I Imanuel Kant, njemački filozof, često je priređivao gozbe ali nije dozvoljavao da se na njima razgovara o filozofskim temama. Zanimljiva je njegova izreka o značaju ishrane: ”Ako je tilelo neuhranjeno, tada ono ne može da nosi duh; ako je tijelo pretjerano uhranjeno, tada duh ne može da podnosi tijelo.”
Francuski filozof Volter (1694-1778) bio je česti gost na gozbama koje je priređivao pruski kralj Fridrih Drugi (1712-1786) da bi kasnije i sam organizovao i ugošćavao prijatelje na sličnim večerama i imao specijalitet – pečenu ćurku punjenu pečurkama.
Sudija pariskog Dvorskog suda Žan Antelm Brija-Savaren izrekao je zanimljivu misao: ”Kažite mi šta jedete, i ja ču vam onda reći šta ste vi”. On je gurmanstvo smatrao ne samo umjetnošću već i naukom, i zapisao: ”Otkriće nekog novog jela čini više za ljudsku radost, nego otkriće neke nove zvijezde.” Iz poštovanja prema Brija-Savarenu i njegovom doprinosu kulinarstvu baziranom na naučnoj osnovi, nekoliko poslastica nose njegovo ime, kao što su “Savarin” slatkiš, pa poznati francuski sir kao i jelovinik u duhu Brija Savaren.
Za njemačkog filozofa Ničea “ Um počinje već u kuhinji.”
A šta je sa varenjem hrane i organom koji to obavlja?
Nedavno je objavljena zanimljiva i poučna knjiga dr Džulije Enders, mlade njemačke naučnice, pod naslovom “Ključ tijela”, posvećena organ(u)ima za varenje, s provokativnim podnaslovom “Sve o potcijenjenom organu.” Da li je, kako uvažena doktorka tvrdi, “organ za varenje potcijenjen” i da li se “u medicini maćehinski tretira ova oblast” nije moje da sudim, mada nema razloga da joj ne vjerujem, ali sa sigurnošću mogu da kažem da je usna duplja, kao početni dio “potcijenjenog organa,” u medicinskim krugovima, sasvim izvjesno, potcijenjena. A drevna mudrost kaže: ”Život ulazi na usta.”
Prim. mr sci dr Slobodan V. Radonjić,
spec. za oralnu hirurgiju
Add comment