Od svog osnivanja, 26. maja 1953. godine, ZU Specijalna bolnica za psihijatriju u Kotoru predstavlja vodeću psihijatrijsku ustanovu u Crnoj Gori. U Bolnici se, kao zdravstvenoj ustanovi na sekundarnom nivou zdravstvene zaštite, obavlja specijalističko-konsultativna i visokospecijalizovana konzilijarno-zdravstvena djelatnost i bolničko liječenje pacijenata sa mentalnim problemima, uz odgovarajuću medicinsku rehabilitaciju.
Zdravstvena djelatnost ZU Specijalne bolnice za psihijatriju u Kotoru odvija se kroz rad 9 odjeljenja paviljonskog tipa, ukupnog kapaciteta 241 bolesničke postelje namijenjene bolničkom liječenju korisnika, radu u prijemnoj ambulanti, Neurofiziološkom kabinetu (EEG) i Stomatološkoj ambulanti.
U Specijalnoj bolnici za psihijatriju trenutno je radno angažovano 143 zaposlenih:
– 11 doktora specijalista psihijatrije i neuropsihijatrije, od kojih je 1 doktor subspecijalista za liječenje bolesti zavisnosti
– 1 stomatolog
– 3 ljekara na specijalizaciji
– 1 stomatolog pripravnik
– 77 zdravstvenih radnika sa srednjom stručnom spremom
– 3 zdravstvena radnika sa višom spremom
– 8 zdravstvenih saradnika (2 defektologa – radno okupaciona terapeuta, 3 psihologa i 3 socijalna radnika)
– 39 nemedicinskih radnika.
Specijalna bolnica u Kotoru godišnje realizuje u prosjeku oko 1.200 hospitalizacija, 3.000 prvih i kontrolnih ambulantnih pregleda i interventnih terapija, 350 pregleda dijagnostike iz oblasti neurofiziologije, 600 stomatoloških usluga za hospitalizovane pacijente.
Popunjenost bolničkih kapaciteta tokom cijele godine iznosi 100%.
Poseban segment liječenja, pored primjene psihofarmaka, podrazumijeva uključivanje pacijenata u neke od različitih oblika radno okupacionih aktivnosti koje za cilj imaju bolju resocijalizaciju i rehabilitaciju mentalno oboljelih lica.
Savremeno opremljen prostor za rekreaciju (gym sala sa svim propratnim sadržajima – spravama za rekreaciju, stoni tenis) i otvoreno igralište (za mali fudbal, odbojku i košarku) pružaju mogućnost za bavljenje sportom i rekreacijom korisnika koji se nalaze na bolničkom liječenju.
Stolarska radionica u okviru Bolnice, u čiji rad su uključeni korisnici, vrši popravke i izradu pojedinih vrsta namještaja za potrebe Ustanove (plakari, police, ormari za ljekove).
Zahvaljujući donacijama iz prethodnih godina (peć za pečenje gline i mašina za oblikovanje kartonskih profila) u sklopu radno okupacionih aktivnosti korisnici učestvuju u izradi raznih suvenira od keramike i različitih kartonskih profila (kutije za suvenire, pice).
Pored art terapije (crtanje na keramici, pletenje, izrada ručnih radova), korisnici su aktivno uključeni i u održavanje zelenih površina i bolničkog parka -sa bujnom mediteranskom vegetacijom – na koji su posebno ponosni svi zaposleni u Ustanovi.
Grupne sociorehabilitacione aktivnosti odvijaju se kroz redovne terapijske zajednice na odjeljenjima Bolnice i sedmično prikazivanje filmskih projekcija kojima prisustvuju zainteresovani korisnici sa svih odjeljenja Ustanove. Svake srijede, u intervalu od 17-19 h, organizuje se produžena socioterapijska grupa bivših zavisnika od upotrebe psihoaktivnih supstanci, koja ima za cilj pružanje podrške porodici i jačanje motivacije korisnika za održavanje postignute apstinencije i njihovu bolju rehabilitaciju i resocijalizaciju.
Aktivnosti u borbi protiv stigmatizacije i diskriminacije lica sa mentalnim problemima, promociji zdravih stilova života i prevenciji mentalnih poremećaja sprovode se u kontinuitetu, kroz stalna učešća i prisutnost zaposlenih na javnim tribinama, predavanjima, medijima i lokalnim servisima.
U posljednje tri godine u Bolnici su dva puta organizovani „Dani otvorenih vrata” – manifestacija sa zajedničkim učešćem u kulturno-sportskim aktivnostima korisnika i lokalne zajednice, u cilju približavanja psihijatrije zajednici i rušenja duboko ukorijenjenog straha i predrasuda zajednice u odnosu na mentalno oboljela lica.
Pored informativne brošure o samoj bolnici, Ustanova je izradila i više promotivnih flajera sa temama iz oblasti mentalnog zdravlja („Shizofrenija”, „Depresija”, „Alkoholizam”, „Poremećaj spavanja”, „Posttraumatski stresni poremećaj”) koji su distribuirani zajednici u cilju edukacije, prepoznavanja i blagovremenog reagovanja kod pojave prvih simptoma neke od duševnih bolesti.
U saradnji sa holandskom nevladinom organizacijom GIP, Ustanova je uradila promotivni spot „Stop diskriminaciji”, promovisan na više TV servisa 10. oktobra – Međunarodnog dana mentalnog zdravlja.
Naučni rad „Diferencijalno dijagnostičke nedoumice kod sumnje na PANDAS sindrom”, autora J. Đedovića, N. Duletić, A. Tomčuk, osvojio je prvu nagradu, kao najbolja usmena prezentacija 5. hrvatskih psihijatrijskih dana, održanih 2008. godine u Opatiji.
U saradnji sa mrežom zemalja Jugoistočne Evrope i Jadrana za liječenje bolesti zavisnosti, Specijalna bolnica za psihijatriju – Kotor tokom 2009. godine organizovala je 1. crnogorske psihijatrijske dane sa međunarodnim učešćem, 4. jadransku konferenciju o bolestima zavisnosti i 6. SEEA simpozijum o bolestima zavisnosti, sa više od 170 učesnika iz 19 zemalja.
Zaposleni iz Bolnice dali su tokom 2012. značajan doprinos organizaciji I nacionalnog kongresa Udruženja psihijatara Crne Gore, sa međunarodnim učešćem, „Psihijatrija danas -principi farmako- i psihoterapije” Kongres je održan u Bečićima u periodu 4-7.10.2012.
Pored saradnje sa psihijatrijskim ustanovama u zemljama okruženja, Bolnica sarađuje i sa psihijatrijskim ustanovama Norveške i Holandije, kroz uzajamne studijske posjete, razmjenu iskustava i edukaciju iz prakse prvenstveno namijenjenu srednjem medicinskom osoblju.
Add comment