Varičela, ili ovčje boginje, spada u grupu osipnih groznica. Izazivač je virus varičela zoster. Izvor zaraze je oboljelo dijete. Virus se prenosi disajnim putevima, tzv. kapljična infekcija, a oboljenje je veoma infektivno jer se virus lako prenosi sa djeteta na dijete. U kolektivnim smještajima, jaslicama, vrtićima i školama, jedno dijete koje je oboljelo od varičele može da zarazi skoro svu djecu koja su bila sa njim u kontaktu, ali, naravno, ne i djecu koja su „preležala” varičelu. Tada imamo pojavu pravih malih epidemija.
Kako prepoznati varičelu?
TO UGLAVNOM NIJE TEŠKO!
Kod varičele razlikujemo stadijume bolesti: stadijum inkubacije, prodromalni stadijum, osipni i stadijum rekonvalescencije.
Inkubacija je vrijeme koje prođe od ulaska virusa u organizam do pojave prvih simptoma. On traje od jedne do tri sedmice, rijetko i maksimalno četiri.
Prodromalni stadijum traje dva-tri dana. Neka djeca su „mrljava”, slabije jedu, žale se na bol u grlu, imaju povišenu temperaturu, dok neka prođu bez svega ovoga.
Osipni stadijum – boginje su veoma tipične. Prvo se pojave na trupu, u vidu „bubuljice” koja prvo nabubri i ispuni se prozirnom tečnošću, i to se zove vezikula, potom se bistra tečnost zamuti i izgleda žućkasto, kao gnojanica, ta promjena se naziva pustula, a kad pustula „pukne”, postaje krasta, krusta, koja se poslije nekoliko dana sasuši i otpadne. Ovakve promjene se mogu naći svuda po koži, a mogu se nekada naći i po sluznicama, i tada su prilično bolne i neprijatne.
Boginje jako svrbe, što može da iskomplikuje stvar, jer može nastati superinfekcija boginja. Naime, bakterije koje normalno žive na površini kože, češanjem dospijevaju do boginja i dolazi do infekcije, a to sve može ostaviti ružne ožiljke. Intenzitet ospe varira od djeteta do djeteta.
Rekonvalescentni stadijum je stadijum oporavka, kada otpadaju kruste i kada je opšte stanje bolje.
Dijagnoza se postavlja lako – na osnovu kliničke slike i podatka da je dijete bilo u kontaktu sa oboljelim. NIJESU POTREBNA DODATNA LABORATORIJSKA ISPITIVANJA.
Bolesno dijete treba izolovati, jer je ovo visoko zarazno oboljenje. Nekomplikovani slučajevi liječe se simptomatskom terapijom: ako dijete ima visoku tjelesnu temperaturu, daje se antipiretik koji je propisao pedijatar.
DJECI DO DVANAEST GODINA NE DAVATI ASPIRIN, ZBOG OPASNOSTI OD POJAVE REJEOVOG SINDROMA!
Boginje se posipaju posebno napravljenim puderom ili suspenzijom. U novije vrijeme za sprečavanje svraba se koriste gel i krema. Gel se primjenjuje za kosmati dio tijela, a krema za kožu.
Obavezno je održavanje higijene. DJECU OBOLJELU OD VARIČELE TREBA REDOVNO KUPATI. Brišite ih bez trljanja. Kod superinfekcije, djeca se mogu kupati i u rastvoru hipermangana. Kod nekomplikovanih slučajeva prognoza je srećom dobra, bolest prolazi za dvije do tri sedmice. Kod malog broja djece mogu se javiti komplikacije, što zahtijeva odlazak u bolnicu i primjenu adekvatne terapije.
Piše: dr Sanja Čizmović, spec, pedijatar
Add comment