Kod aktivnih sportista i rekreativaca problemi sa ramenom su najčešće posljedica povrede rotatorne manžetne, koja nastaje zbog ponavljanih intenzivnih pokreta iznad nivoa ramena (rukometaši, vaterpolisti, plivači,dizači tegova…).
Pred sve mlađe sportiste se postavljaju sve veći fizički zahtjevi pa su povrede sve češće i sve teže. Treninzi u teretani sa dizanjem velikih težina predstavljaju veliko opterećenje za rameni zgob, i veće su mogućnosti za povredu ramena. Nažalost, u teretanu ulazi sve mlađa populacija i rekreativaca, zbog “dokazivanja” pred društvom dižu se sve veće težine, zbog čega su povrede sve učestalije.
Rameni zglob je najsloženiji zglob u ljudskom tijelu. U zglobu ramena postoji veliki broj struktura (ligamenata, tetiva i mišića) koji su međusobno u kontaktu i funkcionalno utiču jedni na druge. Rotatorna manžetna ramena (rotator cuff) predstavlja snop tetiva četiri mišića rotatora ramena (supraspinatus, infraspinatus, teres minor i subscapularis), koji obavijaju glavu humerusa.
Zbog velikog broja struktura i njihovog bliskog kontakta, prilično je komplikovano postaviti preciznu dijagnozu o kojoj se povredi radi kada je rame u pitanju.
Mišici rotatori ramena stabilizuju rameni zglob pri pokretima, sprečavaju prekomjerne pokrete glave humerusa preko granica zgloba i nastanak povrede ramena.
Pri vježbama sa tegovima nepravilna tehnika dovodi do prekomjernih pokreta zgloba ramena i nastanka povreda u ramenom zglobu što, zavisno od tezine povrede, predstavlja veliki problem u aktivnom ili rekreativnom bavljenju sportom, a kod težih povreda i problem u osnovnom životnom funkcionisanju. Povrede mišića rotatora ramena najčešće nastaju kod ponavljanih pokreta ruke iznad glave i kod podizanja velikih težina i nepravilne tehnike.
Povreda rotatorne manžetne se manifestuju kao:
– entenzitis,
– tendinitis (upala tetive i pripoja tetive na kosti),
– ruptura (djelimično ili potpuno pucanje tetive rotatora).
Povrede su najčešće praćene oticanjem burze, što dodatno pojačava tegobe. Mišić supraspinatus prelazi preko glave humerusa, a ispod akromiona uz tetive mišića rotatora ramena nalaze se sluzne kesice (burze) koje ublažavaju trenje između tetiva i kosti ramena. Prezategnutost tetiva i nepravilni pokreti dovode do pojačanog trenja između tetiva i kosti i upale burze – burzitis ramena. Iritacija i otok burze (burzitis) javljaju se kao posljedica impigmenta ili pojačanog trenja u predjelu tetive – sindrom prenaprezanja.
Simptomi povrede ramena su karakteristični: – bol u prednjem dijelu ramena, – bol pri podizanju ruke na gore, iza glave ili iza leđa, – bol pri podizanju ruke u stranu ili naprijed sa opterećenjem,
– bol u stanju mirovanja, kao i noću,
– osjećaj slabosti u ruci i ramenu,
– zvuk nalik na krckanje prilikom određenih pokreta.
Kod povrede koja dovodi do akutne rupture tetive javlja se iznenadni jak bol i slabost u gornjem dijelu ruke. Kod postepenog, hroničnog oštećenja tetive bol je blag u početku i prisutan samo pri određenim pokretima. Vremenom, kako process napreduje, dolazi do potpune rupture tetive i bol može postati stalan, prisutan i u stanju mirovanja .Ovakav bol može da oteža svakodnevne aktivnosti.
Add comment