Komunikacija je osnovna disciplina u ostvarivanju farmaceutskog poslovanja i stoga se očekuje da je razvijamo na svim nivoima, učinimo je djelotvornom, dvosmjernom, jasnom i asertivnom. Kvalitetna komunikacija otvara mogućnost za saradnju, nadogradnju, nove ideje, afirmaciju kolega i napredak uopšte. Postoji snažna povezanost između lične kompetencije farmaceuta i sigurnosti pacijenta. Razvoj ličnih i profesionalnih kompetencija u farmakologiji jedan je od osnovnih preduslova za pružanje farmaceutsko-zdravstvene njege, jer ona uključuje preuzimanje odgovornosti za ishod liječenja pacijenta. Te su kompetencije usmjerene ne samo na izvršavanje zadataka, nego i na usvajanje određenih oblika ponašanja, kako bi briga za bolesnika imala željeni kvalitet. Istraživanja pokazuju da pacijenti vrlo često dovode u pitanje kompetencije zdravstvenih radnika koji učestvuju u procesu njihovog liječenja. Više ne postoji opšte povjerenje u medicinsku profesiju. Pacijent sve više traži i očekuje da u procesu liječenja bude uključen u donošenje odluka.
Briga o usavršavanju i razvoju znanja i vještina, otvorenost za učenje, prenošenje znanja i iskustva i pomicanje granica očekuju se od svih članova tima, a posebno od vođa i iskusnih kolega u dinamičnom kontinuumu u kakvom se danas nalazi farmaceutika.
Nivo profesionalnih kompetencija pokazuje naše prepoznavanje važnosti timskog rada, poštovanje autoriteta, sposobnost procjene prioriteta i prilagođavanja sistemu u kojem djelujemo kao stručnjaci. Lične kompetencije jasno otkrivaju volju i želju za angažmanom, aktivnim doprinosom, kolegijalnosti i etičkim profilom. One vrlo često utiču na zadovoljstvo članova našeg tima, upravljačkih struktura, samih pacijenata i struke u javnosti uopšte.
Lične i profesionalne kompetencije pogrešno je smatrati urođenima ili zaustavljenim na nivoima „kako su nas učili kod kuće”. Mogu se razvijati praksom, samostalnim ili organizovanim učenjem, formalnim obrazovanjem, mentorskim posjetama, rotiranjem poslova i odgovornosti, te izmjenom iskustva. Metode edukacije odabiraju se posredstvom predavanja, rasprava, štampanih materijala, praktičnih tehnika i metoda oblikovanja ponašanja. Najbolje rezultate daju radionice u manjim grupama i neformalnom okruženju, uključujući postulate međusobnog uvažavanja i isticanja ličnosti.
Očekuje se poznavanje zakonodavstva i regulative, te usklađenosti sa pravilima struke, profesionalnost i etika, stav, pripadnost struci, asertivnost i samosvijest, proaktivnost i inicijativa.
IZBOR FARMACEUTA U KOMPLEMENTARNOJ TERAPIJI I PREVENTIVI
Farmaceutskom djelatnošću smatra se savjetovanje u vezi propisivanja, odnosno pravilne primjene lijekova, te medicinskih, homeopatskih i dijetetskih proizvoda. U obavljanju farmaceutske djelatnosti magistri farmacije, u saradnji sa drugim zdravstvenim radnicima, sprovode farmaceutsko-zdravstvenu njegu u cilju postizanja boljih farmakoterapijskih učinaka i praćenje racionalne upotrebe lijekova i medicinskih proizvoda, te aktivno učestvuju u sprečavanju bolesti i zaštiti zdravlja. Prema tome, farmaceutsk-zdravstvena njega obuhvata:
– Racionalizaciju troškova za određene terapijske protokole,
– Unapređivanje farmakoterapijskih postupaka i postizanje terapijskih ciljeva,
– Praćenje, izbjegavanje ili smanjivanje nuspojava lijekova,
– Izbjegavanje interakcija, terapijskog dupliciranja ili pojave alergija,
– Briga nad pridržavanjem terapijskih protokola od strane pacijenata,
– Poboljšanje rezultata kliničkog liječenja
– Sprovođenje preventivnih mjera očuvanja i zaštite
zdravlja.
U strukturiranom razgovoru s pacijentom farmaceut je kompetentan da prepozna njegove zdravstvene potrebe u svim navedenim segmentima i uključi pacijenta u planiranje farmaceutsko-zdravstvene njege primjenom komplementarne terapije.
U zemljama EU u primjeni su različite strukture medikacijske povijesti. Uočavanje polipragmazije i interakcija, prijava nuspojava, edukacija pacijenta, kontrolna mjerenja, tehnološka pomagala i elektronski podsjetnici samo su neki od mogućih intervencija.
Sigurnost pacijenta, osim što je indikator kvaliteta usluge i nivoa kompetencije farmaceuta, predstavlja temeljni zadatak i cilj njihove njege.
Autor: dr sc. Arijana Meštrović, MPharm, Edukacijski centar FARMACIA, CoDEG Eastern and Central Europe representative
Add comment