U Budvi održana još jedna Medikalova godišnja konferencija
Godišnji stručni skup tradicionalno posvećen aktuelnostima u zdravstvu, medicini i farmaciji i ove godine je okupio zavidan broj profesionalaca ovih oblasti, predstavnike najuticajnijih tijela našeg zdravstvenog sistema, kao i brojne učesnike i goste iz zemalja okruženja. U Budvi je 28-31. marta realizovana XI Medikal godišnja konferencija u okviru koje su prezentovane brojne teme.
Skup je otvorio državni sekretar Ministarstva zdravlja g. Aleksandar Sekulić.
Uspješna saradnja sa Ministarstvom
─ Medikal je časopis koji već toliko godina posluje i radi na tržištu Crne Gore, donosi najnovije vijesti, donosi najnovija saznanja, prati najnovije trendove zdravstvenog sistema, što je nešto što Ministarstvu zdravlja, kao njegovom partneru, daje jednu vrstu snage odnosno dodatnog elana da još bolje i još konkretnije radimo ─ rekao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Crne Gore g. Aleksandar Sekulić. On je izrazio veliko zadovoljstvo što se ova konferencija bavi temama koje su od vitalnog značaja za zdravstveni sistem Crne Gore kao što su digitalizacija, farmakologija, uvođenje novih medicinskih procedura i saznanja u Crnu Goru, te ocijenio da je takav koncept od značaja za Ministarstvo zdravlja, zdravstveni sistem i građane. To je, kako je objasnio, i razlog zbog kog Ministarstvo zdravlja vidi partnera u organizatorima ovakvih projekata „jer pravog i jedinstvenog integralnog zdravstvenog sistema bez inkorporiranja privatnog sistema u Crnoj Gori mi nemamo”. Građani moraju imati koristi od takve kooperacije i dobrog partnerstva, koje je, po ocjeni g. Sekulića, u ovom momentu na jednom od najvećih nivoa do sada. Samo takva saradnja doprinosi boljoj, bržoj i kvalitetnijoj zdravstvenoj usluzi, a s druge strane, ona može privući i dodatna sredstva i znanja u državu, ali i pomoći da se što manje ide van Crne Gore po zdravstvene usluge. ─ U tom kontekstu ja sam srećan, Ministarstvo zdravlja je zadovoljno do sada postignutim rezultatima, želimo da oni budu još bolji i u to ime vam se stvarno, iskreno zahvaljujem i proglašavam ovu konferenciju otvorenom ─ rekao je državni sekretar Sekulić.
Cilj ─ dati doprinos unapređenju sistema
U ime organizatora Godišnje konferencije direktorica ovog stručnog glasila gđa Slavica Pantelić poželjela je srdačnu dobrodošlicu na skup u Budvi. Izražavajući posebnu zahvalnost Ministarstvu zdravlja, kao tradicionalnom partneriu i pokrovitelju Konferencije, strukovnim komorama, Fondu za zdravstveno osiguranje, CInMED-u, te predstavnicima zdravstvenih ustanova, gđa Pantelić je podsjetila da Medikal već duže od deceniju organizuje stručne skupove iz oblasti medicine, te da su ovo postali tradicionalni skupovi i prilika za dodatne edukacije stručne javnosti i razmjenu iskustava. U uvodnom obraćanju direktorica Medikala napomenula je da časopis ove godine puni 15 godina postojanja, što će biti i obilježeno na ovogodišnjem Sajmu medicine koji je planiran za kraj septembra, u Podgorici.
Vodeći računa o dobrim partnerskim odnosima, gđa Pantelić je iskoristila priliku i da čestita 15. godišnjicu postojanja CInMED-u, 25. godišnjicu veledrogeriji Farmagra i deceniju postojanja u Crnoj Gori farmaceutskoj kompaniji Servije. ─ Vjerujemo da ćemo kroz teme ovog skupa zajedno dati doprinos unapređenju koordinacije i kontrole u oblasti prevencije i liječenja hroničnih bolesti, kao i ukazati na izazove održivosti zdravstvenog sistema i ključne poruke i projekte koji nas očekuju u narednom periodu. Pozivamo vas da nam pomognete u ovim namjerama ─ rekla je direktorica Medikala.
Od digitalizacije do konkretnih zdravstvenih preporuka
Prvi radni događaj 11. konferencije bio je okrugli sto na temu Značaj digitalizacije zdravstvenog sistema. Predstavnica Ministarstva zdravlja Crne Gore gđa Dragana Janinović bila je moderatorka, a u svojstvu predstavnika struke učestvovali su i predsjednica Ljekarske komore Crne Gore dr Žanka Cerović, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore dr Vuk Kadić i zamjenik direktora Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Aleksandar Obradović. Digitalizacija u medicini razmatrana je u nastavku programa, pa su o dosadašnjim postignućima i budućim perspektivama govorili dr Sandra Vujović i prof. dr Filip Vukmirović, iz Kliničkog centra Crne Gore, i predstavnik Heliant-a iz Srbije g. Vojislav Macić. Ulogu telemedicine u unapjređenju digitalnog registra za rijetke bolesti opisala je dr Milena Argirović iz Srbije.
Sesiju o tome kako obezbijediti kontinuirano snabdijevanje tržišta terapijama moderirala je predstavnica Ministarstva zdravlja Crne Gore dr Jovana Novaković, a učesnici su bili dr Vuk Kadić i direktorka Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore doc. dr Snežana Mugoša. Ulogu farmaceuta u primarnoj farmaceutskoj zdravstvenoj zaštiti ilustrovala je predsjednica Farmaceutske komore Crne Gore mr ph. Milanka Žugić, a o zdravstvenoj ekonomiji u praksi fondova za zdravstveno osiguranje na Zapadnom Balkanu govorio je dr sc. pharm. Jovan Mihajlović, „Health Analitycs – Srbija”. Dr Mihajlović je u nastavku programa govorio o razumijevanju vrijednosti i značaja ulaganja u pravovremeno liječenje iz ugla zdravstvene ekonomije, a kao predavač u istoj sesiji dr Nikola Milašević, iz Kliničkog centra Crne Gore prezentovao je primjer dobre kliničke prakse kroz liječenje imunoterapijom.
O terapiji uznapredovalog karcinoma ovarijuma govorile su prim. dr Nada Cicmil Sarić i dr Bojana Golubović, iz Kliničkog centra Crne Gore, a neke aspekte primjene CDK4/6 inhibitora u terapiji karcinoma dojke prikazale su dr Sanja Lekić, prim. dr Jadranka Lakićević i prim. dr Nada Cicmil Sarić. Prisustvo komorbiditeta: mučnine i povraćanja kod onkoloških pacijenata prezentovala je dr Sanja Lekić, koja je govorila i o terapijskim benefitima panitumumaba u terapiji karcinoma kolona i rektuma. Prim. dr Nada Cicmil Sarić govorila je o terapiji pothranjenosti onkoloških pacijenata.
U vezi s terapijskim mogućnostima hroničnih oboljenja i stanja dr Rifat Međedović prezentovao je mogućnost smanjenja preloma krhkih kostiju, a dr Dragana Pravilović Lutovac, iz Kliničkog centra Crne Gore, imala je za temu vitamin D u reumatologiji. Savremene pristupe u terapiji hemoroidalne bolesti prikazala je dr Marija Đurović, a o njihovoj primjeni u u terapiji hronične venske bolesti govorio je prim. mr sci. med. dr Davor Musić.
Ulogu i značaj originalnog gliklazida u savremenoj terapiji DMT2 prezentovao je dr Đorđije Krnjević, a njegov kolega iz Kliničkog centra Crne Gore dr Nikola Pavlović opisao je fiksne dozne kombinacije u savremenoj terapiji hipertenzije. Primjenu originalnog trimetazidina u terapiji SAP prezentovala je dr Dijana Asanović, iz Kliničkog centra Crne Gore.
Mr sci. dr Brankica Dupanović i dr Lucija Mrdak, opisale su Projekat mikroeliminacije i izlječenja hepatitisa C u samo 8 nedjelja u Crnoj Gori, a iskustva u liječenju HCV-a u Crnoj Gori prezentovale su dr Ivana Đuković Savović i dr Danijela Stojanović.
Prikazani brojni terapijski modaliteti
Promocija vizije bez kompromisa: bezbjedni ljekovi ─ zadovoljni pacijenti bila je cilj okruglog stola čija je moderatorka bila doc. dr Snežana Mugoša, direktorka CInMED-a. Ovom prilikom msc. David Kočović, iz CinMED-a, govorio je o farmaceutskom kriminalu i greškama, mr pharm. Pavle Zelić, iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, imao je za temu zloupotrebu ljekova – od amfetaminske diktature do imperije bola, a dr Vladimir Đurić, iz Centra za mentalno zdravlje Beograda opisao je neke aspekte terapije antidepresivima.
Dr Nikola Pavlović ilustrovao je prvi stub liječenja srčane slabosti (ARNI), a mr sc. dr Nebojša Bulatović, iz PZU „Luča Medical”, govorio je o mogućnosti poboljšanja reverznog remodelovanja lijeve komore alsartanom /sakubitrilom, kao i o efektima primjene bisoprolola. U vezi s terapijom srčane slabosti doc. dr Mihailo Vukmirović, dr Elvir Mučić i dr Igor Bjeladinović (KBC Kotor) ukazali su na doprinos dapagliflozina, a odgovore u okviru izbora odgovarajuće terapije u kontekstu dislipidemije ponudili su doc. dr Mihailo Vukmirović, dr Dijana Asanović (P2Y12 inhibitori) i dr Stojana Brašanac (u antiagregacionoj terapiji).
Aspekte faktorskog uticaja dijabetesa melitusa i njegovih retinalnih i vaskularnih komplikacija predočili su dr Đorđije Krnjević, dr Jelena Radojičić (KCCG) i dr Balša Vujović. Familijarnu hiperholesterolemiju i kriterijume za njeno prepoznavanje opisala je dr Olivera Bošković, dok je doc. dr Sanja Medenica prezentovala efekte male interferirajuće RNK. Značaj insulina u terapiji dijabetesa u određenim segmentima djelovanja opisali su doc. dr Aleksandar Đogo, dr Igor Bjeladinović, dr Nataša Radović, PZU „Intermedica”, i dr Sanja Borozan.
U okviru edukacije o zdravim stilovima života na 11-oj Medikalovoj konferenciji stručne prezentatorke su bile: dr Mirjana Mićović, „Festival zdravlja”, Beograd, dr Aleksandra Ješić (Srbija), i doc. dr Snežana Labović Barjaktarović (IJZCG).
O koristi međunarodne saradnje govoreno je na okruglom stolu čija je moderatorka bila dr Žanka Cerović, a učesnici: mr ph. Milanka Žugić i mr Dragan Guberinić, predsjednik Komore fizioterapeuta Crne Gore.
Sveobuhvatni terapijski pristup hemoroidalne bolesti prezentovali su dr Sanja Vučetić Ćalasan (KCCG) i dr Perica Maraš (KCCG), a u kontekstu komplikacija osvijetljena je i problematika dijabetesnog stopala. O tome su govorili dr Danka Milićević, iz Doma zdravlja u Pljevljima, i dr Saša Stefanovski, iz Doma zdravlja u Beranama. Ovo su, ujedno, bila zaključna predavanja u edukativnom dijelu programa Konferencije. Brojnim pratećim sadržajima organizatori su upotpunili cijeli program, s ciljem da Godišnja konferencija opravda stečeni epitet jednog od omiljenih događaja crnogorskih medicinara i njihovih saradnika.
Anita Đurović