promjena u stilu života i nefarmakoloških mjera, veoma je važna farmakoterapija. Pored specijalističkih pregleda, dijagnostičkih i drugih metoda koje se koriste u liječenju, veliku ulogu u obezbjeđivanju adekvatne zdravstvene zaštite pružaju upravo ljekovi. Ministarstvo zdravlja kontinuirano radi na povećanju dostupnosti odgovarajuće terapije, redovno ažurirajući Listu ljekova — objasnila je dr pharm. Praščević.
Farmakoterapija zahtijeva udružen pristup i često mora biti kombinovana. Za liječenje kardiovaskularnih oboljenja u Crnoj Gori dostupni su kvalitetni, efikasni i bezbijedni ljekovi.
Da građanima budu dostupne najsavremnije terapijske opcije
Aktuelna Lista ljekova, kako je dalje objašnjeno, sadrži veliki broj ljekova koji se svrstavaju u više od 10 različitih farmakoterapijskih grupa, a pokrivaju više različitih oboljenja: od hipertenzije, aritmija, ishemijske bolesti srca do regulacije nivoa holesterola u krvi. Ljekovi koji se nalaze na Listi ljekova izdaju se na teret sredstava Fonda za osiguranje i dostupni su u apotekama i zdravstvenim ustanovama u zavisnosti od režima propisivanja definisanog Listom. — Tendencija Ministarstva zdravlja je da u saradnji sa svim akterima koji učestvuju u pružanju zdravstvene zaštite, a to su prije svega ljekari, farmaceutske kuće, različita udruženja pacijenata i strukovna udruženja, radi na unapređenju zdravstvene zaštite građana. Cilj Ministarstva je i da u budućnosti građanima budu dostupne najsavremnije terapijske opcije — kazala je dr pharm. Praščević.
Kontrola i prevencija kao važni izazovi
Kontrola i prevencija hroničnih nezaraznih bolesti predstavljaju značajan izazov ne samo za Crnu Goru već i za zemlje širom regiona. S tim u vezi, Ministarstvo zdravlja će, kako je naglašeno ovom prilikom, cijeneći mišljenja stručnjaka kontinuirano raditi na unapređenju dostupnosti ljekova i savremene farmakoterapije. — Istraživanja iz posljednjih godina su pokazala da prevencija može značajno uticati na pojavu morbiditeta i mortaliteta povezanih sa kardiovaskularnim bolestima, stoga smo u Ministarstvu sigurni da ćemo zajedničkim snagama uspjeti da ostvarimo zajednički cilj, a to je prije svega: zdrav građanin — zaključila je dr pharm. Dušanka Praščević.
Anita Đurović
Add comment